قرص کلوزاپین برای چیست | عوارض قطع قرص کلوزاپین

قرص کلوزاپین برای چیست | عوارض قطع قرص کلوزاپین

قرص کلوزاپین برای چیست

قرص کلوزاپین یکی از داروهای موثر در درمان روان پریشی می باشد که مصرف این دارو باید با تجویز پزشک صورت گیرد زیر شما با مصرف خودسرانه قرص کلوزاپین به آن اعتیاد پیدا می کنید و عوارض قطع قرص کلوزاپین ممکن است آزار دهنده باشد. قرص کلوزاپین از داروهایی است که در کنترل روان پریشی و درمان اسکیزوفرنی تجویز می‌شود. مصرف این دارو احتمال خودکشی را در افراد مبتلا به اسکیزفرنی کاهش می‌دهد. یبوست، خشکی دهان، خواب‌آلودگی، سرگیجه، سردرد، تهوع، استفراغ و افزایش قند خون برخی از عوارض مصرف داروی کلوزاپین می‌باشد.

 

اختلالات روانی از بیماری‌هایی هستند که باید هر چه زودتر درمان شوند. تاخیر در درمان این بیماری‌های روحی و روانی می‌تواند مشکلات دیگری مثل ایجاد افکار خودکشی در فرد بیمار و یا بروز افسردگی را به دنبال داشته باشد. برای کنترل بیماری‌ها و اختلالات روانی مثل روان پریشی داروهای مختلفی وجود دارد و پزشک با توجه به میزان ضعف یا شدت بیماری ممکن است هرکدام را برای فرد مبتلا تجویز کند.

 

درباره قرص کلوزاپین

روان پریشی وضعیتی است که در آن فرد دچار توهم و هذیان می‌شود. در این شرایط فرد وضعیت متفاوتی را تجربه می کند. او با دنیایی خیالی ارتباط برقرار می‌کند و چیزهایی را می‌بیند و می‌شنود که دیگران نمی‌بینند و نمی‌شوند. در واقع او چیزهایی را احساس می‌کند که واقعیت ندارد. همین امر موجب می‌شود فرد نتواند به درستی در اجتماع فعالیت داشته باشد. بیماری‌هایی مثل اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی برخی از انواع بیماری‌های روان پریشانه هستند. عوامل مختلفی در بروز این حالات روانی دخیل هستند. مصرف الکل و مواد مخدر، ضربه‌های شدید مغزی و روانی، عوامل ژنتیکی و سکته‌های مغزی همگی می‌توانند از دلایل بروز روان پریشی در افراد باشند. اگر بخواهیم به طور خلاصه ویژگی‌های رفتاری یک فرد مبتلا به روان پریشی را ذکر کنیم می‌توانیم بگوییم بدبینی، اضطراب، عدم تمرکز، خنده‌های بی‌دلیل و اختلالات مربوط به خواب برخی از این ویژگی‌ها هستند. خوشبختانه داروهایی با اسامی مختلف وجود دارند که می‌توانند میزان توهمات و هذیان گویی‌ها را کاهش داده و تفکر و رفتار فرد مبتلا را پایدار کنند. یکی از این داروها کلوزاپین است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شوید.

 

قرص کلوزاپین چیست؟

قرص کلوزاپین (Clozapine) از داروهایی است که در کنترل روان پریشی و درمان اسکیزوفرنی تجویز می‌شود. این دارو بیشتر در بیمارانی که به سایر داروهای ضد روان پریشی مقاومت نشان می‌دهند مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف کلوزاپین احتمال خودکشی را در افراد مبتلا به اسکیزفرنی تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.

 

نام‌های تجاری Clozaril , Clopine , Versacloz , FazaClo

 

موارد مصرف قرص کلوزاپین

درمان روان‌ پریشی و اسکیزوفرنی

 

عوارض قرص کلوزاپین

یبوست، خشکی دهان، خواب‌آلودگی، سرگیجه، سردرد، تهوع، استفراغ، افزایش قند خون، افزایش یا کاهش دمای بدن، رنگ‌پریدگی، تاری دید، افزایش ضربان قلب، افزایش وزن، اختلالات قاعدگی، کم‌خونی، بثورات جلدی، ناتوانی جنسی، مشکل در ادرار

 

تداخل دارویی قرص کلوزاپین

كاربامازپین، كرتریموكسازول، كلرامفنیكل، سولفونامیدها و پنی‌سیلامین‌، داروهای بیهوشی، داروهای ضد درد، داروهای ضد اضطراب، آزیترومایسین و سایمتیدین، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد صرع، فنی توئین، ترفنادین، لیتیم، متیل دوپا، داروهای کاهش دهنده فشار خون و الکل

 

نحوه مصرف قرص کلوزاپین

میزان دقیق مصرف این دارو به دلیل حساسیت بالایی که دارد حتما باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد.

 

عوارض قطع قرص کلوزاپین

در صورتیکه سابقه حساسیت دارویی داشته‌اید این دارو را مصرف نکنید.
کلوزاپین در بیماران مبتلا به تشنج کنترل نشده منع مصرف دارد.
در صورتیکه سابقه ابتلا به بیماری‌هایی مثل اختلال کبدی و اختلالات دستگاه قلبی و عروقی داشته‌اید، این دارو را با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف کنید.
قطع این دارو باید به صورت تدریجی و تحت نظر پزشک صورت گیرد.
در صورتیکه با مصرف این دارو دچار علائمی مثل درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، تب، گلو درد و عفونت شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید. دوره درمان باید کامل شود.
اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید موارد را به اطلاع پزشک برسانید چرا که ممکن است این دارو برای جنین مضر باشد.
در صورتی که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را میل کنید ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد فقط آن نوبت را مصرف کنید و از دو برابر کردن آن خودداری کنید.
در صورتیکه بیشتر از 2 روز دارو را مصرف نکردید پیش از مصرف مجدد دارو باید با پزشک مشورت کنید.
توصیه می‌شود از این دارو در دوران شیردهی استفاده نشود.
فهرست کلیه داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. چرا که ممکن است برخی از داروها با داروی کلوزاپین تداخل داشته باشد.
طی مصرف این دارو از مصرف الکل پرهیز کنید.
ضمن مصرف داروی کلوزاپین در انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری بالا دارد (مانند رانندگی) احتیاط کنید.
کلوزاپین را می‌توان با غذا یا بدون آن مصرف کرد.
در صورت اقدام به جراحی، جراح را از مصرف این دارو آگاه سازید.

 

عوارض قرص کلوزاپین 100

انجام آزمایش خون جهت بررسی و شمارش تعداد سلول‌های خونی طی مصرف این دارو ضروری است. در صورت كاهش شدید گلبول‌های سفید مصرف دارو باید قطع شود.
مصرف این دارو در سالمندان باید با احتیاط باشد.

 

قرص کلوزاپین داروی بسیار قوی است که مصرف آن بدون نسخه پزشک ممنوع بوده و حتما باید طبق دستور پزشک از قرص کلوزاپین استفاده کنید.

جدیدترین مطالب