لاغری

لاغری

hpv

hpv

طرز تهیه کباب کوبیده بازاری بدون ریزش

طرز تهیه کباب کوبیده بازاری بدون ریزش

کباب کوبیده گوسفندی با گوشت چرخ کرده یکی از پراستقبال ترین کباب هایی است که مردم خصوصا در روزهای جمعه دوست دارند آنرا در خانه درست کنند و اگر به دنبال طرز تهیه کباب کوبیده بازاری هستید و می خواهید در طبیعت یا در منزل آنرا طبخ کنید ما در این مقاله طرز تهیه کباب کوبیده بدون ریزش را به شما آموزش خواهیم داد. به شما اطمینان می دهم که اگر تمام مواد لازم برای کوبیده را مثل همین لیست آماده کنید و طبق دستورات این پست پیش بروید می توانید یک کوبیده رستورانی را داشته باشید.

 

طرز تهیه کباب کوبیده بازاری

کباب کوبیده با گوشت چرخ کرده گوسفندی طعم بی نظیری دارد و بسیار مناسب برای افرادی است که علاقه مندند در منزل کباب کوبیده بازاری طبخ کنند. این غذا از گذشته تا به امروز مناسب برای مهمانی های خانوادگی، مجالس و دورهمی ها بوده و هست. اگر می خواهید کباب کوبیده حرفه ای درست کنید باید به نسبت گوشت گوسفند و گوساله دقت داشته باشید و باید این نسبت ها دقیقا نصف به نصف باشد. یعنی اگر می خواهید برای ۴ نفر  کباب بپزید باید ۵۰۰ گرم خالص گوشت قلوه گاه گوسفندی که همراه با چربی و گوشت است داشته باشید و ۵۰۰ گرم گوشت گوساله تهیه کنید تا یک کوبیده بدون ریزش داشته باشید.

طرز تهیه کباب کوبیده بازاری بدون ریزش

مواد لازم برای کوبیده

گوشت قلوه گاه گوسفندی بدون استخوان نیم کیلوگرم

گوشت گوساله نیم کیلوگرم

تفاله پیاز ۳۰۰ گرم

فلفل سیاه نصف قاشق چای خوری

فلفل قرمز ۱ قاشق چای خوری

نمک ۴ قاشق چای خوری

جوش شیرین یک و نیم قاشق چای خوری

زعفران ساییده شده نوک قاشق چای خوری

کره گاوی آب شده به مقدار دلخواه

طرز تهیه کباب کوبیده بازاری بدون ریزش

دستور تهیه

طرز تهیه کباب کوبیده بدون ریزش به روش رستورانی در ادامه بیان شده است:

 

مرحله اول

گوشت گوسفندی را همراه با گوشت گوساله دو مرتبه چرخ کنید و سپس در حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه بسته به قدرت دست تان گوشت چرخ شده را ورز دهید تا حالت چسبنده پیدا کند و سپس برای مدت ۳ ساعت درون یخچال قرار دهید تا گوشت استراحت کند.

طرز تهیه کباب کوبیده بازاری بدون ریزش

مرحله دوم

به ازای هر یک کیلوگرم گوشت تقریبا باید یک کیلوگرم پیاز داشته باشید تا بتوانید ۳۰۰ گرم تفاله پیاز از آن بیرون بکشید. پیازها را با رنده ریز، رنده کرده و سپس درون صافی بریزید و با دست آنقدر پیازها را فشار دهید تا آب آن گرفته شود. حواس تان باشد آب پیاز را دور نریزید زیرا برای سیخ کشیدن لازم دارید. سپس تفاله پیاز را هم در یخچال قرار دهید تا چند ساعت استراحت کند.

 

مرحله سوم

گوشت و تفاله پیاز را از یخچال خارج کرده و با هم مخلوط کنید. سپس نمک، فلفل قرمز، فلفل سیاه و جوش شیرین را به آن اضافه کرده و حسابی همه مواد کوبیده را بهم بزنید تا ادویه کاملا به خرد گوشت برود و با تفاله پیاز مخلوط گردد.

 

مرحله چهارم

اگر فرصت دارید موادتان را دو مرتبه درون یخچال گذاشته و ۲ ساعت بعد برای به سیخ گرفتن از یخچال خارج کنید.

 

مرحله پنجم

برای سیخ کشیدن کوبیده کنار دست تان کاسه‌ آب پیاز را بگذارید و سیخ هایتان هم باید سرد باشد. دستتان را آغشته به آب پیاز کرده و سپس حدود ۱۰۰ گرم از مواد را برداشته و روی سیخ قرار دهید. دوباره دست تان را درون کاسه آب پیاز فرو ببرید و این بار گوشت را روی سیخ باز کنید. یادتان باشد ابتدا و انتهای سیخ را خوب بچسبانید.

طرز تهیه کباب کوبیده بازاری بدون ریزش

مرحله ششم

اگر دیده باشید روی کباب کوبیده بازاری نقش هایی دارد و شما باید سیخ را که مواد را روی آن تقسیم کرده اید لای دو انگشت تان قرار دهید و این نقش ها را ایجاد کنید. این کار علاوه بر اینکه باعث می شود کباب مغز پخت شود، به زیبایی ظاهری کباب کرده و باعث می شود کوبیده از سیخ نریزد.

طرز تهیه کباب کوبیده بازاری بدون ریزش

مرحله هفتم

در این مرحله منقل ذغال را با ذغالی یکدست و کاملا روشن آماده می کنیم، سپس سیخ ها را به آرامی روی منقل قرار داده و هر ۱۰ ثانیه باید سیخ هایتان را بچرخانید. به خاطر داشته باشید که ابتدا باید سیخ ها را مرتب و با دقت به دفعات هر چند ثانیه بچرخانید تا گوشت خودش را بگیرد؛ وگرنه به دلیل خام بودن یک طرف کباب و سفت شدن طرف دیگر کباب متلاشی شده و بر روی آتش می ریزد. وقتی گوشت کمی برشته شد، دیگر باد زدن لازم نیست.

 

مرحله هشتم

وقتی دود کباب بلند شد دیگر می توانید مطمئن باشید که در طرز تهیه کباب کوبیده بدون ریزش به درستی عمل کرده اید و پس از دود کردن کباب ها روی منقل حدود ۲ دقیقه زمان لازم است تا کوبیده مغز پخت شود و سپس باید از روی آتش بردارید.

طرز تهیه کباب کوبیده بازاری بدون ریزش

مرحله نهم

حالا نوبت این است که کره آب شده و زعفران را درون یک سینی بریزید و سپس باید سر و ته کباب را از سیخ جدا کرده و سپس کوبیده را از سیخ خارج کنید و درون سینی کرده بغلتانید.

 

مرحله دهم

خیلی ها می پرسند با کباب چی بخوریم؟ شما می توانید برای خوشمزه تر شدن کوبیده تان آن را با مخلفاتی چون گوجه و فلفل سبز سرخ شده و سماق و سبزی های معطر، علی الخصوص ریحان و نوشیدنی سالمی چون دوغ به همراه کمی نان تازه میل کنید. در صورت تمایل هم می توانید آن را به همراه پلو نوش جان کنید.

طرز تهیه کباب کوبیده بازاری بدون ریزش

فوت و فن کباب کوبیده رستورانی

1. مناسب ترین گوشت برای پخت کباب کوبیده، گوشت قلوه گاه (گوشت بین دنده ها) گوسفند است. در صورت تمایل به استفاده از گوشت گوساله بهتر است راسته را انتخاب کنید که چربی کمتری دارد چرا که چربی مورد نیاز توسط گوشت گوسفندی تامین می شود. پخت کباب کوبیده با گوشت گوساله به‌ تنهایی امکان ندارد زیرا گوشت گوساله فاقد چربی لازم است. البته استفاده از قسمت‌های خیلی چرب گوشت گوسفند نیز برای پخت کباب کوبیده و سلامتی شما مناسب نیست.

 

2. مقدار پیاز نباید زیاد باشد چراکه گوشت را آبدار کرده و موجب ریختن آن به هنگام پخت می شود و دیگر اینکه کباب را شیرین و بد مزه می کند.

 

3. حتما باید پیاز رنده شده را با دست به خوبی بچلانید و آب اضافی آن را خالی کنید و فقط تفاله آن باید باقی بماند.

 

4. چسبندگی گوشت راز موفقیت شما در پخت کوبیده بدون ریزش است؛ بنابراین گوشت را آنقدر ورز دهید که بتوانید با یک حرکت همه آن را از داخل ظرف بلند کنید و گوشت جدا نشده و نریزد.

 

5. برای سیخ کردن کباب هم باید توجه داشته باشید که از سیخ های پهن برای مخصوص کوبیده استفاده کنید.

 

6. دقت کنید که اگر آتش را توسط ذغال و هیزم دایر کرده اید باید صبر کنید تا شعله آن فروکش کرده و تنها ذغال گداخته در منقل شما وجود داشته باشد. این برای این است که در صورتی که از مواد اشتعال زایی همچون نفت استفاده کرده باشید، بوی آن از بین رفته و غذای شما بد بو نشود و یا اینکه دوده هیزم و یا ذغال شما به طور کامل سوخته باشد و بر روی غذای شما ننشیند.

 

طرز تهیه کباب کوبیده بازاری را در این نوشتار تقدیم حضور شما علاقه مندان کردیم و شما می توانید دستور کباب کوبیده حرفه ایی را برای دوستان تان هم ارسال کنید تا آنها هم بتوانند طرز تهیه کباب کوبیده بدون ریزش را یاد بگیرند و برای اعضای خانواده شان درست کنند.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب