علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب | چرا دنده عقب صدا می دهد

علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب | چرا دنده عقب صدا می دهد

علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب و یا بهتر بگوییم علت صدای زوزه هنگام دنده عقب در خودروهایی مثل تیبا، پژو پارس، پراید و … را بسیاری از کاربران و رانندگان جویا شده اند و سایت سماتک در این پست علت صدای ماشین در دنده عقب را بررسی خواهد کرد. اگر این سوال در ذهن شما راننده عزیز است که چرا دنده عقب صدا می دهد با ما همراه باشید.

 

علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب

علت صدای ماشین در دنده عقب ممکن است شما رانندگی عزیز را به فکر فرو برد. بسیاری از رانندگان، هنگام دنده عقب رفتن با خودروها به دنبال علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب هستند. تقریباً همه‌ی ماشین ها صدای دنده عقب را دارند و حتی هوندا CR-V که از نرم‌ترین گیربکس ها سود می‌برد نیز همین صدا را در هنگام دنده عقب رفتن تولید می‌کند. اما علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب چیست؟ دلیل صدای زوزه هنگام دنده عقب رفتن مانند این است که دنده های عقب متفاوت‌تر از سایر دنده های جلو ساخته می‌شوند. این علت اصلی اجبار رانندگان به ایست کامل خودرو پیش از انتخاب دنده عقب می‌باشد.

علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب | چرا دنده عقب صدا می دهد

در سیستم‌ گیربکس دستی و انتقال قدرت دستی، بیشتر از دنده های مارپیچ استفاده می‌کنند اما دنده عقب به دلیل موقعیت خاص خود نیاز به نوع دیگری از چرخ دنده ها دارد که به چرخ دنده ساده معروف است و همین موضوع علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب رفتن است. دنده های عقب چرخ های برش مستقیم شبیه به چرخ دنده های استاندارد دارای دندانه هایی رو به بیرون می‌باشند. در مقابل دنده های عادی ماشین را داریم که شکل پیچشی داشته و دندانه ها نیز به حالت مارپیچی قرار گرفته‌اند. این حالت مارپیچی باعث ایجاد عملکرد نرم گیربکس خودرو می‌شود و باعث می شود دنده های جلو ماشین هنگام حرکت بی صدا باشند.

علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب | چرا دنده عقب صدا می دهد

دلیل صدای زوزه هنگام دنده عقب رفتن

حتما برای بسیاری از رانندگان ماشین های سواری با سیستم دنده دستی اتفاق افتاده است که در هنگام تعویض دنده دستی و گذاشتن گیربکس ماشین در دنده عقب، صدای زوزه هنگام دنده عقب رفتن را شنیده‌اند! این تغییر صدای گیربکس و زوزه گیربکس خودرو در دنده عقب، برخی از راننده‌ها را دچار نگرانی می‌کند به‌طوری که به سلامت فنی جعبه دنده و یا گیربکس خودرو خود شک می‌کنند. این صدا نتیجه فعل و انفعالاتی در سیستم چرخ دنده های گیربکس در دنده عقب می‌باشد که در ادامه این پست سماتک توضیح خواهیم پرداخت.

علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب | چرا دنده عقب صدا می دهد

دنده هایی که نسبت دنده های جلو (مثبت) را ایجاد می‌کنند همه مارپیچ هستند (مانند: دنده یک،دو و سه). دندانه های مارپیچ به‌صورت مورب برش خورده‌اند. زمانی که دو دنده در سیستم چرخ دنده مارپیچ با هم درگیر می‌شوند، تماس دندانه ها در پایان یک دندانه شروع می‌شود و این تماس به‌صورت تدریجی باعث چرخاندن دو چرخ دنده می‌شود. تا زمانی که دو دندانه به طور کامل در حال درگیری هستند این درگیری تدریجی باعث می‌شود که چرخ دنده های مارپیچ ملایم‌تر و آرام‌تر از چرخ دنده های ساده عمل کنند.

علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب | چرا دنده عقب صدا می دهد

علت صدای ماشین در دنده عقب

علت صدای زوزه گیربکس ماشین هنگام دنده عقب رفتن چیست؟ چرخ دنده ساده بزرگ با دو چرخ دنده ساده دیگر، در زمانی که نیاز به تغییر جهت چرخش (دنده عقب) داشته باشیم بر روی هم می‌لغزند و با هم برخورد می‌کنند. بیشتر چرخ دنده های بکار رفته در سیستم‌های انتقال قدرت دستی از نوع مارپیچ هستند که خودرو را به سمت جلو حرکت می دهند. اما سه چرخ دنده که مخصوص دنده عقب است از انواع چرخ دنده های ساده بشمار می‌روند و باعث صدا دادن ماشین موقغ دنده عقب رفتن می شود.

 

به‌دلیل وجود زاویه در دندانه های دنده های مارپیچ، بیش از یک دندانه در یک زمان در این نوع چرخ دنده ها با هم درگیر هستند که این نوع برخورد و یا سایش باعث می‌شود که این چرخ دنده ها قدرت بیشتر، با تنش کمتری داشته باشند. تنها مشکل در مورد چرخ دنده های مارپیچ این است که آن‌ها به سختی در کنار هم و در خارج از درگیری به‌هم می‌لغزند. در یک سیستم تعویض دنده دستی، دنده های جلو در حالت درگیری قرار دارند (در تمام زمان‌ها) و حلقه‌ها توسط دسته تعویض دنده کنترل شده و سرعت‌های متفاوتی را به محور خروجی منتقل می‌کنند. همچنین باید بدانید دنده عقب ماشین در سیستم تعویض دنده دستی به‌عنوان دنده هرزگرد می‌چرخد.

علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب | چرا دنده عقب صدا می دهد

از طرفی صدای زوزه گیربکس هنگام دنده عقب رفتن را داریم که به خاطر فضای زیادی است که با یکدیگر تماس ایجاد می‌کنند. با وجود دنده های برش مستقیم، فضای بسیار بزرگی ایجاد می‌شود که صدای یاد شده را تولید می‌کنند. این دنده ها همچنین گشتاور را به‌صورت مستقیم انتقال می‌دهند. اگرچه دنده های برش مستقیم ارزان بوده و به آسانی ساخته می‌شوند اما به خاطر صدایی که ایجاد می‌کنند در دیگر دنده های خودرو قابل‌استفاده نیستند. البته در صورتی که خودروی مورد بحث از نوع مسابقه‌ای باشد اوضاع فرق می‌کند. از آنجایی که دنده های یاد شده وزن محوری تولید نمی‌کنند بنابراین خودروهای مسابقه‌ای از این نوع دنده ها برای ساختار سبک وزن و ساده تر استفاده می کنند.

علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب | چرا دنده عقب صدا می دهد

چرا دنده عقب صدا می دهد

دنده های ساده با دنده های مستقیم، در مقایسه با چرخ دنده های مارپیچ، لغزش بیشتری نسبت به هم دارند. هنگامی که دندانه های چرخ دنده با یک چرخ دنده ساده درگیر است، به‌جای این که به آرامی لغزش داشته باشند دندانه ها با هم برخورد می‌کنند. این واکنش موجب بروز اندکی سر و صدا و نیز افزایش تنش بر روی دندانه ها می‌شود. هنگامی که صدای بلندتری نسبت به درگیری سایر دنده ها می‌شنوید، آن صدای تغییر وضعیت و چرخش دنده عقب خودرو است؛ صدایی که می‌شنوید صدای برخورد و درگیری دنده های ساده عقب با یکدیگر است. از این‌رو می‌توان گفت که این امری طبیعی و عادی است و مشکلی وجود ندارد.

 

صدای زوزه گیربکس ماشین در دنده عقب در بسیاری از خودروهای سواری همچون تیبا و پراید و پژو طبیعی است و همانطور که در بالا گفته شد علت صدا دادن ماشین هنگام دنده عقب وجود چرخ دنده های ساده است.

جدیدترین مطالب