مواد تشكيل دهنده انواع كالباس ها *خشک – ژامبون – بیکن*

مواد تشكيل دهنده انواع كالباس ها *خشک – ژامبون – بیکن*

مواد تشكيل دهنده كالباس

كالباس ها مدل های مختلفی دارند و نام انواع کالباس در ایران به همراه مواد تشكيل دهنده انواع كالباس ها را در ادامه این بخش بیان کرده ایم اگر می خواهید با مواد تشكيل دهنده كالباس ها بیشتر آشنا شوید با این مقاله همراه باشید. امروزه با توجه به تغییر روش زندگی و اشتغال انسان‌ها، الگوی مصرفی غذا دچار تغییراتی شده و تمایل به مصرف غذاهایی که سریع آماده می‌شود، مثل فست فودها یا غذاهای آماده بیشتر شده است. فرآورده‌های گوشتی نیز مانند سوسیس، کالباس، بیکن، ژامبون و غیره به عنوان قدیمی ترین و پرمصرف ترین غذاهای آماده و نیم کنسرو در سبد غذایی مردم جایگاه ویژه‌ای دارند که هر کدام بسته به نوع فرآوری، گوشت مصرفی و میزان گوشت مصرفی با هم متفاوت‌اند. در این مقاله قصد داریم مواد تشكيل دهنده انواع كالباس ها را به شما معرفی کنیم.

 

مواد تشكيل دهنده كالباس خشک

کالباس یا به زبان فارسی عصیب، نقانق و جگرآکند به طور کلی از گوشت گاو، بره و گوساله تهیه می شود. بعضی از کالباس ها با مخلوط چند نوع گوشت مختلف تهیه می شوند. برای مزه دار کردن این فرآورده گوشتی معمولا از موادی مانند سیر، خلال بادام، زیتون و پسته استفاده می شود.

 

مواد تشكيل دهنده كالباس ژامبون گوشت

ژامبون یا به فرانسوی jambon نوعی فرآورده گوشتی است که از گوشت ران حیوانات فرآوری شده که به صورت ساده یا دودی پخته می شود و به آن مواد نگهدارنده و نمک اضافه می کنند. در ایران اینطور جا افتاده است که به کالباس های با درصد گوشت بیشتر از ۷۰ درصد، ژامبون گفته می شود. ولی در اروپا نحوه تولید کالباس و ژامبون متفاوت است. 

 

مواد تشکیل دهنده سوسیس کالباس

سوسیس یا به فرانسوی saussich که از واژه لاتین salsus به معنی نمک زده گرفته شده و امروزه اسم آن به Sausage تغییر یافته است، از گوشت چرخ کرده به همراه چربی حیوانی، نمک، ادویه و در بعضی مواقع گیاهان معطر فرآوری می شود. معمولا در قدیم سوسیس ها را با پوششی که از جنس روده حیوانات بود، می پوشاندند. اما امروزه این روکش ها معمولا از جنس کلاژن یا سلولز و حتی پلاستیک هستند.

 


بیشتر بخوانید:

آموزش درست کردن سوسیس و کالباس بازاری در منزل


 

تفاوت اساسی سوسیس و کالباس به زمان پخت آن‌ها مربوط است. سوسیس در مقایسه با کالباس فرآیند پخت کمتری داشته و هنگام مصرف باید مجددا پخته یا سرخ شود. درحالی که کالباس حین فرآوری، حرارت کافی و لازم را دیده و آماده مصرف است. علاوه بر آن سوسیس نسبت به کالباس دارای مواد نگه‌دارنده بیشتری است.

 

مواد تشکیل دهنده کالباس بیکن

بیکن در واقعیت گوشت خوک نمک سود شده است که به دو صورت دودی و خشک کردن، فرآوری می‌شود. امروزه در کشور‌های اسلامی انواعی از بیکن ها وجود دارد که با گوشت مرغ، گوساله و بوقلمون تهیه می‌شود.

 

کلمه بیکن از واژه آلمانی bacho نشات گرفته شده است که در گذشته از برش های باریک گوشت پهلو که چربی کمتری نسبت به شکم دارند یا پشت خوک به روش نمک سود کردن و خشک کردن تهیه می شده است. در روش نمک سود کردن به دلیل قرار گرفتن گوشت در یک محیط بسیار شور، تقریبا هر سلول زنده ای مرده یا به طور موقت غیر فعال می شود. روش نمک سود کردن و خشک کردن برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته است. از بیکن تازه نیز می‌توان برای مدت‌ها در هوای خنک نگه‌داری کرد اما برای مصرف نیاز به پخته شدن و حرارت دیدن دارد. بیکن‌ها معمولا در کنار انواع غذاها سرو می‌شوند و به عنوان خوراک اصلی شناخته نمی‌شوند.

 

بیکن ها بسته به نوع برش و قسمت برش انواع مختلفی دارند.

 

مواد تشكيل دهنده انواع كالباس ها *خشک - ژامبون - بیکن*

کالباس بیکن ها بسته به نوع برش و قسمت برش انواع مختلفی دارند

 

Side bacon: گوشت ناحیه شکم دام با چربی زیاد

Jowl bacon: گوشت ژله‌ای فک یا چانه با چربی زیاد

Collar bacon: گوشت گردن

Cottage bacon: گوشت شانه بدون استخوان و چربی

Back bacon: گوشت کم چرب ناحیه پشت یا کمر

 

مواد تشکیل دهنده کالباس بسیار مهم است و هر چه شما وجه بیشتری برای خرید یک کیلو کالباس پرداخت کنید آنچه که واضح است کالباس مرغوب تری به شما خواهند داد در بالا با مواد تشکیل دهنده کالباس ها آشنا شدید اما سعی کنید از سوسیس و کالباس بسیار کم مصرف کنید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب