طرز تهیه اسموتي ضد استرس و آرامش‌ بخش

طرز تهیه اسموتي ضد استرس و آرامش‌ بخش

معجون بابونه یکی از بهترین نوشیدنی های مفید برای جلوگیری از استرس است و این معجون بسیار مفید و آرامش بخش است. اگر شما مدام استرس دارید و نمی توانید به آرامش روحی دست یابید بهتر است از اسموتی بابونه استفاده کنید.

 

مواد لازم براي تهيه يك ليوان اسموتي ضد استرس و آرامش‌بخش براي يك نفر:

  چاي بابونه سرد: یک فنجان

  شيرنارگيل: يك فنجان

  عسل: يك قاشق چاي‌خوري

  جوز هندي: يك قاشق چاي‌خوري

  موز: يك عدد

 

1.  براي تهيه چاي بابونه مي‌توانيد از سوپر ماركت‌ها يك قوطي چاي سرد (با هر برندي، ايراني يا خارجي) خريداري كنيد، سپس چهار برگ بابونه به آن اضافه كنيد اما اگر وقت كافي داشته باشيد بهتر است چاي سرد بابونه را به صورت خانگي تهيه كنيد. اما چطور؟ شما مي‌توانيد مانند چاي سياه، بابونه را 8 تا 10 دقیقه دم كنيد و در آب جوش بريزيد سپس بگذاريد كمي سرد شود. حال مي‌توانيد تكه‌هاي يخ را به آن اضافه كنيد يا براي مدت كوتاهي چاي بابونه را در فريزر قرار دهيد. اگر قرار نبود اين چاي را به معجون‏تان اضافه كنيد مي‌توانيد با مقداري شكر آن را شيرين كنيد اما چون در معجون از عسل براي شيرين كردن استفاده مي‏شود، بهتر است شكر را حذف كنيد. 

 

2.  اين روزها بسياري از شركت‌ها شير با طعم‌های مختلف به بازار عرضه كرده‌اند كه يكي از آنها شيرنارگيل است. شيرنارگيل را مانند چاي سرد مي‌توانيد در خانه تهيه كنيد. كافي است يك ليوان شير را با نارگيل خرد شده يا پودر نارگيل مخلوط كنيد همچنين اگر مي‌خواهيد شيرنارگيل‌تان غليظ‌تر باشد، بهتر است مقداري نارگيل (پودر يا به صورت تكه‌هاي ميوه) بيشتري به شيرتان اضافه كنيد.

 

درمان هر درد

اگر براثر استرس دچار زخم معده شده‌ايد مي‌توانيد از اين پس بابونه را وارد برنامه غذايي‌تان كنيد. بابونه هزاران خاصيت دارد و مي‌توان گفت «بر هر دردي درمان است» اما مهم‌ترين خاصيت ‌آن آرامش بخشي و خواب‌آوري‌اش است که مثل يك مسكن ضددرد عمل مي‌كند، درحالي‌كه فاقد عوارض شايع قرص‌هاست. به‌طور كل اين گياه علاوه بر مغز، براي قلب، گوارش و پوست هم مفيد است.

 

ضداسترس و آرامش‌بخش

«تريپتوفان» نوعي پروتئين است. اما مي‌دانيد اين پروتئين اگر در بدن به «سروتونين» تبديل شود، چه اتفاقي مي‌افتد؟ سروتونين نيز به نوبه خود باعث آرامش و احساس خوشي در بيشتر انسان‌ها مي‌شود، اما اين پروتئين را بايد در كجا يافت؟ و قيمتش چند است؟ شايد عجيب باشد اما در ميوه‌فروشي‌ها مي‌توانيد آن را پيدا كنيد.

 

شما با مصرف موز مي‌توانيد اين احساس خوشايند را به دست بياوريد، همچنين پتاسيم يك ماده معدني ضروري براي بدن است كه به طبيعي كردن ضربان قلب، اكسيژن‌رساني به مغز و تنظيم تعادل سطح مايعات بدن كمك مي‌كند. هنگامي كه با استرس مواجه مي‌شويم، سوخت و ساز بدن‌مان افزايش مي‌يابد، درنتيجه سطح پتاسيم بدن‌مان كاهش پيدا مي‌كند. موز با مقدار زياد پتاسيمي كه دارد، مي‌تواند اين تعادل را دوباره برقرار کند.

 

دردها را تسكين مي‌دهد

براي تهيه اين معجون مي‌توانيد حتي از عسل بابونه هم استفاده كنيد. اين عسل آنقدر مزايا دارد كه اگر قرار باشد تك‌تك آنها را نام ببريم، بايد چند صفحه‌اي به آنها اختصاص داده شود. اما به چند مورد از خواص شگفت‌انگيز عسل بابونه اشاره خواهيم كرد: اين گیاه دارویی قادر است سردرد به‌خصوص سردردهاي ميگرني را تسكين دهد، همچنين مسكن خوبي براي دردهاي دوران قاعدگي است و علاوه بر اين، عسل بابونه آرام‌بخش و برطرف‌كننده دردهاي استخواني است. 

 

 

 

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب