لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

شغل این مرد نو کردن اسکناس های کهنه است

شغل این مرد نو کردن اسکناس های کهنه است

شغل این مرد نو کردن اسکناس های کهنه است. این مرد جوان روزانه وقت زیادی از خود را صرف جمع اوری پول های کهنه و سالم سازی آنها می کند. مهدی آزادی در حال حاضر مغازه‌دار و زمانی وضع اقتصادی‌اش خیلی ضعیف بوده است. در سفری که با مینی‌بوس مسافربری به خرم‌آباد داشته اتفاقی رخ می‌دهد که تصمیم می‌گیرد سراغ نو کردن اسکناس‌های کهنه برود.

 

خودش می‌گوید در این سفر وقتی به مقصد می‌رسد تنها پولی که در جیب داشته یک اسکناس کهنه هزار تومانی بوده است که با اکراه و خجالت آن را به سمت راننده دراز می‌کند و راننده هم به دلیل پاره بودن اسکناس از گرفتن آن امتناع می‌کند، موضوعی که برای مرد روستایی گزارش ما انگیزه می‌شود تا سراغ همه اسکناس کهنه برود و آن‌ها را دوباره صاحب عیار و اعتبار کند.

 

 شغل این مرد نو کردن اسکناس های کهنه است

اسکناس کهنه بده؛ اسکناس نو تحویل بگیر

مهدی آزادی در این خصوص می‌گوید: در حال حاضر سالانه افراد زیادی برای درست کردن اسکناس کهنه و فرسوده‌شان به من مراجعه می‌کنند که بدون هیچ‌گونه دستمزدی و به‌صورت رایگان آن‌ها را ترمیم می‌کنم.

 

آزادی که کارش رونق گرفته است، ادامه داد: هم‌اکنون اسکناس‌های کهنه مغازه خودم، دوستان و آشنایان و کسانی که با کار من آشنا هستند و محل‌هایی مانند کمیته امداد، موسسه‌های خیریه، داروخانه‌ها، جایگاه سوخت و سوپرمارکت‌ها را تحویل گرفته و پس از ترمیم به آن‌ها برمی‌گردانم.

 

وی بابیان این که از آنجایی که به این کار علاقه شدید دارد، اسکناس در هر حدی از کهنگی که باشد آن را ترمیم می‌کند، بیان کرد: مغازه‌ام در کنار مدرسه قرار دارد و پول‌هایی که دانش آموزان برای خرید می‌آورند بیشتر پاره و کهنه هستند که خودم آن‌ها را ترمیم می‌کنم.

 

روزانه یک میلیون تومان اسکناس ترمیم می‌کنم

این مغازه‌دار روستایی با اشاره به این که روزانه مبلغ یک میلیون تومان اسکناس ریز و درشت کهنه و فرسوده را به صورت رایگان مرمت می‌کند، اظهار داشت: ابتدا اسکناس‌های کثیف را شستشو و تمیز می‌کنم و پارگی آن‌ها را چسب می‌زنم و آن‌ها را با گیره آویزان می‌کنم تا خود را بگیرد سپس بعضی از آن‌ها که نیاز به صاف شدن دارد را «اتو» زده، بسته‌بندی می‌کنم، باند می‌زنم و روانه بازار می‌کنم.

 

 شغل این مرد نو کردن اسکناس های کهنه است

 

آزادی افزود: این کار من کمکی به اقتصاد کشور به‌حساب می‌آید چون سالانه برای درست کردن اسکناس‌های نو هزینه‌های زیادی باید صرف شود و مردم به‌راحتی آن را از بین می‌برند درصورتی که این اسکناس‌ها نیاز اصلی هر جامعه‌ای است و همه برای به دست آوردن آن تلاش می‌کنند.

 

این مغازه‌دار روستای زیودار پلدختر ادامه داد: اگر از اسکناس خوب نگهداری شود علاوه بر این که در موقع خرید، استفاده و خرج کردن در مقابل دیگران شرمنده نخواهیم شد، اسکناس عمر بیشتری پیدا می‌کند و کشور در این رابطه هزینه کمتری متحمل می‌شود.

 

کار ترمیم و مرمت اسکناس برایم عادت شده است

آزادی بابیان این که دیده‌ام بلاهای زیادی سر این اسکناس‌ها می‌آورند، گفت: ترمیم اسکناس ها دیگر برایم یک عادت شده، عادتی ۱۸ ساله که اکنون کسبه شهر هم اسکناس‌های فرسوده خود را برای ترمیم تحویل من می‌دهند.

 

وی به رکوردهایش در زمینه ترمیم اسکناس هم اشاره کرد و اظهار داشت: پیش آمده که مبلغ ۲۰ میلیون تومان اسکناس کهنه و پاره را به کمک اعضای خانواده‌ام در مدت کوتاهی ترمیم کرده‌ام.

 

عمر اسکناس‌ها هشت سال بیشتر می‌شود

آزادی افزود: در حال حاضر اسکناس‌های از رده خارج‌شده را با عملیاتی که روی آن انجام می‌دهم طوری بازسازی و مرمت می‌کنم که ماندگاری و دوام آن تا هشت سال ادامه پیدا کند.

 

 شغل این مرد نو کردن اسکناس های کهنه است

 

این مغازه‌دار روستایی اعلام کرد: اگر مسئولان حمایت کنند می‌توانم در سطح گسترده‌تر و در چندین استان این کار را به‌طوری که مردم راضی باشند به عهده بگیرم تا کشور به واسطه این کار هزینه کمتری متحمل شود.

 

از مسئولان انتظار دارم به کارم اهمیت دهند

وی گفت: از مسئولان شهرستان انتظار دارم که به اسکناس‌های فرسوده اهمیت بیشتری داده و به آن‌ها رسیدگی کنند و از شخصی که در این کار سررشته دارد برای مرمت و درست کردن اسکناس‌ها استفاده کنند.

 

کار تعمیر اسکناس در خانواده «آزادی» تنها به «مهدی» محدود نمی‌شود، بقیه خانواده هم به نوعی یا تشویق کننده این حرکت هستند و یا در بخش‌هایی به وی کمک می‌کنند.

 

مادر این مغازه‌دار روستایی پلدختری نیز گفت: ۱۸ سال است که فرزندم این کار را به‌صورت رایگان برای مردم انجام می‌دهد و اهل خانه همگی او را در این راه تشویق می‌کنیم.

 

حامد آزادی برادر مغازه‌دار روستایی نیز می‌گوید: در کار تعمیر و مرمت اسکناس‌های فرسوده به برادرم کمک می‌کنم، برای این کار اسکناس‌های فرسوده را از مردم جمع‌آوری و برای ترمیم و بازیافت آن‌ها را به برادرم تحویل می‌دهم.

 

وی افزود: پول‌های فرسوده رانندگان مسافرکش که از روستای زیودار به پلدختر مسافر حمل می‌کنند را برادرم بدون هیچ دستمزدی ترمیم می‌کند و با وجود علاقه شدید خودش به این کار اعضای خانواده نیز وی را تشویق می‌کنند.

 

برادر مغازه‌دار پلدختری: دولت امکانات و وسایل مورد نیاز را در اختیار برادرم قرار دهد.

 

برادر این مغازه‌دار روستایی گفت: برادرم برای انجام این کار با یکسری مشکلات روبه رو است که انتظار می‌رود دولت امکانات و وسایل موردنیاز را در اختیارش قرار داده تا بتواند این کار را در سطح وسیع‌تر و گسترده‌ای انجام دهد.

 

وی افزود: سالانه اسکناس‌های زیادی به دلیل فرسودگی از چرخه اقتصاد کشور خارج می‌شوند که اگر دولت زمینه و بستر مناسب را برای این کار فراهم کند هم کارآفرینی شده و هم کمک خوبی به بانک مرکزی می‌شود.

 

 شغل این مرد نو کردن اسکناس های کهنه است

 

 

نیما آزادی فرزند مهدی آزادی نیز می‌گوید: ترمیم اسکناس‌های کهنه و پاره باعث شده که حجم کارهای پدرم افزایش یابد و من وقتی که از مدرسه به خانه برمی‌گردم حدود دو تا سه ساعت از وقتم را صرف کمک به پدرم برای ترمیم اسکناس‌های فرسوده می‌کنم و از این کار راضی هستم. سال گذشته بیش از ۸۵ میلیارد تومان اسکناس فرسوده در لرستان امحا شد.

 

یک کارشناس اقتصادی لرستانی در این زمینه گفت: خیلی از افراد در نگهداری اسکناس به عنوان سرمایه ملی دقت لازم را ندارند و وقتی پول را به صورت مچاله شده را داخل جیب‌هایمان جای می‌دهیم شاید دیگر به این فکر نمی‌کنیم که سالانه چه هزینه گزاف و سنگینی صرف امحای اسکناس‌های فرسوده و چاپ اسکناس‌های جدید می‌شود.

 

عینی افزود: در سال ۹۳ بیش از ۸۵ میلیارد تومان اسکناس فرسوده در لرستان جمع‌آوری و برای امحا از استان خارج و به بانک مرکزی تحویل داده شد.

 

این کارشناس اقتصاد گفت: طبق اظهارنظر یکی از مقام‌های بانک مرکزی، سالانه ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون قطعه اسکناس فرسوده امحا می‌شود که برای چاپ هر یک از آن‌ها حدود ۷۵ تومان و در مجموع مبلغی حدود ۳۷.۵ تا ۵۲.۵ میلیارد تومان در سال برای این کار هزینه می‌شود.

 

عینی متوسط عمر اسکناس در ایران را پنج سال برآورد کرد و افزود: با توجه به کیفیت اسکناس‌ها این زمان باید دست‌کم دو برابر این مدت یعنی ۱۰ سال باشد.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب