لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

برای از بین بردن بوی بد فرش چه باید کرد

برای از بین بردن بوی بد فرش چه باید کرد

روش از بین بردن بوی بد فرش

برای از بین بردن بوی بد فرش چه باید کرد؟ بوی بد فرش ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شده باشد. مثلاً رطوبت یا نم یکی از مهم‌ترین دلایل بوی بد فرش است. دلیلی دیگر ریختن غذا روی فرش یا ماندن باقی مانده غذا بر روی فرش است. همه این عوامل می‌توانند در نهایت منجر به ایجاد بوی بد در فرش شود. عده‌ ای برای رفع بوی بد فرش، آن را کامل می‌شویند. اما راه‌های زیادی برای از بین بردن بوی نامطبوع فرش وجود دارد که نیازی به شستن کامل فرش ندارند. در این مقاله از سایت سماتک قصد داریم تا راه های از بین بردن بوی بد فرش را بررسی کنیم. پس اگر شما هم به دنبال جواب سوال چطور بوی بد فرش را از بین ببریم بودید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا با روش های خانگی از بین بردن بوی بد فرش به راحتی اینکار را انجام دهید.

 

بوی بد فرش سبب کلافه شدن اهالی خانه خواهد شد و دائم به فکرشان می رسد که خانه کثیف است. خصوصاً برای کسانی که وسواس هستند و برای تمیزی و پاکیزگی اهمیت فراوانی قائلند ؛ این دغدغه یعنی بوی نامطبوع فرش و کثیف بودنش آن ها را آزار خواهد داد. برای رفع بوی بد فرش باید به دنبال چاره ای باشیم و از راهکارهای خانگی برای این منظور می توانیم استفاده کنیم. استفاده از جوش شیرین، روغن ضروری و … برای رفع بوی نامطبوع فرش مناسب است. برای رفع بوی ناشی از مایعات ، ادرار ، غذا و … از روی فرش راهکارهایی وجود دارد که با انجام آن می توان بوی بد فرش را از بین برد.

برای از بین بردن بوی بد فرش چه باید کرد

از بین بردن بوی بد فرش با اسطوخودوس

برای از بین بردن بوی بد فرش، استفاده از گیاه معطر و خوشبوی اسطوخودوس گزینه بسیار مناسبی است. در این روش برای از بین بردن بوی بد فرش این گیاه شبیه به یک خوشبو کننده یا دئودورانت عمل می‌کند. برای این کار به ½ پیمانه گل‌های تازه اسطوخودوس نیاز دارید. این میزان گل تازه را در هاون برقی یا دستی ریخته و میکس ‌کنید. سپس با پشت قاشق آنقدر فشار می‌دهید تا عطر گل‌ها آزاد شود. بعد از اینکه عطر گل‌ها آزاد شد، نوبت به ترکیب آن‌ها با جوش شیرین است. در یک کاسه بزرگ، گل‌های خرد شده و یک پیمانه جوش شیرین را مخلوط کنید و با اسپری یا دست روی فرش، قسمتی که بوی نامطبوعی گرفته بپاشید و به مدت 30 دقیقه منتظر بمانید. میزان گل اسطوخودوس استفاده شده در این روش از بین بردن بوی بد فرش بسته به اندازه مساحتی از فرش که بوی نامطبوع گرفته است، می‌توانید حجم گل را کم و زیاد کنید. با افزایش حجم گل اسطوخودوس، میزان جوش شیرین نیز باید زیاد شود. بعد از اینکه مدت زمان 30 دقیقه و یا بیشتر بسته به اندازه فرش، صبر کردید، روی فرش جارو برقی بکشید.

برای از بین بردن بوی بد فرش چه باید کرد

رفع بوی بد فرش با جوش شیرین

یکی دیگر از روش های رفع بوی بد فرش استفاده از جوش شیرین است. البته برای از بین بردن بوی بد فرش با استفاده از جوش شیرین، می‌بایست حوصله و صبر داشت. در این روش از بین بردن بوی بد فرش، ابتدا روی قسمتی از فرش که بوی بدی گرفته، میزان زیادی جوش شیرین بریزید و بعد با استفاده از یک برس یا جارو با هر چیزی که بتوان با آن جوش شیرین را به خورد فرش بدهید، روی فرش و جوش شیرین بکشید. حالا باید مدت 24 ساعت صبر کنید تا جوش شیرین کار خود را انجام دهد و بوی نامطبوع فرش را از بین ببرد. بعد از گذشت این مدت با استفاده از جارو دستی، جوش شیرین خشک شده را از روی فرش پاک و جمع کنید. بقایای آن را می‌توانید با استفاده از جارو برقی تمیز کنید. بعد از اینکه جوش شیرین را تمیز کردید، با دستمال نیمه مرطوب رو سطح مورد نظر بکشید. بعد از این کار نوبت به استفاده از سرکه سفید است. ابتدا محلول آب و سرکه سفید را با نسبت یک قاشق سرکه سفید در یک لیوان آ تهیه کنید. وقتی سرکه در آب حل شد، محل مورد نظر از فرش را به محلول آب و سرکه با استفاده از اسپری کردن محلول  و یا یک دستمال تمیز، آغشته نمایید. در نهایت با استفاده از اسفنج و شامپو فرش محل مورد نظر را بشویید تا کاملاً پاک شود و سرکه و جوش شیرینی که از قبل روی فرش مانده از بین بروند.

برای از بین بردن بوی بد فرش چه باید کرد

از بین بردن بوی بد فرش با بوراکس

روش سومی که معمولاً برای از بین بردن بوی بد فرش پیشنهاد می‌شود، استفاده از بوراکس است. بوراکس نوعی نمک قلیایی است که می‌تواند به تنهایی عملیات بو زدایی از فرش را به خوبی انجام دهد. بوراکس غیر سمی است و می‌توانید آن را از فروشگاه‌های مختلف تهیه کنید. این نمک قلیایی در بسیاری از روشهای تمیز کردن خانه، کاربرد فراوانی دارد. برای از بین بردن بوی بد فرش با بوراکس، ابتدا بوراکس را روی قسمتی از فرش که بوی نامطبوعی گرفته است، بپاشید و به مدت 30 دقیقه صبر کنید. بعد از گذشته 30 دقیقه از جاروبرقی استفاده کنید و آن قسمت از فرش را که به بوراکس آغشته کرده‌اید، جارو برفی بزنید. همان‌ طور که گفته شد، بوراکس به تنهایی می‌تواند کار از بین بردن بوی بد فرش را تمام و کمال انجام دهد. اما برای خوشبو کردن محل می‌توانید به بوراکس کمی گل خشک شده اسطوخودوس اضافه کنید و با ترکیب بوراکس و اسطوخودوس عملیات خود را انجام دهید.

 

رفع بوی بد فرش با روغن ضروری

روش آخری که برای از بین بردن بوی فرش، طرفداران زیادی دارد، استفاده از روغن ضروری است. در این روش رفع بوی بد فرش، از ترکیب جوش شیرین و روغن ضروری استفاده می‌شود. این ترکیب نسبت به ترکیب‌ های قبلی که به آن اشاره شد، ارزان‌ تر است و کارایی بهتری از خود برای از بین بردن بوی بد و نامطبوع فرش نشان داده است. استفاده از انواع روغن‌ های ضروری در این روش ضروری است و می‌توانید از هر نوع روغن ضروری برای از بین بردن بوی بد فرش استفاده کنید. مثلاً اگر از آن دسته از افرادی هستید که نسبت به بوی گل‌ها احساس بهتری دارید می‌توانید از روغن‌های ضروری که دارای رایحه گل‌هایی مثل اسطوخودوس، رز و یاسمن هستند استفاده کنید. عده‌ای نیز بوی مرکبات مثل لیمو و پرتقال را به بوی گل ترجیح می‌دهند. این افراد می‌توانند از روغن‌هایی با این رایحه استفاده کنند. بوهای دیگری نیز برای این روغن‌ها وجود دارد مثل رایحه سدر، چوب صندل و نعنا هندی که نسبت به رایحه‌های قبلی، تندتر هستند.

 

در این روش از بین بردن بوی بد فرش با روغن ضروری به 15 تا 20 قطره از این روغن‌ ها نیاز دارید. این میزان روغن را با ½ پیمانه جوش شیرین مخلوط کنید و تا جایی که این موارد به خوبی با یکدیگر ترکیب، شوند آن را هم بزنید. مخلوط به دست آمده را روی آن قسمتی از فرش که بوی بد گرفته است بپاشید و چند ساعت بسته به میزان و شدت بو، صبر کنید. گاهی لازم است 24 ساعت صبر کنید تا بوی بد فرش کاملاً از بین برود. بعد از اینکه این مدت زمان سپری شد، روی فرش و قسمتی که مخلوط جوش شیرین و روغن ضروری را پاشیده‌اید، جارو برقی بکشید. نکته مهم این است که از آنجایی که روغن ضروری به شدت فرار است، بعد از استفاده و پاشیده شدن روی فرش هیچ لکه‌ای از خود به جا نمی‌گذارد . با خیال راحت می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای از بین بردن بوی بد فرش چه باید کرد

در تمام روش‌های بالا، جوش شیرین نقش مهمی را برای از بین بردن بوی بد فرش بازی می‌کند. در واقع عامل اصلی از بین رفتن بوی بد فرش، همان جوش شیرین است و مواد معطر کننده مثل گل‌ها و روغن نقش دئودورانت و خوشبو کننده را بازی می‌ کنند.

جدیدترین مطالب