کار تامپون واژن چیست | سندروم شوک سمی تامپون

کار تامپون واژن چیست | سندروم شوک سمی تامپون

کار تامپون واژن چیست

استفاده از تامپون تصمیم شخصی است اگر شما انتخاب کردید که تامپون را انتخاب کنید، باید این مطلب را با دقت بخوانید برای یک مبتدی، استفاده از تامپون ممکن است بسیار سخت و مشکل باشد.درست است که شما اولین بار که یک تامپون را در واژن قرار می دهید، احتمالا از طریق یک فرآیند آزمون و خطا انجام می دهید که در طی آن چند تامپون را ممکن است خراب کنید اما مطمئن باشید شما می توانید از تامپون واژن استفاده کنید. تامپون ها کم حجم تر از پد هستند، که بیشترین امتیاز برای خانم هایی است که می خواهند به استخر بروند.

زنان تازه کار باید با تامپون های باریک شروع کنند که در دستگاه های پلاستیکی قرار می گیرند. شما ممکن است برای استفاده از یک تامپون برای اولین بار احساس بدی داشته باشید. طبیعی است که احساس خوبی نداشته باشید، به خصوص اگر شما تعداد زیادی سوال بدون پاسخ در مورد تامپون داشته باشید.

 

تامپون ها، مانند پد، محصولاتی هستند که برای جذب خون دوران قاعدگی و پریود استفاده می شوند. تامپون واژن از پنبه نرم ساخته شده و به شکل شبیه به سیلندر هستند، به طوری که به راحتی با باز کردن پا وارد واژن شوند. تامپون خون قاعدگی یا خون پریود را قبل از اینکه از واژن خارج شود، جذب می کند. تامپون ها در تمام اندازه ها و جذب های مختلف تولید شده اند. شما می توانید تامپون واژن را در اکثر داروخانه ها و فروشگاه های لوازم بهداشتی خریداری کنید.

 

بهترین سایز تامپون واژن

وقتی شما یاد می گیرید که چگونه از تامپون واژن برای اولین بار استفاده کنید، ایده خوبی است برای استفاده از تامپون اندازه “باریک”. همچنین زمانی که جریان قاعدگی شما متوسط و سنگین است، بسیار آسان تر وارد واژن زن می شود، زیرا به راحتی تامپون سر می خورد و در سر جای خود می ایست با پیروی از دستورالعمل های ساده زیر و همچنین دستورالعمل هایی که برای تامپون واژن در اینجا آمده است، اولین تجربه تامپون گذاشتن در واژن را برای شما آسان خواهد کرد. به یاد داشته باشید هرچه تامپون واژن راحت تر وارد واژن شود شما احساس راحتی نیز خواهید داشت.

آماده سازی: قبل از قرار دادن تامپون، اجازه دهید آناتومی شما را بررسی کنیم تا بتوانید بدانید کجا قرار داده شده است.

بسیار خوب است که از یک آینه استفاده کنید تا به راحتی بتوانید محل فرو کردن تامپون واژن را ببینید. مجرای ادرار، جایی است که ادرار از آن بیرون می آید، این جایی است باید که تامپون را به واژن خود وارد کنید.

 

دستورالعمل قرار دادن تامپون با اپلیکاتور (ابزار نصب)

دستانت رو با آب و صابون بشور. با دست های خشک، تامپون را باز کنید اگر تامپون روی زمین افتاد، آن را در سطل زباله بیندازید و دوباره با یک تامپون جدید شروع کنید.
نشستن یا ایستادن در موقعیت راحت. بعضی از زنان ترجیح می دهند یک پا را بر روی صندلی توالت بگذارند، در حالی که بعضی دیگر ترجیح می دهند که ساکن بمانند. پس از پیدا کردن موقعیتی که برای شما راحت تر است، تامپون را با انگشت هایی که با آن می نویسید، نگه دارید. در وسط تامپون، در جایی که لوله کوچکتر، داخل لوله قرار می گیرد، داخل لوله بزرگتر قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که رشته قابل مشاهده است و از بدن شما دور است.

 

واژن خود را با دستان خود باز کنید (لبه های پوست در اطراف دهانه واژن) و تامپون را در دهانه واژن قرار دهید.

تامپون را به آرامی فشار دهيد. هنگامی که انگشتان دست بدن تان را لمس کرد و اپلیکاتور یا لوله بیرونی کاملا داخل واژن فرو رفت درست است. (نگاه کنید به تصویر 2)
هنگامی که اپلیکاتور یا لوله بیرونی در داخل واژن تان قرار دارد، از نشانگر یا انگشت «اشاره گر» خود استفاده کنید تا لوله داخلی (لوله ای که نخ به آن وصل است) را از طریق لوله بیرونی فشار دهید. اینکار تامپون را به مهبل وارد می کند.

 

 اطمینان حاصل کنید که نخ آویزان خارج از واژن قرار گرفته است. برای بیرون کشیدن تامپون واژن، نخ را نگه دارید و به آرامی آن را به پایین بکشید تا کل تامپون خارج شود.
به یاد داشته باشید قبل و بعد از قرار دادن و بیرون کشیدن تامپون دست های خود را بشویید.

 

دستورالعمل قرار دادن تامپون غیر اپلیکاتور

تامپون باید در بسته بندی پلاستیکی کاملا مهر و موم شود. اگر نه، تامپون دیگری را انتخاب کنید و آن را دور بیندازید
دستورالعمل تامپون را در جعبه بخوانیدو بر روی نخ خروج دست بکشید تا مطمئن شوید که نخ محکم به تامپون متصل است.
نشستن یا ایستادن در موقعیت راحت. بعضی از زنان ترجیح می دهند یک پا را بر روی صندلی توالت بگذارند، در حالی که دیگران ترجیح می دهند که ساکن بمانند. پس از پیدا کردن موقعیتی که برای شما راحت تر است، انتهای تامپون را در جایی که تامپون در آن قرار دارد را نگه دارید. مطمئن شوید که رشته قابل مشاهده است و از بدن شما دور است.
دست خود را با دستان خود باز کنید (لبه های پوست در اطراف باز شدن واژن) و تامپون را در باز شدن واژن قرار دهید. (نگاه کنید به تصویر 1)
تامپون را به آرامی فشار دهيد تا کوچکتر از پشتتان باشد.
هنگامی که تامپون در داخل واژن خود قرار دارد، از نشانگر یا انگشت «اشاره گر» خود برای فشار دادن تامپون استفاده کنید.
اطمینان حاصل کنید که رشته آویزان خارج از باز شدن واژن خود است. بعدها، زمانی که شما آماده تمپن است، رشته را نگه دارید و به آرامی آن را به پایین بکشید تا کل تامپون خارج شود.
به یاد داشته باشید قبل از قرار دادن یک تامپون دست ها را بشویید. اگر تامپون درست وارد شود، نباید آن را احساس کنید. اگر به هیچ وجه احساس ناراحتی نداشته باشید، ممکن است تامپون را به اشتباه وارد کرده باشید یا ممکن است تامپون در واژن خود به اندازه کافی قرار نگیرد. اگر این اتفاق می افتد، تامپون را حذف کنید و دوباره با یک تامپون جدید شروع کنید. به یاد داشته باشید که تمرین کامل می شود اگر در ابتدا سعی نکنید، امتحان دوم شما به احتمال زیاد موفق خواهد بود. به جای از دست دادن و رها کردن، استراحت و دوباره امتحان کنید!

 

اگر بعد از چندین تلاش نتوانید تامپون را وارد کنید، یک ملاقات با پزشک خود انجام دهید. هنگامی که شما سعی می کنید برای اولین بار تامپون را وارد کنید، یک آینه اغلب مفید است، به طوری که شما می توانید ببینید دقیقا همان جایی که باز شدن واژن است را ببینید. شما همچنین می توانید با استفاده از مقدار کمی از روان کننده واژن (K-Y ژله) استفاده از تامپون واژن را راحت تر انجام دهید

 

سندروم شوک سمی تامپون

TSS مخفف سندرم شوک سمی تامپون است. این سندروم در زنانی که تامپون مصرف می کنند رخ دهد.

تامپون ها خود باعث ایجاد سندرم شوک سمی نمی شوند. سندرم شوک سمی بواسطه باکتری ها است که معمولا به نام استافیلوکوک اورئوس نامیده می شود. هنگامی که یک تامپون در مهبل (واژن) شما قرار بگیرد، محیطی مناسب برای انواع مختلف باکتری ها، از جمله استافیلوکوک اورئوس ایجاد می کند تا رشد کند. باکتری باعث ایجاد سمی می شود که باعث بیماری شدید می شود. زنان جوان کمتر احتمال دارد که آنتی بادی را در برابر سمی تولید شده توسط این باکتری ها داشته باشند. شاید هرگز به سندرم شوک سمی دچار نشوید، اما بد نیست بدانید که علائم سندرم شوک سمی چیست و چگونه خطر را کاهش دهید.

برای کاهش خطر ابتلا به TSS، هنگام استفاده از تامپون، نکات زیر را دنبال کنید:

در جایگذاری تامپون ها از مراقبت استفاده کنید. قبل از قرار دادن یا خروج تامپون، دستان خود را بشویید.
تامپون ها را حداقل هر 4 تا 6 ساعت یا بیشتر در صورت نیاز تغییر دهید.
میزان جذب تامپون واژن را درست را انتخاب کنید. وقتی خون کمتر است، از تامپون های کوچکتر استفاده کنید. TSS اغلب زمانی اتفاق می افتد که از تامپون های واژن با جذب بالا استفاده می کنید. از اینگونه تامپون ها استفاده نکنید مگر اینکه جریان قاعدگی شما سنگین باشد.

از تامپون ها برای جذب چیزی غیر از جریان قاعدگی خود استفاده نکنید. در هر بار فقط یک تامپون را وارد کنید نه بیشتر.

اگر در هنگام پوشیدن یک تامپون تب، سرگیجه، بثورات یا استفراغ داشته باشید، تامپون را فورا خارج کنید و به نزدیک ترین بیمارستان بروید. علائم TSS ممکن است شبیه به آنفولانزا باشد.

 

علائم شوک سمی تامپون

نشانه های سندروم شوک سمی تامپون معمولا به سرعت می آیند و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

علائم آنفلوانزا (درد عضلانی، سردرد، قرمزی چشم، دهان و گلو
تب بالا به طور ناگهانی
سرگیجه، سرگیجه یا سرگیجه
استفراغ
آفتاب سوختگی مانند راش
اسهال

جدیدترین مطالب