چگونه در ماه رمضان وزن کم کنیم | چگونه در ماه رمضان لاغر شویم

چگونه در ماه رمضان وزن کم کنیم | چگونه در ماه رمضان لاغر شویم

چگونه در ماه رمضان وزن کم کنیم

چگونه در ماه رمضان لاغر شویم؟ بسیاری از افرادی که می خواهند لاغر شوند در ماه رمضان به فکر لاغری و کاهش وزن می افتند. اما چگونه در ماه رمضان وزن کم کنیم و به اندام ایده آل خود برسیم؟ ماه رمضان فرصتی تازه است تا یک سبک زندگی سالم را برای بدنتان آغاز کنید.

 

پرهيز از پرخوري در ماه رمضان 4 تا 8 کيلو وزن را کاهش مي دهد روزه داران با داشتن برنامه ريزي مناسب غذايي و پرهيز از پرخوري در زمان افطار و سحر مي توانند بين 4 تا 8 کيلو از ورن خود را کاهش دهند. رعايت برنامه ريزي صحيح تغذيه در ايام ماه مبارک رمضان براي روزه داران از اهميت بسياري برخوردار است تا بتوانند آمادگي لازم را براي بهره گيري از برکات معنوي و مناجات با پروردگار را به نحو بسيار مطلوب به انجام برسانند.

چگونه در ماه رمضان وزن کم کنیم | چگونه در ماه رمضان لاغر شویم

ورزش کنید

روزه گرفتن، نباید بهانه‌ای شود تا کل روز بخوابیم یا اینکه تنبل شویم. در ماه رمضان، باید فعالیت‌های همیشگی‌تان را تا حدودی داشته باشید، اما سعی کنید تا هنگامی که خورشید و گرما در اوج قرار دارند، از آنها دور بمانید. بخاطر داشته باشید که با شکم خالی، شما بیش از همیشه چربی خواهید سوزاند.

 

پس از اینکه افطار کردید، 30 دقیقه ورزش شدید داشته باشید. می‌توانید ورزش‌هایی که در خانه امکانش هست انجام دهید، مثل دراز نشست، اسکات، شنا سوئدی، طناب زدن و غیره. در این مورد، بهترین مشاور مربی‌تان خواهد بود. از وی تمریناتی درخورد خودتان بگیرید.

 

ورزش، وعده های کوچک، خوردن غذاهای سالم همه اینها با هم نسخه کاهش وزن در ماه رمضان را تشکیل می دهند. فراموش نکنید ورزش برای داشتن کاهش وزن با ثبات لازم است، پس سعی کنید بعد از افطار ورزش کنید. یکی از بهترین ورزش هایی که می توانید انجام دهید پیاده روی است. پیاده روی حتی کمک می کند غذایتان راحت تر هضم شود و بعد از وعده افطار احساس سنگینی نکنید. گیاهان و ادویه جاتی که در ماه رمضان به کاهش وزن کمک می کنند می توانید با اضافه کردن این گیاهان و ادویه جات به وعده های خود در ماه رمضان به بدن برای کاهش بیشتر وزن کمک کنید.

چگونه در ماه رمضان وزن کم کنیم | چگونه در ماه رمضان لاغر شویم

افطاری سبک بخورید

در ماه رمضان، سوخت و ساز بدن شما کند می‌شود، در نتیجه انرژی بدنتان هم کاسته خواهد شد. وعده‌ی افطار، قرار نیست که جبران کل ساعاتی که چیزی نخورده‌اید را بکند! فراموش کنید که یک روز است چیزی نخورده‌اید، تصویر کنید که وعده‌ی شامتان است، و بر این اساس غذا بخورید.

 

روزه‌تان را با خرما بخورید، چرا که خرما سریع‌ترین منبع برای فراهم کردن قند مورد نیاز بدنتان بعد از روزه است. نیازی نیست که بیشتر از یک خرما بخورید، چرا که خرماها سرشار از قند هستند. پس از آن، یک وعده‌ی کوچک سوپ، مثل سوپ سبزیجات یا عدس میل کنید، و سوپ‌های کرمی را نادیده بگیرید.

 

پس از سوپ هم به سراغ سالاد بروید، و روغن زیتونی که می‌خواهید روی سالادتان بریزید را به ۱ یا ۲ قاشق چای‌خوری محدود کنید. بقیه‌ی پیش‌غذاها را هم کلا فراموش کنید، مخصوصا آنهایی که سرشار از کربوهیدرات هستند. وقتی که پیش‌غذایتان تمام شد، باید کمی استراحت کنید! نباید دستگاه گوارشتان را تحت فشار بگذارید.

 

نماز و دعاهایتان را بخوانید، 5 دقیقه راه بروید، یا گپ و گفتی بزنید. وقتی که آماده بودید تا غذا خوردن را ادامه دهید، فقط یک نوع غذا را انتخاب کنید. انتخابتان را هم عاقلانه انجام دهید، و غذاهای سرخ شده را از لیست گزینه‌هایتان کنار بگذارید. مطمئن شوید که در غذایتان بین کربوهیدرات، و پروتئین تعادل برقرار باشد، و از آن مهم‌تر اینکه اندازه‌ی وعده‌ی غذایی‌تان را هم کنترل کنید.

 

تنقلات نخورید

در فاصله افطار تا سحر از خوردن تنقلات خودداري کنید تا معده آن ها به هنگام صرف سحري به طور کامل خالي و آماده غذاي سحر باشد. مصرف ميوه و سبزي در وعده هاي سحر و افطار تاکيد مس شود و ميوه ها و سبزيجات ، به دليل ماندگاري بيشتري که در بدن دارد، ضمن اينکه سيري طولاني تري را ايجاد مي کند حاوي مقدار زيادي آب است که با تامين آب مورد نياز بدن از بروز تشنگي جلوگيري مي کند. مصرف مواد پروتيين دار مثل گوشت، لبنيات و به خصوص ماست در وعده سحري ضمن ايجاد سيري طولاني تر ، مانع از بروز تشنگي مي شود.

چگونه در ماه رمضان وزن کم کنیم | چگونه در ماه رمضان لاغر شویم

غذای سالم بخورید

روزه خود را با غذایی سالم باز کنید. وقتی گرسنه اید به راحتی می توانید به دام هوس های غذایی و غذاهای سرخ کرده و پرچرب بیفتید. این غذاهای بد مخصوصا زمانی که بیش از حد خورده شوند باعث افزایش وزنتان می شوند. روزه خود را با غذاهایی باز کنید که فیبر و پروتئین بالایی دارند. این کار کمک می کند قند خونتان را ثابت نگه دارید، گرسنگی را رفع کنید و از پرخوری جلوگیری کنید.

 

قندهای فرآوری شده را کنار بگذارید

افزایش وزنی که معمولا در رمضان شاهدش هستیم، بخاطر غذاهایی که در افطار می‌خوریم نیست. درست حدس زدید، قندی که در نوشیدنی‌ها و شیرینی‌های مخصوص رمضان هست مقصر چاقی در این ماه هستند.

 

در این ماه رمضان، خودتان را به چالش بکشید و فقط مواد غذایی که به طور طبیعی شیرین هستند را مصرف کنید، مثل میوه‌ها، میوه‌های خشک، و عسل. این اقدام شما یک تغییر اساسی در سبک زندگی‌تان خواهد بود، و البته نوبت بعدی که روی ترازو بروید هم یک سورپرایز اساسی خواهد شد!

چگونه در ماه رمضان وزن کم کنیم | چگونه در ماه رمضان لاغر شویم

سحری را نادیده نگیرید

درست است که در این ماه رمضان، ساعت‌هایی که آزادید تا غذا بخورید محدود شده است، اما این بهانه‌ای نخواهد شد تا وعده‌ی سحرتان را بی خیال شوید. اگر سحری نخورید، هنگام افطار گشنه‌تر خواهید بود و احتمال اینکه بیشتر غذا بخورید افزایش پیدا خواهد کرد.

 

هنگام انتخاب سحری، حواستان باشد که نمکش کم باشد تا در روزی که پیش رو دارید، تشنه‌تان نکند. همچنین باید ترکیبی از کربوهیدرات‌های پیچیده (مانند نان گندم کامل، بجای نان‌های سفید فراوری شده) و منبع خوبی از پروتئین (مانند پنیر یا تخم مرغ) باشد. این ترکیب، سطح ثابتی از گلوکز در خونتان ایجاد خواهد کرد و باعث خواهد شد تا در طول روز گرسنه نشوید.

 

چربی و نمک را کنار بگذارید

مصرف مواد چرب و نمک توصيه نمي شود، مصرف مواد پر چرب هر چند انرژي بيشتري مي دهد، اما باعث تشنگي بيشتري هم مي شود علاوه بر اين کربوهيدرات ها و مواد قندي نيز ايجاد تشنگي بيشتري مي کند و مصرف آنها در وعده سحري توصيه نمي شود. مواد قندي به لحاظ اينکه زودتر از معده عبور مي کند و زودتر هضم مي شود زودتر هم ايجاد گرسنگي مي کند و بهتر است مصرف اين گونه مواد بيشتر در وعده افطار در حد مجاز استفاده شود . نوشيدني هاي گازدار ادرار آور است و اين عامل باعث مي شود نه تنها خوردن آنها آب مورد نياز بدن را تامين نمي کند، بلکه با مصرف آنها، آب بدن به ميزان بيشتري دفع شود.

چگونه در ماه رمضان وزن کم کنیم | چگونه در ماه رمضان لاغر شویم

آب بخورید

با توجه به اینکه روزهای ماه رمضان امسال آنقدر طولانی هستند، که باعث شده تا روزه گرفتن بنظر ماموریتی غیر ممکن برسد، آبرسانی به بدن، کلید اول کاهش وزن در ماه رمضان امسال خواهد بود. نه تنها نوشیدن مایعات کافی باعث خواهد شد تا در حین روزه داری دچار کم آبی نشوید، بلکه پس از افطار هم جلوی اشتهای شما به شیرینی‌جات را خواهد گرفت. بدن بدون غذا بیشتر از بی آبی می تواند دوام بیاورد. سعی کنید از افطار تا سحر به اندازه کافی آب بنوشید تا برای زمانی که روزه می گیرید بدن به اندازه کافی آب داشته باشد. بعد از افطار در کنار خود یک بطری آب قرار دهید، برای خود یک هدف تعیین کنید و سعی کنید به همان اندازه آب بنوشید. تامین آب بدن به کاهش وزن کمک می کند، و راحت تر هم می توانید روزه بگیرید.

 

چقدر باید آب بنوشید؟ همان 8 لیوان معروف، یا 2 لیتر آب برای یک روز کفایت می‌کند. می‌توانید به این ترتیب بنوشید:

 

2 لیوان هنگام افطار (یعنی زمانی که روزه‌تان را می‌خورید)
4 لیوان بین افطار و سحر (یعنی پیش از وعده‌ی سحری) بیشتر از ۱ لیوان در یک ساعت هم ننوشید
2 لیوان دیگر هم در سحر

 

بخاطر داشته باشید که نوشیدنی‌های کافئین‌دار همچون قهوه یا چای سیاه در شمارش بالا حساب نخواهند شد. اصلا بهتر است در کل دور نوشیدنی‌های ادرار آور را خط بکشید. در عوض، چای‌های گیاهی، یک جایگزین بی‌نظیر برای آب خواهند بود، و برای دستگاه گوارشتان هم مفید خواهند بود.

چگونه در ماه رمضان وزن کم کنیم | چگونه در ماه رمضان لاغر شویم

چگونه در ماه رمضان لاغر شویم

چگونه در ماه رمضان وزن کم کنیم؟ در صورتی که می خواهید در ماه رمضان خیلی سریع وزن کم کنید بهتر است از چاشنی ها و مواد غذایی که در ادامه بیان می شود در غذاهایتان استفاده کنید.

 

زردچوبه

این ادویه را هندی ها زیاد در غذاهایشان استفاده می کنند، زردچوبه نشان داده که می تواند به کاهش التهاب کمک کند، التهاب یکی از دلایل چاقی و کندی کاهش وزن است.

 

دارچین

هر چقدر دوست دارید می توانید از دارچین استفاده کنید، دارچین کمک می کند قند خون و انسلین کنترل شود، که در نتیجه از ابتلا به دیابت جلوگیری می کند.

 

پودر فلفل

ماده ای به نام دی هیدروکپسیات در فلفل وجود دارد که مشخص شده اگر روزانه سه مرتبه استفاده شود می تواند توانایی چربی سوزی بدن را بالا ببرد.

 

زنجبیل

زنجبیل تازه یا به صورت پودر شده می تواند اشتها را کاهش دهد و از پرخوری جلوگیری کند.

 

فلفل سیاه

ماده ای که در فلفل سیاه وجود دارد و به آن طعم تندش را میدهد، پی پرین نام دارد. مشخص شده است که پی پرین به بدن از طریق گرمازایی کمک می کند تا بیشتر کالری بسوزاند. پی پرین همچنین به بدن کمک می کند که از مواد مغذی بهتر استفاده کند.

 

گشنیز

یکی از سبزیجاتی که می توانید برای کاهش وزن استفاده کنید گشنیز است. گشنیز عملکرد سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و می تواند در کاهش وزن کمکتان کند.

 

زیره سبز

زیره سبز زمانی که با دیگر ادویه جات ترکیب می شود می تواند روی روند کاهش وزنتان کمک کند.

 

رژیم غذایی مناسب در ماه رمضان برای کاهش وزن را در این مقاله از سایت سماتک بیان کردیم و امیدواریم با خوردن مواد غذایی که در بالا بیان شد بتوانید حداقل 4 کیلوگرم وزن تان را کاهش دهید.

جدیدترین مطالب