هالیوود کجاست و چگونه به وجود آمد؟

هالیوود کجاست و چگونه به وجود آمد؟

شاید برای خیلی ها این سوال پیش بیاید که اصلا منطقه هالیوود که اینقدر معروف است به چه جایی از جهان گفته می شود و یا اصلا هالیوود چگونه به وجود آمده است؟ باید بدانید که امروزه هالیوود به یکی از مشهور ترین مناطق دنیا تبدیل شده است و نمادی از سینمای غرب هالیوود است.

 

منطقه هالیوود که امروز دیگر به نمادی از سینمای غرب تبدیل شده است، تاریخچه‌ای خواندنی دارد که چطور یک منطقه توسعه‌نیافته که بیشتر برای چرای حیوانات استفاده می‌شد حالا قطب سینمای جهان است.

 

هالیوود یعنی چه؟
ریشه واژه هالیوود به شمال اروپا و همچنین آیین های پاگان ها برمی گردد. دروئیدها (در قدیم کاهن های بریتانیای کبیر و فرانسه در دوره سلت ها) درخت پرستش می کردند به ویژه درخت بلوط را. واژه مقدس holly مقدس ترین سمبل آنها بود چون مادر Holle یا Hel، الهه نورس از زیر زمین مقدس شمرده می شد. بنابراین Holle یا Holly-wood (کلمه Hel-wood یعنی مکان جادویی) این روزها محل تبلیغات بزرگ و شرایط ماشینی، صنعت سینما در ایالت کالیفرنیا است.

 

هالیوود hollywood که سمبل جهانی صنعت سرگرمی سازی آمریکا است سال هاست که یک هدف را دنبال می کند و پیامی که با دیدن این نماد در منطقه هالیوود متبادر می شود این است: «اینجا مکانی است که جادو امکان پذیر است، رویاها می توانند تحقق پیدا کنند» و شاید این رویا یک سبک زندگی پرزرق و برق و خانه باشکوه باشد که خیلی ها را برای ورود به صنعت سینما به این منطقه می کشاند. حال بد نیست نگاهی به تاریخچه این قسمت از شهر لس آنجلس آمریکا و شکل گیری منطقه هالیوود و نامی که انتخاب شده بینداریم.

دوران پیش از شکل گیری هالیوود
پیش از آنکه منطقه هالیوودی وجود داشته باشد این ناحیه محل زندگی مردم بومی بود. این منطقه پر از کشاورزان، کابوی ها، راهزنان، جویندگان معدن و تقریبا منطقه ای توسعه نیافته بود. برای مثال تمام زمین های شمال سانست بلوار بدون استفاده بودند و فقط برای چرای حیوانات استفاده می شدند.

 

در پایان قرن نوزدهم منظقه هالیوود که آن زمان این نام را نداشت حالت یک شهر را به خود گرفت و خانم دایدا ویلکاکس Daeida Wilcox نام هالیوود را برای این منطقه انتخاب کرد. در سال ۱۸۸۷ خانم ویلکاکس  که همسر بنیان گذار شهر هاروی ویلکاکس Harvey Wilcox بود در قطار با زنی ملاقات کرد که خانه تابستانی خود در شهر فلوریدا را هالیوود می نامید. خانم ویلکاکس از این نام خوشش آمد و به همسرش پیشنهاد داد که نام شهر را هالیوود بگذارند و این نام در تاریخ ماندگار شد.

 

 سال 1907 پیدایش کارخانه رویاسازی
همه چیز تا سال ۱۹۰۷ آرام بود تا اینکه شرایط جوی بد، کمپانی فیلمسازی کوچکی از شهر شیکاگو به نام وست وارد west ward را به هالیوود کشاند تا فیلمبرداری فیلم خود را کامل کنند. نخستین استودیوی واقعی «نستور فیلم کمپانی» از شهر نیوجرسی به هالیوود آمد و در یک هفته سه فیلم در منطقه ساخت: یک فیلم مربوط به غرب آمریکا، یک فیلم مربوط به شرق آمریکا و یک فیلم کمدی با بودجه کلی ۱۲۰۰ دلار.

 

در سال ۱۹۱۲ عبارت «چشم انداز و آب و هوای ایده آل فیلمسازی در هالیوود» رواج یافت و دست‌کم پانزده استودیوی مستقل را می‌شد در مناطق مختلف هالیوود در حال فیلمبرداری پیدا کرد.  اصطبل های قدیمی تبدیل  به محل ضبط صدا شدند و دوران آرام هالیوود به سر آمد.

1915: هالیوود، تینسل تاون tinseltown شد

در سال 1915 آمریکا رسما دیوانه سینما بود و هالیوود به مکانی باشکوه و گاهی سورئال تبدیل می شد که می خواهیم در این بخش به آن بپردازیم.  بازیگران زن و مرد امیدوار در خیابان های هالیوود پر بودند و در سرشان یک رویای آمریکایی داشتند: ستاره سینما شدن. به هر حال استودیوهای فیلمسازی مانند آتش همه جا را گرفته بودند و برای بقا رقابتی جانکاه داشتند. زمانی که صنعت سینما به بلوغ رسید بسیاری از کمپانی های مستقل با هم ادغام شدند  و استودیو های بزرگی شکل گرفتند که صنعت سینما را شکل دادند و برای حرکت های آینده، سینما را تحت کنترل خود قرار گرفتند.

 

در سال ۱۹۲۰ چهل میلیون آمریکایی هر هفته برای فیلم دیدن به سینما می رفتند . زمانی که سینما رونق گرفت هالیوود کوشید تا این فضا را حفظ کند. در سال های ۱۹۲۰ هتل هایی که متاثر از صحنه های فیلم های هالیوود بودند و آپارتمان هایی در منطقه ساخته شدند و بلوارهای بزرگی به وجود آمدند. آپارتمان های لوکسی در مناطق مختلف به وجود آمد که ستارگان سینما در آنجا زندگی می کردند و به آنها خانه می گفتند. پیدایش اشرافی گری سینما باعث ساخته شدن رستوران ها و باشگاه های شبانه در قسمت های مختلف هالیوود شد. کاخ های عجیب و غریب فیلمسازی چشم انداز نمادگرایانه هالیوود را کامل کردند.

1923 نماد متولد شد
هالیوود حالا نماد شهر و صنعت سینما و سبک زندگی و الهام بخش بود و در سال ۱۹۲۳ تابلوی هالیوود بر فراز شهر پدیدار شد. هری چندلر harry chandler ناشر روزنامه لس آنجلس تایمز با بودجه ۲۱ هزار دلار  سفارش ساختن این بیلبورد را برای توسعه خرید و فروش مستغلات خود داد و خیلی زود این تابلو به نماد شهر تبدیل شد.

 

کمتر کسی می داند که یک دایره بزرگ و سفید رنگ پایین حروف ساخته شده بود تا بیلبورد به چشم بیایید. خود بیلبورد هالیوود چهار هزار لامپ ۲۰ واتی به فاصله هشت اینچ از هم داشت. ابتدا قرار بود این بیلبورد یک سال و نیم برفراز شهر نصب باشد اما حالا هشتاد سال است که نام هالیوود در آنجا قرار دارد و سینمای هالیوود بیش از گذشته قدرتمند است.

جدیدترین مطالب