چگونه کارت عابر بانک را غیر فعال کنیم | نحوه مسدود كردن كارت بانکی

چگونه کارت عابر بانک را غیر فعال کنیم | نحوه مسدود كردن كارت بانکی

کارت عابر بانک در برخی مواقع به دلیل گم شدن و یا مفقود شدن باید مسدود و غیر فعال گردد چگونه کارت عابر بانک را غیر فعال کنیم ؟ در اینجا نحوه مسدود كردن كارت بانکی را توضیح می دهیم.

 

چگونه کارت عابر بانک را غیر فعال کنیم

غیر فعال کردن کارت عابر بانک در مواقع گم شدن و یا سرقت کارت بانکی بسیار مهم است در برخی مواقع برای ما پیش می آید که کارت عابر بانک مان را گم می کنیم و یا کارت بانکی مان به سرقت می رود. آیا می دانید بهترین اقدام در موقع گم شدن کارت عابر بانک چیست و چطور می شود کارت بانکی خود را با کمترین اتلاف وقت بسوزانیم؟ با این بخش سماتک همراه شوید تا اقداماتی که سریعا در این مواقع چگونه کارت عابر بانک را غیر فعال کنیم خود باید انجام دهیم را بدانید. پس از گم شدن یا به سرقت رفتن کارت بانکی برای جلوگیری از سوء استفاده از کارت خود باید سریعا برای مسدود کردن و غیر فعال سازی آن به اولین دستگاه خود پرداز مراجعه کنید. دلایل مختلفی برای مسدود کردن کارت بانکی وجود دارد. از سرقت و گم کردن تا ممانعت از برداشت وجه توسط شخصی که کارت و رمز را در اختیار دارد. تا مدتی قبل بنا به هر دلیلی و برای جلوگیری از سوء استفاده از کارت های بانکی مسدود شده و یا به سرقت رفته تنها راه مراجعه به شعب بانک مذکور و در خواست سوزاندن کارت بود که نسبتا پروسه ای زمان بر است ان هم اگر به ساعات و یا ایام تعطیلی بر خورد نکنیم اما مدتی است که امکانی در اکثر و شاید هم تمامی خودپرداز ها فراهم شده است که به راحتی می توانید کارت بانکی خود را بدون کارت و تنها با داشتن رمزها به سادگی بسوزانید تا از سوء استفاده از کارت ها جلوگیری به عمل بیاید.

چگونه کارت عابر بانک را غیر فعال کنیم | نحوه مسدود كردن كارت بانکی

نحوه مسدود كردن كارت بانکی

مسدود كردن كارت بانکی بسیار ساده است تمامی بانک‌ها امکان مسدود كردن كارت بانکی را در همان لحظه فراهم کرده‌اند، به این صورت که با برقراری تماس تلفنی با شماره‌های اعلام شده و دادن مشخصات خود از قبیل شماره ملی، شماره شناسنامه و…. می‌توان کارت بانکی مورد نظر را مسدود و غیر فعال نمود و برداشت و انتقال وجه دیگر میسر نیست. برای فعال سازی کارت عابر بانک باید با همراه داشتن کارت ملی به بانک مراجعه نمائید. گم کردن کارت بانکی یا سرقت آن برای بسیاری از ما پیش آمده که در این مواقع اصولا ما به بانک مرجع مراجعه می کنیم و کارت قبلی را سوزانده و کارت جدید می گیریم اما در ایام تعطیلات یا ساعات تعطیلی بانک ها چه اقدامی باید انجام دهیم. در صورت سرقت و گم کردن کارت بانکی در ایام تعطیل و یا ساعات تعطیلی بانک ها برای جلوگیری از سوء استفاده کردن از آن ها بدون مراجعه به بانک عامل آن را سریع به طریق زیر بسوزانید.

چگونه کارت عابر بانک را غیر فعال کنیم | نحوه مسدود كردن كارت بانکی

روش مسدود كردن كارت عابر بانک

مرحله اول : سریع به طرف اولین عابر بانک بروید لازم نیست این دستگاه خود پرداز منطبق با بانک مرجع کارت شما باشد.

مرحله دوم : دکمه ثبت را بزنید.

مرحله سوم : گزینه مسدود کردن کارت را انتخاب و فشار دهید.

مرحله چهارم : شماره کارت خود را وارد نمایید.

در مرحله پنجم رمز کارت خودتان را وارد کنید.

بدین صورت می توانید بدون در دست داشتن کارت، کارت به سرقت رفته و یا مفقودی تان را مسدود و غیر فعال کنید.

چگونه کارت عابر بانک را غیر فعال کنیم | نحوه مسدود كردن كارت بانکی

روش مسدود کردن کارت بانکی بدون در دست داشتن کارت

شما می توانید هنگامی که کارت عابر بانک تان به سرقت رفت یا مفقود گردید با تلفن گویای بانک مربوطه تماس بگیرید و با کارشناس یا اپراتور مربوطه صحبت کنید و با پاسخ به سوالات او مانند شماره کارت و یا مشخصات هویتی و رمز کارت، کارت خود را مسدود سازید و یا غیر فعال کنید.

 

مسدود کردن کارت بانکی از طریق اینترنت بانک

مسدود كردن كارت بانکی مفقود شده و مسروقه از طریق اینترنت بانک و نرم افزار موبایل بانک نیز امکان پذیر است. بسیاری از بانک ها گزینه مسدود كردن كارت بانکی و غیر فعال کردن کارت عابر بانک را در اختیار کاربران قرار می دهند و تنها لازم است هموطنان شماره کارت و رمز عبور خود را حفظ باشند تا بتوانند کارت بانکی مفقود شده خود را بدون در دست داشتن کارت مسدود نمایند.

 

توصیه:

• رمز عبور را شخصا وارد کنید تا از دست کلاهبرداران در امان باشید.

• کارت و رمز عابر بانک را در اختیار دیگران قرار ندهید و اگر لازم است با کشیدن کارت بانکی وسیله ای را تهیه کنید بهتر است این کار را خودتان انجام دهید.

• از نگهداری رمز عبور در کنار کارت اجتناب کنید.

• هنگام برداشت وجه مواظب باشید فردی رمز شما را نبیند.

• برگ رسیدتان را در همان محل رها نکنید و آن را از بین ببرید.

• هر چند وقت یکبار کلمه عبور کارت های عابربانک را تغییر دهید.

چگونه کارت عابر بانک را غیر فعال کنیم | نحوه مسدود كردن كارت بانکی

آموزش جلوگیری از سرقت کارت عابر بانک

این روزها بسیاری از افراد به جای حمل پول نقد، کارت عابر بانک های مختلفی را با خود به همراه دارند که ممکن است این کارت های کوچک و کم حجم در مقابل دستگاه های خودپرداز یا حتی زمانی که در داخل کیف قرار دارند، مورد سرقت قرار گیرند.

میزان استفاده از عابربانک ها در مراکز خرید نسبت به گذشته افزایش یافته، به گونه ای که بسیاری از افراد وجوه نقد و حتی حقوق خود را در حساب های جاری خود نگهداری کرده و از طریق عابر بانک ها پول برداشت می کنند.

بسیاری از بازنشستگان نیز با مراجعه به دستگاه های خودپرداز حقوق خود را دریافت می کنند که در برخی موارد سارقان با اطلاع از این موضوع، در اطراف دستگاه های خودپرداز کمین کرده و در زمان مقتضی و بکارگیری ترفندهایی گوناگون، کارت و وجوه آنان را به سرقت می برند.

با این وجود، اطلاع و آگاهی از ترفندهای سارقین، کمک بسزایی در پیشگیری از اینگونه جرایم خواهد داشت، زیرا برای ارتکاب هر عمل مجرمانه، دو عامل اصلی انگیزه مجرم و شرایط و فضای مناسب برای وقوع جرم دخیل است.

 

البته از بین بردن انگیزه مجرمان، وظیفه ای فراتر از حیطه توان مسئولیت های یک شهروند عادی و در محدوده اختیارات و توانایی های سازمان های کلان کشوری است، اما جلوگیری از ایجاد فضا و بستر مساعد بروز یک عمل مجرمانه توسط بزهکاران، تا حد بسیاری وابسته به نوع عملکرد هر یک از قربانیان بالقوه، یعنی شهروندان است که می تواند آنان را در برابر مجرمان فرصت طلب حفظ کرده و موجب ناکامی مجرمان شود که در این جا به نمونه هایی از سرقت از عابربانک ها اشاره می کنیم.

سارقان عموما در قالب یک تیم کار می کنند، به عنوان مثال در نمونه ای از این گونه سرقت ها که اتفاق افتاده است، یکی از سارقان در حال دستکاری دستگاه خودپرداز و دیگری مواظب اطراف است تا در صورت بروز خطر نفر اول را آگاه کند.

چگونه کارت عابر بانک را غیر فعال کنیم | نحوه مسدود كردن كارت بانکی

نفر اول با ایجاد تله در دستگاه خودپرداز مثلا از طریق یک نوار فیلم که هم رنگ لبه ورودی کارت خوان ها است، اقدام به فریب شهروندان کرده است به این شکل که وقتی مشتری با خودپرداز کار می کند، کارت در دستگاه گیر کرده در این حین سارق وارد شده و تظاهر به کمک می کنند در حالیکه سعی در به دست آوردن رمز کارت قربانی داشته است.

سارق، قربانی را متقاعد کرده که می تواند کارت را بیرون بکشد، قربانی رمز کارت را وارد کرده و سارق کلمه «لغو» – کنسل – را وارد و سپس دکمه اینتر را فشار می دهد، پس از چند بار تلاش، قربانی متقاعد می شود که کارت او توقیف شده و به همراه سارق محل را ترک می کند، در این شرایط سارق به خود پرداز برگشته، کارت را بیرون کشیده و با رمزی که به دست آورده، وجوه داخل عابربانک را صفر می کند.

 

شهروندان باید دقت داشته باشند که در صورت گیر کردن کارت، روی لبه کارت خوان را به دقت نگاه کرده و در صورت وجود هرگونه برآمدگی اعم از چسب، نا همخوانی لبه ها و دیدن نوار لبه فیلم رادیوگرافی آن را بیرون کشیده و کارت خود را به دست آورند.

همچنین در صورت بروز هر گونه مشکل نامفهوم، از دادن رمز خود به افراد دیگر و خواهان کمک خودداری کنید.

حداقل اینکه روز بعد به کارتتان دسترسی پیدا خواهید کرد؛ این بهتر است که اصل موجودی را همین امروز از دست بدهید.

 

اگر کارت بانکی تان گیر کرد، صبر کنید تا نفر بعد هم از دستگاه استفاده کند و بعد آنجا را ترک کنید، اگر فردی نیامد کمی از دستگاه دور شوید و به مدت چند دقیقه دستگاه و مراجعین بعدی را به دقت زیر نظر بگیرید.

مطمئنا با رعایت این نکات تا حد بسیار زیادی از سرقت موجودی خود جلوگیری و سارقان را ناامید کرده اید.

در مورد دیگری که شکل جدید کلاهبرداران به شمار می رود، استفاده از رسیدهای باطله عابر بانک ها است.

افراد سودجو با استفاده از شگرد جدید کلاهبرداری از طریق رسیدهای باطله عابر بانک ها، اقدام به فریب مسئولان بانک ها کرده و از این طریق مبالغ قابل توجهی به دست آورده اند.

اشخاصی با پرسه زدن اطراف عابر بانک ها اقدام به جمع آوری کاغذهای باطله رسید مشتریان می کنند، این اشخاص به روش ماهرانه ای با مسئولان در بانک ها تماس گرفته و از طریق شماره حساب افراد با شگردهای خاص و استفاده از ادبیات بانکی مناسب، اقدام به دریافت اطلاعات حساب افراد می کنند.

 

در مرحله بعدی این افراد شیاد و کلاهبردار نسبت به تهیه مدارک جعلی به نام این افراد اقدام می کنند.

پس از انجام این کارها با مراجعه به بانک می توانند مقادیری پول از حساب افراد دریافت کنند. افراد مذکور کاملا به ادبیات بانکی آشنا هستند و با شگردی خاص و محترمانه اقدام به دریافت اطلاعات می کنند.

شهروندان باید توجه داشته باشند که پس از استفاده از خودپردازها، رسید بانکی خود را در سطل های زباله کنار خودپردازها نریزید یا اینکه اطلاعات آن را به خوبی نابود کنند.

 

شیوه دیگری که در بین مجرمان سابقه دار ابداع شده این است که فرد کلاهبردار از یک واحد صنفی یا مغازه درخواست سفارش می دهد که در گفته های خود اذعان می کند در شهری دیگری است و قادر به خرید حضوری نیست.

در این شیوه سرقت، سارق سفارش کالا داده و درخواست می کند که یکی از افراد از طریق دستگاه خودپرداز «ای تی ام» – ATM – حاضر شده تا با راهنمایی وی پول سفارش به حساب ریخته شود.

به محض ورود به منوی انگلیسی فرد مال باخته مورد سرقت قرار گرفته و تمامی حساب وی خالی می شود.

در نمونه دیگر، وقتی بانک تعطیل می شد، سارق دست به کار شده، روی دکمه دستگاه های خودپرداز چسب ریخته تا نقشه اش را عملی کند.

 

فردی که از این طریق مورد سرقت قرار گرفته، می گوید: برای گرفتن پول به یکی از دستگاه های خودپرداز رفتم و وقتی کارت عابربانک را داخل دستگاه گذاشتم و رمز را وارد کردم دستگاه به من پولی نداد. دکمه انصراف را زدم اما کارتم را هم پس نداد. همان لحظه پسر جوانی که کنار من ایستاده بود پیشنهاد داد که موضوع را با نگهبان بانک در میان بگذارم. من نیز به سمت در اصلی بانک رفتم اما کسی نبود مجددا به سمت دستگاه برگشتم و دیدم که دستگاه به حالت عادی برگشته و از آن جوان نیز خبری نیست.

 

وی ادامه می دهد: به تصور اینکه کارتم داخل دستگاه گیر کرده است به خانه برگشتم تا روز بعد در ساعت اداری موضوع را پیگیری کنم اما در بین راه چندین پیامک بانک به دستم رسید که با خواندن آنها حسابی شوکه شدم زیرا مبلغ سه میلیون و 200 هزار تومان از حساب من برداشت شده بود. صبح روز بعد وقتی به بانک رفتم، متوجه شدم که فردی با ریختن چسب روی دکمه های دستگاه، برخی از گزینه ها را از کار انداخته و مانع از انجام عملیات بانکی شده و پس از سرقت کارت عابربانک و اطلاع از رمز آن، حسابم را خالی کرده است.

چگونه کارت عابر بانک را غیر فعال کنیم | نحوه مسدود كردن كارت بانکی

این سارق که توسط پلیس آگاهی تهران دستگیر شده در اعترافات خود گفته است: اغلب در ساعات غیراداری و در زمان تعطیلی بانک ها، با ریختن چسب اقدام به از کار انداختن برخی کلیدهای دستگاه های خودپرداز می کردم و زمانی که افراد پای دستگاه های خودپرداز می رفتند، در یک لحظه با غفلت آنها رمز کارتشان را به خاطر می سپردم، بعد آنها را دست به سر می کردم و با سرقت کارتشان، پا به فرار می گذاشتم.

 

شگردهای سارقان روز به روز تغییر کرده و آنها با استفاده از بی دقتی قربانیان خود، ترفندهای جدیدی را مد نظر قرار می دهند در حالیکه با رعایت نکاتی چند می توان کام سارقان را تلخ کرد.

پلیس پیشگیری نیروی انتظامی در این زمینه نسبت به بی توجهی و اعتماد به کسانی که کنار عابر بانک ایستاده اند، رعایت دقت درخصوص اهمیت رمز عابر بانک و نگهداری از کارت، در نظر گرفتن نکات ایمنی در هنگام ترک عابر بانک و داشتن آگاهی کامل در ارتباط با نحوه صحیح استفاده از عابر بانک تاکید دارد.

 

در صورت سرقت کارت عابر بانک

پلیس پیشگیری توصیه می کند، مالباختگان عابربانک پس از سرقت، پلیس ١١٠ را در جریان بگذارند و بلافاصله کارت را باطل کنند.

به توصیه پلیس پیشگیری ناجا، اگر فردی در خیابان توسط سارقان به زور وادار به برداشت وجه از کارت خود شد، باید بلافاصله مردم و افراد حاضر در محل را مطلع کند.

چگونه کارت عابر بانک را غیر فعال کنیم | نحوه مسدود كردن كارت بانکی

نکات مهم در سرقت از کارت بانکی

پلیس پیشگیری ناجا به منظور ناکام کردن سارقان در این حوزه، توصیه های پیشگیرانه ای بدین ترتیب ارائه می کند:

* دانستن کامل روش استفاده از کارت عابر در هنگام دریافت آن الزامی است.

* برای حفظ و نگهداری از کارت خود کوشا باشید.

* رمز کارت عابر بانک شما راز شماست، آن را فاش نکنید.

* مرتبا حساب های بانکی خود را کنترل کنید.

* در هنگام استفاده مراقب باشید کسانی که اطراف شما ایستاده اند، شماره های کارت شما را نبینند.

* ارسال مشخصات کارت می تواند خطرناک باشد، حتی برای آشنایان.

* پیشنهاد افراد نامطمئن در انجام عملیات بانکی را نپذیرید.

* کارت خود را هرگز به فرد دیگری ندهید.

* نکات ایمنی را در انجام پرداخت های اینترنتی انجام دهید.

جدیدترین مطالب