قنداق کردن نوزاد صحیح است + طریقه بستن قنداق نوزاد

قنداق کردن نوزاد صحیح است + طریقه بستن قنداق نوزاد

قنداق کردن نوزاد صحیح است؟

یکی از رسوم پیشینیان و مادر بزرگ ها این بود که نوزاد را از بدو تولد قنداق می کردند اما آیا قنداق کردن نوزاد صحیح است؟ با توجه به پیشرفت علم امروزه پزشکان با قنداق کردن نوزاد مخالف هستند و این عمل را امری اشتباه و مضر برای کودک می دانند. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند در صورت اصرار والدین، قنداق آزادتر بسته شود تا نوزاد بتواند براحتی به هر طرف حرکت کند.

 

قنداق کردن نوزادان به منظور آرام نگه‌ داشتن آنها شیوه‌ای است که از سال‌ها پیش رواج داشته و بنابر پژوهش‌های جدید ممکن است برای سلامت نوزاد خطرناک باشد. متخصصان با انتشار نتایج پژوهش‌شان در نشریه بیماری‌های کودکان، زنگ خطری را برای والدین به صدا درآورده‌اند. محققان آمریکایی به این والدین هشدار داده‌اند:

 

آیا قنداق برای نوزاد ضرر دارد

«ما این روزها شاهد رواج شیوه قنداق کردن نوزادان هستیم، زیرا این کار باعث آرام‌شدن کودک، کاهش گریه‌های شدید و تسکین کولیک‌های نوزادی و همچنین باعث خواب راحت‌تر نوزاد می‌شود. در حال حاضر، حدود ۹۰ درصد از کودکان آمریکای شمالی در ماه‌های اولیه زندگی خود قنداق می‌شوند، اما این شیوه قدیمی باعث بروز مشکلات متعددی برای شیرخوارها خواهد شد؛ فشردن پاها مانع از حرکت می‌شود و در این میان مفاصل ران هستند که بیشتر از سایر اعضا در معرض خطر قرار می‌گیرند.»

 

حرکت در تمام جهت‌ها در رشد طبیعی مفاصل نقش دارد و باعث می‌شود سر استخوان بدرستی در حفره استخوانی و غضروفی جای بگیرد؛ در نتیجه مانع از بروز دررفتگی استخوانی و عوارض دیگر در سال‌های آینده خواهد شد. در شرایطی که یک پنجم کودکان با نوعی ناهنجاری در ران متولد می‌شوند، قنداق محکم در طولانی‌مدت باعث تثبیت این قبیل​ ناهنجاری‌ها خواهد شد.

 

بنابر اعلام پرفسور نیکلاس کلارک، سرپرست گروه پژوهشی، با اجرای برنامه‌ای در ژاپن که مادربزرگ‌ها را به آزادتر بستن قنداق نوزادان تشویق می‌کرد، شاهد کاهش قابل‌ملاحظه‌ای از دررفتگی‌های ران در کودکی و نوجوانی بودند. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند در صورت اصرار والدین، قنداق آزادتر بسته شود تا نوزاد بتواند براحتی به هر طرف حرکت کند.

 

جان مونرو، از کالج سلطنتی میدوایوز، نیز در مصاحبه‌ای تصریح کرد: «ما به والدین توصیه می‌کنیم ​قنداق را به‌طور کلی کنار بگذارند؛ اما اگر می‌خواهند بر اساس سنت‌هایشان عمل کرده ، باید توصیه‌های ما را جدی بگیرند و امنیت کودک‌شان را فراهم کنند.»

قنداق کردن نوزاد صحیح است + طریقه بستن قنداق نوزاد

آیا قنداق نکردن نوزاد باعث پرانتزی شدن پا میشود

هر چند بچه‌هایی که قنداق می‌شوند، راحت‌تر و بهتر می‌خوابند… اما پوشاک زیاد یا قنداق می تواند باعث ایجاد پای پرانتزی شود…خیلی وقت‌ها مادرها نوزادشان را به خاطر اصلاح پرانتزی بودن پاها یا جهت صاف کردن آنها، قنداق می‌کنند. در حالی که متخصصان ارتوپد معتقدند قنداق کردن به هیچ‌وجه باعث رفع عیب پای پرانتزی نمی‌شود و کمکی به صاف شدن پای بچه‌ها نمی‌کند… در ماه‌های اول اغلب پاهای نوزادان جمع یا به شکل پرانتزی است…

 

شایعترین علت پرانتزی شدن پا انحراف قسمت بالایی استخوان درشت نی است که به آن ژنو واروم Genu varum می گویند. در این عارضه تنه استخوان درشت نی به خط محوری بدن نزدیکتر میشود به عبارت دقیق تر هرچه از بالای استخوان درشت نی یا تیبیا به سمت پایین تر میاییم، می بینیم استخوان به خط محوری بدن نزدیکتر شده است. البته گاهی علت زانوی پرانتزی در تغییر شکلی است که در قسمت های پایینی تنه استخوان ران ایجاد می شود.

 

بیماری پای پرانتزی به علت های متفاوتی از قبیل وراثت، راه رفتن زودرس کودک و استفاده از پوشک های حجیم، نرمی استخوان، پوکی استخوان، آرتروز، آسیب به صفحات رشد، بد جوش خوردن شکستگی، فلج عضلانی، پارگی کپسول و رباط خارجی زانو، ضعف عضلانی و کوتاهی عضلات به وجود می آید.

 

معایب قنداق کردن نوزاد

احتمال خفگی نوزاد
گرم شدن بیش از حد نوزاد
کشیده شدن بیش از حد دست و پای نوزاد

 

تبادل نظر هایی در مورد قنداق کردن وجود دارد برخی می گویند که قنداق کردن خوب است ولی بیشتر افراد بر قنداق نکردن کودک اهتمام دارند . چرا که قنداق کردن کودک سبب ایجاد احتمالات مفصلی بخصوص مفصل لگن در کودک می شود . قنداق کردن دختر بچه ها خطرناک تر بوده چرا که خطر دررفتگی مادرزادی لگن و احتمالات مفصل لگن در دختربچه ها بیشتر است و قنداق کردن باعث ایجاد اختلال در رشد لگن و بعدها در راه رفتن کودک می شود.

 

مزایای قنداق کردن نوزاد

1. کاهش گریه ی نوزاد که به نوبه ی خود باعث آرامش والدین خواهد شد.

 

2. محیطی شبیه رحم مادر را برایش فراهم می آورد.

 

3. ویکی دیگر از مزایای قنداق کرددن در زمستان باعث گرم کردن کودک می شود.

 

4. قنداق کردن نوزاد در صورتی اشکال دارد که سفت باشد. اگر این طور نباشد مشکلی ایجاد نمی‌کند. نوزاد را قنداق کنید ولی نه خیلی محکم و سفت. برای اینکه مطمئن شوید نوزاد را خیلی سفت قنداق نکرده‌اید، باید بتوانید انگشت اشاره‌تان را به‌راحتی بین بدن او و قنداق قرار دهید.

 

5. قنداق کردن و محدود شدن حرکات دست و پای نوزاد می‌تواند جلوی سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را بگیرد. وقتی نوزاد را قنداق می‌کنیم و او را به پشت می‌خوابانیم، احتمال برگشتن روی شکم کمتر و درنتیجه احتمال وقوع سندروم مرگ ناگهانی نوزاد کم می‌شود.

 

6. با قنداق کردن، نوزاد احساس امنیت می‌کند و احتمال حرکات ناگهانی و خطرناک او کم می‌شود. یکی از بهترین روش‌های آرام کردن نوزادان نق نقو و ایرادگیر قنداق کردن است. نوزادی که بیش از حد معمول گریه می‌کند اغلب با قنداق کردن آرام می‌شود. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که تمایل بچه‌ها به گریه در قنداق، کمتر از دیگر اوقات است و اینکه بعد از اولین قنداق، نوزادان در خارج از قنداق احساس ناامنی می‌کنند.

 

طریقه بستن قنداق نوزاد

قنداق کردن نوزاد از جمله تکنیک‌های سنتی نگهداری از نوزاد در روزها و هفته‌های نخستین تولد اوست. قنداق کردن نوزاد فواید بسیاری برای سلامت او به همراه دارد. اما شاید برخی مادران جوان و کم تجربه بلد نباشند که چگونه باید نوزاد را قنداق کنند. در این مقاله به صورت تصویری قنداق کردن نوزاد را آموزش داده ایم.

 

نحوه قنداق کردن نوزاد ایرانی

قنداق کردن نوزاد صحیح است + طریقه بستن قنداق نوزاد

1- یک پتو نرم و کوچک یا یک پارچه تمیز را به صورت یک لوزی روی یک مکان امن و مناسب پهن کنید.
2- گوشه بالا را یک تا کوچک بزنید و نوزاد را به صورتی که سر نوزاد روی پارچه نباشد قرار دهید.
3- سمت چپ پارچه را بطرف راست بکشید و روی بدن نوزاد قرار دهید (هرگز پاهای نوزادان را صاف نکنید و مفاصل آنها را نکشید، زیرا این می تواند باعث دررفتگی لگن شود .)
4- گوشه پایین را به سمت بالا و بالای شانه چپ کودک بکشید و سپس گوشه سمت راست را تا دور کودک بپیچید.
5- در آخر میتوانید آن با یک بند گره بزنید.

 

نحوه صحیح بستن قنداق نوزاد ( روش دوم):

قنداق کردن نوزاد صحیح است + طریقه بستن قنداق نوزاد

اگر روش بالا را مناسب نمیدانید، نگران نباشید ، روش های دیگری نیز وجود دارد.
1- یک پتو نرم و کوچک یا یک پارچه تمیز را به صورت یک لوزی روی یک مکان امن و مناسب پهن کنید.
2- گوشه بالا را یک تا کوچک بزنید و نوزاد را به صورتی که سر نوزاد روی پارچه نباشد قرار دهید.
3- پایین پتو را به اندازه ای که بالا را تا زدید یک تا بزنید و بر روی پاهای نوزاد بگذارید. (هرگز پاهای نوزادان را صاف نکنید و مفاصل آنها را نکشید، زیرا این می تواند باعث دررفتگی لگن شود .)
4- سمت راست را به سمت چپ نوزاد بکشید و زیر کودک بگذارید.
5- سمت چپ را به سمت راست بکشید و زیر کودک بگذارید.
6- در آخر میتوانید آن با یک بند گره بزنید.

 

نکات مهم برای قنداق کردن نوزاد

– جنس پارچه قنداق، باید حتی المقدور نخی باشد. پارچه های سنگین (مانند پشم) باعث گرم شدن بیش از حد نوزاد می شود و نوزاد احساس آرامش نمی کند.
– هنگامی که نوزاد را قنداق کردیم، نباید دمای اتاق را بالا ببریم.
– اگر نوزاد تب دارد و یا عفونتی وارد بدن او شده است، نباید او را قنداق کنیم.
– اگر نوزادتان بیماری خاصی دارد او را قنداق نکنید.
– نوزادتان را خیلی سفت و محکم قنداق نکنید.
– به واکنش های نوزادتان دقت کنید.

جدیدترین مطالب