چگونه خواب نبینیم؟

چگونه خواب نبینیم؟

شاید بسیاری از افراد به دلایل مختلف از خواب دیدن متنفر باشند و به نظر برخی از افراد دیدن خواب و کابوس های وحشتناک می تواند در زندگی روزمره تاثیر جدی بگذارد. اما چگونه خواب نبینیم؟

 

آیا می‌توان خواب دیدن را با یک کلید روشن یا خاموش کرد؟ این امکان خیلی دور از ذهن نیست،محققان دانشگاه کالیفرنیا-برکلی- می گویند که آنها ممکن است یک راه برای انجام این کار کشف کرده باشند.

 

پژوهشگرها دریافتند که با فعال کردن نرونهای گابا دربصل النخاع فورا به مغزالقا میشود که به خواب REMیا همان رویا دیدن برود. (آزمایش فازرویا دیدن درموش)

 

یانگ دن، استاد زیست شناسی سلولی و مولکولی در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، و همکارانش دریافتند که فعالیت نورون هایی خاص در یک منطقه مغز که بصل النخاع نامیده می شود ناشی از حرکت سریع چشم در خواب (REM ) موش در یک ماده نامیده می شود، در حالی که غیرفعال کردن سلول های عصبی موجب اختلال در توانایی ورود به خواب (REM ) میگردد.

 

تیم تحقیقاتی به تازگی تحقیقات خود را در مجله نیچر منتشر کرده اند.
REM مرحله ای از خواب پستانداران است که حدود 25 درصد از چرخه خواب ما را تشکیل میدهد ، مرحله اول آن به طور معمول حدود 70-90 دقیقه پس از به خواب رفتن اتفاق می افتد.

 

همچنین مشخص شده حرکات چشم سریع و به صورت تصادفی و با فلج عضلانی موقت همراه است، این مرحله از خواب در روند رویا دیدن دخالت دارد. محققان احتمال میدهند که عدم کنترل عضلانی که در طول خواب REM رخ می دهد ما را از اقدام در رویاهایمان باز میدارد. .
دن و همکارانش برای درک بهتر تحقیقات شان در تلاش بودند تا دریابند که آیا نورون های گابا بصل النخاع که در خواب REM فعال هستند نقشی در ایجاد خواب REMایفا می کنند یا نه.

 

سلول های عصبی گابا از ناحیه شکمی بصل النخاع واقع در بالای نخاع و منطقه خاصی از ساقه مغزوهیپوتالاموس خارج شده اند که این بخش مغز در آزادسازی هورمون ها وبسیاری دیگر از عملکردهای بدن نقش دارند. این تیم ازتکنیکی به نام اپتوژنتیک روی موشها که از آن مهندسی ژنتیک فقط برای بیان پروتیین نشان دار در نورون های گابا بکار میرود استفاده کرده است.

 

این روش اپتوژنتیک قرار دادن یک کانال یون حساس به نور درنورون های گابا با استفاده از یک ویروس است.زمانی کانل قرار داده شد، محققان گابا نورون ها در موش را توسط تحریک آنها با یک نور لیزری از طریق فیبر نوری در مغز فعال می کنند.

 

این تیم میتوانست گابا نورون‌ها را با نور لیزری با افزودن یک پمپ یون بازدارنده درنورون‌ها غیرفعال کنند . این محققان فعالیت گابا نورون ها در بصل النخاع موش را در طی فعال سازی وغیر فعال سازی با اپتوژنتیک رهگیری کردند. آنها همچنین ارزیابی کردند که چگونه تغییر نورون‌ها به حالت فعال یا غیرفعال برای کوتاه مدت بر خواب و بیداری موش تاثیر میگذارد.

 

این تیم دریافتند که فعال سازی گابا نورون ها در بصل النخاع موش های خواب در عرض چند ثانیه خواب REM را القا میکند ، در حالی که غیر فعال شدن این نورون‌ها در هنگام خواب یا موجب کاهش توانایی آنها برای ورود به فاز REM خواب میگردد یا این فاز خواب به طور کامل متوقف می شود.

 

نیروی القایی خواب REM قوی است بنابر آنکه در ۹۴درصد از آزمایش‌ها ثبت شده موش های در عرض چند ثانیه پس از فعال سازی نورون‌ها وارد خواب REM شده اند ما فکر می‌کنیم که ممکن است یک گره حیاتی درشبکه نسبتا کوچکی تصمیم میگیرد که آیاشما به خواب رویایی بروید یا نه.

 

در حالی که فعال سازی گابا نورونها درموش هایی که بیدار بودند بیداری آنها راتحت تاثیر قرار نمی‌دهد، اما اشتهای آنها را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب شد آنها بیشتر بخورند. بنابر تحقیقات محققان در موش های معمولی ، فعالیت نورون های گابا درزمان بیداری وهمچنین در زمان خوردن ونظافت که دو فعالیت لذت بخش برای موش ها هستند بالاترین میزان است.

 

به این ترتیب، دن معتقد است گابا نورون ها در بصل النخاع اثر معکوس به سلول‌های عصبی تولید می‌کنند از جمله سلول ها عصی دخیل در استرس، مانند نورونهاى نورادرنالين زا نورون های که در منطقه از مغز که پل یا برجستگی حلقوی نامیده می‌شود قراردارند.

 

سایر مردم نیز دریافتند که نورونهاى نورادرنالين زا وقتی فعال هستند ، که شما در حال دویدن یا خوردن یا آراستن ونظافت خود هستید. بنابراین به نظر می‌رسد زمانی که شما در آرامش هستید و اززندگی خود لذت می برید ، نورونهاى دخیل در استرس خاموش و گابا نورون ها در بصل النخاع روشن هستند.

 

از آنجایی که این تحقیقات کمک به درک بهتر از مکانیسم های مغز درخواب و رؤیا کرد، محققان می‌گویند که یافته های خود به این معنا است که آنها اکنون قادرند تا به کلید روشن و خاموش کردن رویا در آینده دست یابند ، که میتواند پیامدهای بالینی داشته باشد.

 

اولین نویسنده فرانز وبر، فوق دکترا از دانشگاه – برکلی می گوید :بسیاری از اختلالات روانی ، به خصوص اختلالات خلقی با تغییرات خواب REM و برخی از داروهای مصرفی که به طور گسترده بر خواب REM موثرند در ارتباط هستند ، بنابراین به نظر می‌رسد که خواب REM شاخص حساس سلامت ذهنی و عاطفی است.

 

وبرمی گوید: مطالعه سیکل خواب نه تنها می‌تواند به اختلالات روانی کمک کند بلکه میتواند به درک اختلالات عصبی که برخواب تاثیر بگذارد مانند بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر کمک کند .

 

سال گذشته، پزشکی در یک مطالعه اخبار امروز گزارش داد که محققان درصدد اند روشن سازند چرا برخی از مردم اغلب رؤیاهای خود را به یاد دارند در حالی که دیگران آن را به یاد ندارند.

جدیدترین مطالب