تاریخچه پپسی کولا + مالک شرکت پپسی

تاریخچه پپسی کولا + مالک شرکت پپسی

تاریخچه پپسی کولا

شرکت پپسی در سال ۱۹۶۵ با شرکت فریتو‌لی ادغام شد و شرکت پپسی‌ کو به وجود آمد. پپسی‌ کولا نام شرکتی آمریکایی است که در سال 1898 توسط داروساز جوانی به نام کیلب برادهم اهل نیوبرن در ایالت کارولینای شمالی در کشور آمریکا بنیانگذاری شد. این شرکت در زمینه تولید انواع نوشیدنی‌های غیر الکلی فعالیت داشت که پپسی معروف‌ترین آن‌هاست.

تاریخچه پپسی کولا + مالک شرکت پپسی

در شهر کوچک نیو برن، کارولینای شمالی، داروساز محلی کالب برادهام فرمول اصلی نوشابه پپسی را اختراع کرد که به پپسی کولا تبدیل شد. این نوشیدنی محبوب که ابتدا «نوشیدنی براد» نام داشت، با ترکیبی از شکر، آب، کارامل، روغن لیمو، آجیل کولا، جوز هندی و سایر مواد افزودنی ساخته شد.

 

محبوبیت فوری این نوشیدنی جدید باعث شد که برادهام تمام انرژی خود را صرف توسعه پپسی کولا به یک تجارت تمام عیار کند. او برای یک علامت تجاری با اداره ثبت اختراعات ایالات متحده در واشنگتن دی سی درخواست می دهد و اولین شرکت پپسی کولا را تشکیل می دهد.

 

با افزایش محبوبیت نوشیدنی‌اش، برادهام تصمیم گرفت نام قانع‌ کننده‌ تری برای آن بگذارد و در نهایت روی «پپسی کولا» قرار گرفت. او رسما خدمات پپسی کولا را در داروخانه خود در گوشه خیابان های میدل و پولاک در مرکز شهر نیو برن آغاز کرد.

 

اولین آگهی های روزنامه پپسی کولا در هفته نامه نیو برن ظاهر شد. سپس در سال 1903 “دک” برادهام بطری پپسی کولا را از داروخانه خود به انبار اجاره ای منتقل می کند. او در سال اول فعالیت 7968 گالن نوشابه می فروشد. به اعتقاد او پپسی نشاط‌ بخش، نیروبخش و برای کمک به هضم غذا است.

تاریخچه پپسی کولا + مالک شرکت پپسی

پپسی اصل

در سال 1904 برادهام مالک شرکت پپسی ساختمانی را در نیو برن به نام “کارخانه بیشاپ” به قیمت 5000 دلار خریداری کرد و تمام عملیات بطری و نوشابه را به این مکان منتقل کرد. پپسی اصل در بطری های شش اونسی فروخته می شود. فروش به 19848 گالن افزایش یافت. سپس در ابتدای سال 1905 اولین شرکت پپسی کولا در شارلوت و دورهام، کارولینای شمالی تأسیس شد.

 

پپسی لوگوی جدید خود را دریافت کرد که اولین تغییر آن از سال 1898 است. در سال 1906 پپسی یک تغییر لوگوی دیگر دریافت کرد، سومین تغییر در هشت سال گذشته. لوگوی اسکریپت اصلاح شده با شعار “نوشیدنی غذای خالص اصلی” ایجاد شده است.

 

15 کارخانه بطری پپسی در ایالات متحده وجود دارد. علامت تجاری پپسی در کانادا به ثبت رسیده است. فروش نوشابه به 38605 گالن رسید.

 

دولت فدرال قانون غذا و داروی خالص را تصویب می کند که موادی مانند آرسنیک، سرب، باریم و اورانیوم را در غذا و نوشیدنی ممنوع می کند. این امر بسیاری از تولیدکنندگان نوشابه از جمله کوکاکولا را مجبور به تغییر فرمول خود کرد. پپسی کولا که فاقد هرگونه ناخالصی است، ادعا کرد که قبلاً الزامات فدرال را برآورده کرده است.

 

در سال 1907 شرکت پپسی کولا به گسترش خود ادامه می دهد. شبکه بطری سازی این شرکت به 40 فرنچایز افزایش می یابد. پپسی کولا بیش از 100000 گالن نوشابه می فروشد. علامت تجاری پپسی در مکزیک ثبت شده است. فروش نوشابه به 104026 گالن افزایش یافت.

تاریخچه پپسی کولا + مالک شرکت پپسی

توزیع نوشابه پپسی

در سال 1908 پپسی کولا یکی از اولین شرکت هایی شد که تحویل را از گاری های اسبی به وسایل نقلیه موتوری مدرن کرد. دویست و پنجاه بطری‌ساز در 24 ایالت برای ساخت و فروش پپسی کولا قرارداد دارند.

 

در سال 1909 بارنی اولدفیلد، پیشگام مسابقات اتومبیل رانی، پپسی کولا را در تبلیغات روزنامه به عنوان «یک نوشیدنی قلدر… طراوت‌بخش، نیروبخش، یک مهارکننده خوب قبل از مسابقه» تأیید کرد.

 

در سال 1910 اولین همایش بطری‌ سازان پپسی کولا در نیو برن، کارولینای شمالی برگزار شد.

 

در سال 1920 خط تم پپسی با مصرف کننده صحبت می کند: «پپسی کولا بنوشید، شما را راضی می کند».

 

در سال 1923 شرکت پپسی کولا ورشکسته اعلام شد و دارایی های آن به قیمت 30000 دلار به یک کنسرت در کارولینای شمالی به نام کرایون هلدینگ فروخته شد.

 

روی سی مگارگل، یک کارگزار وال استریت، علامت تجاری، تجارت و حسن نیت پپسی را به قیمت 35000 دلار از شرکت کرایون هلدینگ خریداری می کند و شرکت پپسی کولا را تشکیل می دهد.

 

در سال 1928 پس از پنج سال از دست دادن مداوم، مگارگل شرکت خود را به عنوان شرکت ملی پپسی کولا سازماندهی مجدد کرد و به چهارمین شرکت مادری تبدیل شد که صاحب علامت تجاری پپسی شد.

 

در سال 1931 دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای منطقه شرقی ویرجینیا، شرکت ملی پپسی کولا را ورشکسته اعلام کرد، دومین ورشکستگی در تاریخ پپسی کولا.

 

شرکت آب نبات Loft شرکت ملی پپسی کولا را تصاحب می کند. چارلز جی. گوث، رئیس Loft، رهبری پپسی را بر عهده می گیرد و دستور فرمول مجدد فرمول نوشابه پپسی کولا را بر عهده می گیرد.

 

در سال 1933 تا پایان سال، شرکت پپسی کولا جدید گوث ورشکسته شد. در یک سری حرکات، او منافع مگارگل را در شرکت به دست می آورد و 91 درصد مالکیت پپسی را به خود اختصاص می دهد.

 

در سال 1934 سالی برجسته برای پپسی کولا. این نوشیدنی بسیار محبوب است و برای جلب فروش بیشتر، شرکت فروش نوشیدنی 12 اونسی خود را به قیمت پنج سنت (هزینه 6 اونس کولاهای رقابتی) آغاز می کند. بطری 12 اونسی در بالتیمور عرضه شد، جایی که یک موفقیت فوری به دست آورد. صرفه‌جویی در هزینه‌ها برای آمریکایی‌های مبتلا به افسردگی غیرقابل مقاومت است و فروش در سطح ملی به شدت افزایش می‌یابد.

تاریخچه پپسی کولا + مالک شرکت پپسی

مالک شرکت پپسی

در همین سال بود که کالب برادهام، بنیانگذار و مالک شرکت پپسی کولا و نوشیدنی براد در 66 سالگی (27 مه 1867 19 فوریه 1934) درگذشت.

 

در سال 1935 گوث کل عملیات پپسی کولا را به شهر لانگ آیلند، نیویورک منتقل کرد و مرزهای سرزمینی ملی را برای سیستم امتیازدهی بطری‌ سازان پپسی تعیین کرد.

 

در سال 1936 پپسی 94 امتیاز جدید ایالات متحده را اعطا کرد و سود پایان سال به 2,100,000 دلار رسید.

 

در سال 1938 والتر اس. مک جونیور، معاون شرکت اوراق بهادار فونیکس به عنوان رئیس شرکت پپسی کولا انتخاب شد. مک، که تبلیغات را سنگ اصلی تجارت نوشابه می داند، پپسی را به یک شرکت بازاریابی مدرن تبدیل می کند.

 

در سال 1939 کمیک استریپ “پپسی و پیت” موضوع “دو برابر برای نیکل” را در روزنامه ها معرفی کرد. در همین سال شرکت پپسی کولا مک را به عنوان مدیرعامل معرفی کرد. هیئت مدیره گوث را از لیست حقوق و دستمزد پپسی حذف می کند، زیرا او قصد دارد شخصاً یک کولا رقیب به دست آورد.

 

در سال 1940 شرکت پپسی کولا با «نیکل، نیکل»، اولین آهنگ تبلیغاتی که در سراسر کشور از رادیو پخش شد، تاریخ تبلیغاتی را ثبت کرد.

 

در سال 1941 بورس نیویورک برای اولین بار سهام پپسی را معامله کرد. برای حمایت از تلاش های جنگی، رنگ تاج بطری پپسی به قرمز، سفید و آبی تغییر می کند.

تاریخچه پپسی کولا + مالک شرکت پپسی

در سال 1943 موضوع پپسی به “نوشیدنی بزرگتر، طعم بهتر” تبدیل شد.

 

در سال 1948 دفتر مرکزی شرکت از شهر لانگ آیلند، نیویورک، به مرکز شهر منهتن منتقل شد.

 

در سال 1950 آلفرد ان. استیل رئیس و مدیر عامل شرکت پپسی کولا شد. همسر آقای استیل، ستاره سینمای هالیوود، جوآن کرافورد، نقش مهمی در تبلیغ خط تولید این شرکت دارد. پپسی لوگوی جدید خود را دریافت می کند که ظاهر “درب بطری” را در خود جای داده است. لوگوی جدید پنجمین لوگو در تاریخ پپسی است.

 

در سال 1953 کمپین «طراوت کردن نور» بر تغییر در فرمول محصول که محتوای کالری را کاهش می دهد، سرمایه گذاری می کند.

 

در سال 1955 هربرت بارنت رئیس شرکت پپسی کولا شد.

 

در سال 1959 پپسی اولین بار در نمایشگاه مسکو عرضه شد. خروشچف نخست وزیر شوروی و نیکسون معاون رئیس جمهور ایالات متحده یک پپسی مشترک دارند.

 

در سال 1960 جوانان به مصرف‌ کنندگان هدف تبدیل می‌شوند و تبلیغات پپسی همگام با «اکنون پپسی است، برای کسانی که جوان فکر می‌کنند» پیش می‌رود.

 

در سال 1962 پپسی لوگوی جدید خود را دریافت کرد که ششمین لوگو در تاریخ پپسی است. لوگوی «دنده دار» درب بطری با کمپین تبلیغاتی پیشگامانه «نسل پپسی» این برند همراه است.

 

در سال 1963 پس از بالا رفتن از نردبان پپسی از فروشنده نوشابه آبنما، دونالد ام. کندال به عنوان مدیر عامل شرکت پپسی کولا منصوب شد. پپسی کولا همچنان در نوآوری های بسته بندی در صنعت نوشابه های غیر الکلی پیشتاز است، زمانی که بطری 12 اونسی جای خود را به اندازه 16 اونس می دهد. قوطی های 12 اونسی پپسی برای اولین بار برای حمل نوشابه در سراسر جهان به ارتش معرفی شدند.

 

در سال 1964 پپسی رژیمی، اولین نوشابه رژیمی ملی آمریکا، برای اولین بار عرضه شد. پپسی کولا Mountain Dew را از Tip Corporation خریداری می کند.

 

در سال 1965 گسترش خارج از صنعت نوشابه آغاز شد. Frito-Lay از دالاس، تگزاس و پپسی کولا ادغام شدند و شرکت PepsiCo را تشکیل دادند. قوطی های 12 اونسی نظامی چنان موفقیتی دارند که توزیع تجاری در مقیاس کامل آغاز می شود.

 

در سال 1970 پپسی با معرفی اولین بطری های دو لیتری صنعت، راه را در معیارها پیش می برد. پپسی همچنین اولین شرکتی است که با بطری های پلاستیکی با وزن سبک، قابل بازیافت، به ترجیح مصرف کنندگان پاسخ می دهد. در همین سال ویک بونومو رئیس پپسی کولا شد. همچنین دفتر مرکزی پپسی از منهتن به پورچیس، نیویورک نقل مکان می کند.

تاریخچه پپسی کولا + مالک شرکت پپسی

کارخانه پپسی

در سال 1974 اولین کارخانه پپسی در اتحاد جماهیر شوروی افتتاح شد. تبلیغات تلویزیونی خط تم جدید را معرفی می کند، “سلام، آفتاب، سلام شبنم کوه”.

 

در سال 1976 پپسی به بزرگترین برند نوشابه تبدیل شد که در سوپرمارکت های آمریکا فروخته می شد. کمپین “روز پپسی داشته باشید!” به یکی از محبوب ترین تبلیغات آمریکا تبدیل می شود. با بازگشت مردم به اصول اولیه، پپسی به عنوان یکی از چیزهای ساده در زندگی وجود دارد.

 

در سال 1977 در 37 سالگی، جان اسکالی، نابغه بازاریابی، رئیس پپسی کولا شد. سپس در سال 1978 این شرکت با طعم های جدید آزمایش می کند. قوطی های دوازده بسته معرفی شده است.

 

در سال 1980 پپسی شماره یک در فروش در بازار داخلی شد. همچنین در سال 1981 پپسی و چین برای تولید نوشابه به توافق رسیدند که تولید آن از سال آینده آغاز می شود.

 

در سال 1982 پپسی رایگان، کولای بدون کافئین، در سراسر کشور معرفی شد. فعالیت چالش پپسی به 75 درصد از بازار ایالات متحده نفوذ کرده است.

 

در سال 1983 Mountain Dew تم «شبنم به آن» را راه اندازی کرد. سپس در سال 1984 تبلیغات پپسی با تبدیل شدن پپسی به “انتخاب نسل جدید” چرخش چشمگیری پیدا کرد.

 

Lemon Lime Slice، اولین نوشیدنی غیرالکلی اصلی با آب میوه واقعی، معرفی شد و دسته بندی نوشابه های غیر الکلی جدیدی را ایجاد کرد، “آب اضافه شده”. در خط بعدی افزودنی ها، ماندارین اورنج اسلایس به نوشابه شماره یک پرتقال در ایالات متحده تبدیل شد. همچنین پپسی رژیمی با شیرین کننده برند NutraSweet (آسپرتام) فرموله شده است.

 

در سال 1985 پس از پاسخ به سال‌ها کاهش، کوکاکولا در تست‌های ترجیحی با فرمول‌بندی مجدد به پپسی باخت. با این حال، فرمول جدید با رد گسترده مصرف کنندگان مواجه شد و باعث شد تا فرمول اصلی به عنوان “کوکاکولا کلاسیک” دوباره معرفی شود.

 

جنگ کولا “یک جرعه غول پیکر برای بشریت” می خورد، زمانی که یک “قطع فضایی” پپسی با موفقیت در شاتل فضایی آزمایش می شود. تا پایان سال 1985، کمپین نسل جدید بیش از 58 جایزه بزرگ تبلیغاتی و مرتبط با فیلم را به دست آورد. طبق نظرسنجی‌های ترجیحی مصرف‌کنندگان، کمپین پپسی با حضور لیونال ریچی به یاد ماندنی‌ترین کمپین در کشور است.

 

در سال 1986 رئیس دونالد ام. کندال بازنشسته شد و دی وین کالووی جانشین او شد. همچنین پپسی کولا ماگ روت بیر را خریداری کرد.

 

در سال 1987 راجر انریکو، رئیس پپسی کولا، رئیس/مدیر عامل شرکت پپسی کولا در سراسر جهان نوشیدنی شد. همچنین مقر جهانی پپسی کولا از پورچیس به سامرز، نیویورک نقل مکان می کند.

تاریخچه پپسی کولا + مالک شرکت پپسی

مدیر عامل شرکت پپسی

پس از 27 سال غیبت، پپسی با نورپردازی تابلوی نئونی جدید و دیدنی در میدان تایمز به برادوی باز می گردد. در سال 1988 کریگ وتراپ به عنوان رئیس مدیر عامل شرکت پپسی کولا منصوب شد.

 

در سال 1989 پپسی با اعلام دوستداران پپسی “نسلی پیش رو” به دهه آینده می رود. کریس سینکلر به عنوان رئیس شرکت بین المللی پپسی کولا انتخاب شد. پپسی کولا طعم جدید و هیجان انگیزی به نام پپسی گیلاس وحشی را معرفی می کند.

در سال 1990 هنرمند رپ یانگ ام سی برنده جایزه موسیقی آمریکایی و برنده گرمی آهنگ هایی را منحصراً برای تبلیغات رادیویی ملی برای پپسی می نویسد و اجرا می کند. ری چارلز با تایید رژیم پپسی به خانواده پپسی می پیوندد. شعار “شما عزیزم درست را گرفتید” است.

 

در سال 1991 Craig E. Weatherup به عنوان مدیر عامل شرکت Pepsi-Cola آمریکای شمالی منصوب شد، زیرا کانادا بخشی از عملیات این شرکت در آمریکای شمالی شد.

 

پپسی اولین بطری های نوشیدنی حاوی پلی اتیلن ترفتالات بازیافتی (یا PET) را وارد بازار کرد. این توسعه اولین بار است که پلاستیک بازیافتی در تماس مستقیم با مواد غذایی در بسته بندی استفاده می شود.

 

در سال 1992 پپسی کولا موضوع “باید آن را داشته باشد” را راه اندازی کرد که جایگزین قدیمی “انتخاب یک نسل جدید” شد. شراکت چای پپسی کولا و لیپتون تشکیل شد. پپسی محصولات لیپتون اورجینال و لیپتون بریسک را به صورت تک سرو توزیع خواهد کرد.

 

کریستال پپسی: یک نوشابه با طراوت و شفاف که فاقد کافئین است، 100% طعم طبیعی دارد، مواد نگهدارنده ندارد و سدیم کمی دارد، ملی می شود.

 

در سال 1993 برند پپسی شعار خود را «جوان باش» معرفی کرد. خوش بگذره. پپسی بنوش.» اکنون سود شرکت پپسی کولا بیش از یک میلیارد دلار شده است.

تاریخچه پپسی کولا + مالک شرکت پپسی

پپسی یک بسته 24 قوطی نوآورانه را معرفی می‌کند که تقاضای رو به رشد مصرف‌ کنندگان را برای بسته‌بندی مناسب نوشابه‌های گازدار در سایز بزرگ برآورده می‌کند. حمل “مکعب” راحت تر از بسته 24 تایی سنتی است و در یخچال جا می شود.

 

در سال 1994 تبلیغات جدیدی که ابتکار دوست یابی رژیم غذایی پپسی را معرفی می کند، مدیر عامل شرکت پپسی، کریگ وتراپ را نشان می دهد که رابطه بین تازگی و طعم برتر را برای مصرف کنندگان توضیح می دهد. پپسی فودز بین المللی و پپسی کولا بین المللی ادغام شدند و شرکت غذا و نوشیدنی پپسی کو را ایجاد کردند.

 

در سال 1995 در یک کمپین جدید، این شرکت اعلام کرد “هیچ چیز دیگری یک پپسی نیست” و افتخارات برتر را در مسابقات قهرمانی تبلیغات ملی سال کسب کرد.

 

در سال 1996 در فوریه این سال، پپسی با راه اندازی یکی از جاه طلبانه ترین سایت های سرگرمی در وب جهانی، بار دیگر تاریخ ساز شد. دنیای پپسی در نهایت از همه انتظارات فراتر رفت و به یکی از سایت‌های پرطرفدار و کپی شده در این رسانه جدید تبدیل شد و حضور پپسی را در اینترنت محکم کرد.

 

در سال 1997 در اوایل سال، پپسی با رونمایی از کمپین GeneratioNext وارد عصر جدیدی شد. GenerationNext درباره هر چیزی است که جوان و تازه است. جشنی از روح خلاق این در مورد نوع نگرش است که هنجارها را با ایده های جدید در هر مرحله از راه به چالش می کشد.

 

شرکت پپسی اعلام می‌کند که از تاریخ 6 اکتبر، بخش رستوران‌های خود را برای تشکیل رستوران‌های جهانی تریکون از جمله پیتزا هات، تاکو بل و KFC، بزرگترین شرکت رستوران در جهان در واحدها و دومین شرکت بزرگ در فروش خواهد بود.

 

در سال 1998 پپسی صدمین سالگرد خود را جشن گرفت.

 

تاریخچه شرکت پپسی کولا را در این مقاله خواندید و با مالک شرکت پپسی آشنا شدید و باید بدانید مدیر فعلی این کمپانی از سال 2019 رامون لاگوآرتا می باشد.

جدیدترین مطالب