قرص ریتالین برای درس خواندن | نحوه مصرف قرص ریتالین

قرص ریتالین برای درس خواندن | نحوه مصرف قرص ریتالین

قرص ریتالین Ritalin برای چیست

قرص ریتالین برای درس خواندن در برخی از دانشجویان و دانش آموزان سال آخر دبیرستان استفاده می شود که عوارض قرص ریتالین بسیار زیاد است و فرد را نابود خواهد کرد به منظور افزایش میزان هوشیاری در برخی از دانشجویان دیده شده است که در زمان امتحانات از قرص ریتالین استفاده می کنند که تاثیرات منفی بسیاری دارد. قرص ریتالین یکی از داروهایی است که برخی افراد به منظور افزایش هوشیاری مخصوصا در شب‌های امتحان که نیاز به دقت و تمرکز بالاتری دارند اقدام به تهیه آن می‌کنند بدون اینکه درباره مضرات آن آگاهی کافی داشته باشند.

 

قرص ریتالین برای درس خواندن

قرص ریتالین (Ritalin) از مشتقات گروه امفتامین‌ها است. در ابتدا قرار بود این دارو برای درمان افسردگی، خواب آلودگی در طول روز و سندرم خستگی مزمن استفاده شود؛ اما به تدریج با پیشرفت علم و تجربه‌های گوناگون مشخص شد می‌توان از این دارو در درمان كودكانی كه دچار اختلال بیش فعالی و كم توجهی هستند (ADHD) نیز استفاده كرد.

 

قرص ریتالین خواصی شبیه آمفتامین (قرص مشهور اکستازی) دارد و دانشجویان کالج‌های آمریکا و استرالیا به دلیل تأثیر آن در درمان خواب آلودگی در طول روز، برای درس خواندن و یا مهمانی‌های شبانه‌شان چند عدد از این قرص‌ها را مصرف می‌کردند. در سال‌های اخیر مصرف خودسرانه این دارو در کشورها رو به افزایش گذاشت و گزارش‌های متعددی وجود دارد که برخی از افراد برای بیدار ماندن در شب‌های امتحان از قرص‌های ریتالین استفاده می‌کنند.

قرص ریتالین برای درس خواندن | نحوه مصرف قرص ریتالین

قرص ریتالین 10 میلی گرم

قرص ریتالین 10 میلی گرم در داروخانه ها موجود است و مصرف کنندگان تصور می‌کنند ریتالین بی‌خطر است در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص‌ها می‌تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد و پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام می‌کنند ترک کردن داروهای محرک آمفتامینی نظیر ریتالین و اکستازی، بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از سایر مواد مخدر است. لازم به ذکر است که تاکنون در چند مورد سوء مصرف ریتالین منجر به مرگ شده است.

 

نحوه مصرف قرص ریتالین

تاکید می‌شود مصرف این دارو تنها با نظر پزشک متخصص صورت گیرد. مدت اثر این دارو چهار تا شش ساعت است؛ بنابراین باید این دارو را یک یا دو بار در روز مصرف کرد. بین کودکان از نظر پاسخ‌هایشان به این داروها تفاوت‌های زیادی وجود دارد، برخی کودکان سریعا و به مقدار کم دارو پاسخ می‌دهند، در حالی که کودکان دیگر فقط به مقدار زیاد دارو پاسخ می‌دهند. در صورت عدم تاثیر این دارو در مورد فرزندتان، باید با پزشک مشورت کنید تا علت را بیابد.

 

توجه: برای افراد دارای اضطراب زیاد، فشار عصبی، عصبانیت همراه با بی‌قراری، حساسیت مفرط نسبت به دارو، فشار خون بالا، گلوکوم، افسردگی‌های قابل درمان با داروهای ضد افسردگی رایج، تیک‌های حرکتی و کودکان زیر ۶ سال مصرف این دارو منع می‌شود.

 

توجه: دارو درمانی برای کودکان بیش فعال دارای تاثیر فوق‌العاده اما کوتاه مدتی بر علائم رفتاری آنان است. به محض قطع مصرف دارو نشانه‌های بیش فعالی با همان شدت قبلی ظاهر می‌شود. بسیاری از والدین نیز در مورد استفاده از این داروها دچار تردیدند و رغبت چندانی به استفاده از این داروها برای درمان فرزندشان نشان نمی‌دهند.

قرص ریتالین برای درس خواندن | نحوه مصرف قرص ریتالین

عوارض قرص ریتالین در بزرگسالان

بسته به میزان، نحوه مصرف و فرد استفاده کننده احتمال وابستگی به دارو و سوء استفاده از دارو وجود دارد.
این دارو فقط برای افرادی تجویز می‌شود که سابقه کامل آنها به طور دقیق ارزیابی شود.
این دارو برای بیمارانی با واکنش حاد استرس نباید تجویز شود.
در صورت عدم بهبودی پس از یک ماه مصرف، باید دارو را قطع کرد.

 

درباره قرص ریتالین

در مصرف طولانی مدت دارو، بهتر است آزمایش‌های منظم شمارش سلول‌های خونی، شمارش افتراقی و شمارش پلاکت‌ها نیز انجام شود.

این دارو نباید برای درمان حالت‌های خستگی مفرط طبیعی، افسردگی و سایکوزها استفاده شود.

نیاز به ادامه مصرف دارو باید مرتب ارزیابی شود و در زمان تعطیلات و زمان‌هایی که مصرف آن نیاز نیست ، مصرف کاهش یافته یا قطع شود.

 

قرص ریتالین برای درس خواندن داروی مناسبی نیست و دانش آموزان و دانشجویان باید به جای استفاده از داروها در هنگام درس خواندن از مواد غذایی مفید طبیعی استفاده کنند تا دچار صدمات ناشی از این دارو نشوند.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب