لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

نمونه یک نامه اداری و رسمی | نحوه نگارش نامه اداری و رسمی

نمونه یک نامه اداری و رسمی | نحوه نگارش نامه اداری و رسمی

نامه اداری و رسمی باید از اصول و قواعد خاصی در نگارش پیروی کند و نگارش نامه اداری و رسمی با دیگر نامه ها تفاوت های اساسی دارد نمونه یک نامه اداری و رسمی را در ادامه برایتان به نمایش گذاشته ایم و در پایان با نحوه نگارش نامه اداری و رسمی آشنا خواهید شد. نامه های اداری و رسمی برخلاف نامه های عاشقانه و غیر رسمی، دارای نگارش اصولی با به کارگیری قوائد خاص می باشد و محتوای ویژه ایی دارند. اگر شما نیز قصد نگارش نامه اداری برای سازمان، ارگان و یا افراد خاصی را دارید، می توانید با توجه به انواع نمونه نامه اداری و الگوبرداری از آنها و یا با ایجاد تغییراتی در این نمونه ها، متن نامه اداری مناسب برای امور در نظر گرفته شده را انتخاب و به کار گیرید. در ادامه چندین نمونه نامه اداری و رسمی با متن های مختلف را ملاحظه می فرمایید که این نامه ها می توانند الگو مناسبی برای شما عزیزان در هنگام نگارش نامه رسمی و اداری باشند.

 

نمونه یک نامه اداری و رسمی

حتما تا به حال برای شما نیز پیش آمده که هنگام نگارش نامه‌ اداری و رسمی دچار سردرگمی شوید و ندانید که چگونه باید شروع و چه نکاتی را باید رعایت کنید. زیرا نگارش نامه‌ اداری و رسمی با دیگر نامه ها فرق دارد و اگر نکات و نگارش نامه‌ اداری رعایت نشود نوعی توهین به مخاطب به حساب می‌آید. در این مقاله مراحل قدم به قدم نگارش نامه‌ اداری و رسمی ، همراه با نکاتی که باید رعایت شود، شرح داده خواه شد. مسلما شما با الگوبرداری از این مدل نمونه نامه اداری می‌توانید در صورت لزوم نامه های اداری و رسمی مد نظر خود را بنویسید.

نمونه یک نامه اداری و رسمی | نحوه نگارش نامه اداری و رسمی

نامه اداری درخواست انتقالی دانشگاه

حال بد نیست به یک نمونه نامه اداری که توسط دانشجویان برای گرفتن انتقالی یا درخواست تحصیل به عنوان مهمان به ریاست دانشگاه نوشته می‌شود اشاره کنیم.

جناب آقای ……………..

ریاست محترم دانشگاه ……………..

موضوع: درخواست انتقالی یا مهمان به دانشگاه ……………..

با سلام و عرض احترام

بدینوسیله اینجانب دانشجوی ورودی مهر ماه سال …………….. بعلت اینکه پس از قبولی در دانشگاه و شروع دوران دانشجویی خود متاهل گردیده و محل اشتغال دائم همسرم در شهر …………….. است، تقاضای حضور به عنوان دانشجوی میهمان به مدت …………….. به دانشگاه …………….. را دارم. البته مشکلات دیگری از جمله مشکلات مالی، اجتماعی، خانوادگی و همچنین فوت یکی از اقوام درجه اول نیز در این بین وجود دارد. لذا از جنابعالی تقاضا دارم دستور فرمایید مساعدت لازم درخصوص حضور اینجانب به عنوان دانشجوی مهمان در محل مذکور انجام شود.

با تشکر و سپاس ……………..

 


 

متن نامه اداری برای درخواست همکاری

بسمه تعالی
مدیر محترم کارگزینی شرکت ……………..
جناب آقای ……………..
باسلام و احترام
پیرو درج آگهی استخدام آن شرکت در نشریه ………………….. مورخ …………………. جهت همکاری دربخش درخواست کالا در آن شرکت، به پیوست مشخصات و سوابق شغلی خود (رزومه) خود را برای اعلام آمادگی جهت همکاری تقدیم می‌دارم.
امیدوارم ویژگی‌های اینجانب از جمله، تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی و گذراندن دوره‌های بازاریابی، تسلط کامل به زبان انگلیسی، داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی، اعتماد به نفس بالا و اشتیاق به یادگیری مداوم و به روز نمودن اطلاعات شغلی مورد توجه آن مدیریت محترم قرارگیرد و فرصتی را فراهم سازد تا بتوانم خواست‌ها و خدمات مورد نظر آن شرکت را برآورده سازم.
ضمن آرزوی توفیق و بهروزی برای جنابعالی، ازوقتی که به بررسی رزومه اینجانب اختصاص می‌دهید تشکر نموده و آمادگی خود را جهت حضور درآن شرکت برای ارائه سایر اطلاعاتی که لازم باشد و آشنایی بیشتر اعلام می‌دارم.
با تشکر
نام و نام خانوادگی و امضاء

 


 

نمونه یک نامه اداری و رسمی | نحوه نگارش نامه اداری و رسمی

نمونه نامه اداری درخواست امریه سربازی

نمونه نامه اداری که به منظور درخواست امریه برای خدمت سربازی ارسال می‌گردد

ریاست محترم ……………..

موضوع: درخواست امریه

با سلام و احترام

بدینوسیله اینجانب …………….. به شماره ملی …………….. دارای مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی و گواهی آموزشی …………….. از دانشگاه علمی کاربردی و متصدی از شرکت …………….. وسابقه …………….. سال فعالیت رسمی با …………….. دارای دو مقاله داخلی وخارجی (که به پیوست تقدیم می‌گردد) تمایل دارم تا خدمت مقدس سربازی را با اخذ امریه در آن سازمان بگذارنم و ضمن کسب تجربه از راهنمایی‌های متخصصین محترم آن سازمان نیز بهره‌مند گردم. خواهشمند است با عنایت به این موضوع که متاهل هستم با تقاضای ارائه شده موافقت نموده و دستورات لازم را مبذول فرمایید. لذا در صورت پذیرش تقاضای ارائه شده اینجانب متعهد می‌شوم که در طول خدمت خود ضمن رعایت نظم و انضباط کاری، مقررات اداری آن سازمان را نیز مد نظر قرارداده و امور محوله را به نحو احسن به انجام برسانم. امیدوارم که با این درخواست موافقت فرمایید. پیشاپیش از بذل توجه حضرتعالی در این خصوص بی‌نهایت سپاسگزارم.

با احترام …………….. (نام و نام خانوادگی و امضای متقاضی)

 


 

نامه رسمی برای درخواست همکاری

نامه‌هایی که به عنوان درخواست همکاری نوشته می شوند نیز از جمله رایج‌ترین نمونه های موجود از نامه های اداری و رسمی به شمار می‌روند. در ادامه‌ی این متن یکی از این نامه های اداری و رسمی درخواست همکاری را به اتفاق یکدیگر از نظر می‌گذرانیم.

مدیر محترم کارگزینی شرکت ……………..

جناب آقای ……………..

باسلام و احترام

پیرو درج آگهی استخدام آن شرکت در نشریه …………….. مورخ …………….. جهت همکاری در بخش درخواست کالا در آن شرکت، به پیوست این نامه مشخصات و سوابق شغلی خود (رزومه) را برای اعلام آمادگی جهت همکاری تقدیم می‌دارم.

امیدوارم ویژگی‌های اینجانب از جمله تحصیل در رشته اقتصاد بازرگانی، گذراندن دوره‌های بازاریابی، تسلط کامل به زبان انگلیسی، داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی، اعتماد به نفس بالا، اشتیاق به یادگیری مداوم و به روز نمودن اطلاعات شغلی، مورد توجه آن مدیریت محترم قرار گیرد و فرصتی را فراهم سازد تا بتوانم خواسته‌ها و خدمات مورد نظر آن شرکت را براورده سازم. ضمن آرزوی توفیق و بهروزی برای جنابعالی، پیشاپیش از وقتی که به بررسی رزومه اینجانب اختصاص می‌دهید تشکر نموده و آمادگی خود را جهت حضور در آن شرکت برای ارائه سایر اطلاعات لازم و آشنایی بیشتر اعلام می‌دارم.

با سپاس و احترام

…………….. (نام و نام خانوادگی و امضای متقاضی)

 


 

نمونه یک نامه اداری و رسمی | نحوه نگارش نامه اداری و رسمی

طریقه نگارش نامه اداری درخواست وام

آن دسته از نامه های اداری و رسمی که مربوط به درخواست وام ضروری ، شی یا خدمتی هستند را می‌توان جزو رایج‌ترین نامه های اداری و رسمی طبقه بندی کرد. این قبیل نامه ها برای مقاصد گوناگونی نوشته می‌شوند. به عنوان مثال می‌توان به نامه های اداری و رسمی مربوط به درخواست مرخصی، درخواست انتقال، درخواست وام و سایر موارد مشابه اشاره کرد.

اگرچه نامه های اداری و رسمی مربوط به درخواست معمولا از سوی اعضای رده پایین یا میان رده‌ی یک سازمان به اعضای بالا رده‌ی همان سازمان نوشته می‌شوند، اما در عمل تفاوت چندانی با سایر نامه های اداری و رسمی ندارند. از همین رو تمام قواعد مربوط به نگارش نامه های اداری و رسمی باید در آنها نیز رعایت شود. حال بد نیست به اتفاق یکدیگر یک نمونه نامه اداری مربوط به درخواست وام را از نظر بگذرانیم.

جناب آقای……………..

رییس محترم امور کارکنان سازمان……………..

موضوع : درخواست وام یا مساعده حقوق

با سلام و احترام

بدینوسیله اعلام می‌گردد که اینجانب……………..کارمند شماره …………….. که به مدت …………….. سال در قسمت …………….. مشغول به کار هستم به دلیل مشکلات مالی و شخصی تقاضای دریافت مبلغ …………….. ریال وام / مساعده حقوق را دارم. ضمنا خاطر نشان می‌سازد که این مبلغ به اقساط ماهیانه …………….. ریال یا در مدت زمان …………….. ماه توسط قسمت حسابداری از اولین حقوق و دستمزد بنده پس از دریافت کسر گردد.

خواهشمند است دستور فرمایید اقدام لازم در این زمینه صورت گیرد.

پیشاپیش از دستور مساعد جنابعالی کمال تشکر را دارم.

 


 

نمونه نامه اداری درخواست تجهیزات

نامه اداری که جهت درخواست اقلام و تجهیزات از سوی سرپرست بخشی از یک سازمان به مدیریت آن سازمان ارسال شده است.

جناب آقای……………..

مدیر محترم……………..

موضوع : درخواست اقلام و تجهیزات

با سلام و احترام

بدینوسیله به استحضار می رساند جهت انجام امر …………….. به اقلام و تجهیزات زیر احتیاج است. خواهشمند است دستور فرمایید تا مساعدت لازم در این زمینه انجام گیرد.

لیست اقلام و تجهیزات:

۱. ………………

۲. ……………..

۳. ……………..

۴. ……………..

پیشاپیش از حسن توجه جنابعالی کمال تشکر را دارم.

با سپاس …………….. (نام نویسنده نامه)

رئیس قسمت …………….. (سمتی که نویسنده نامه دارد)

 


 

نمونه یک نامه اداری و رسمی | نحوه نگارش نامه اداری و رسمی

نامه اداری درخواست غرفه نمایشگاه

جناب آقای …

مدیر محترم اجرایی نمایشگاه ….

موضوع : درخواست غرفه در نمایشگاه

با سلام و احترام

بدینوسیله به استحضار می رساند اینجانب … با مسئولیت ……. در مرکز/ مجموعه/ شرکت … پس از مطالعه شرایط پذیرش متقاضیان و پر نمودن فرم تکمیلی برنامه ها بدینوسیله آمادگی خود و مجموعه مذکور را جهت حضور فعال و موثر در نمایشگاه …. بحضور اعلام می دارم.
خواهشمند است دستور فرمایید اقدامات لازم مبذول و از نتیجه این امور را مطلع نمایند.

بدیهی است هرگونه تغییر در تصمیم حضور این شرکت در نمایشگاه الزاما به صورت کتبی اعلام خواهد شد و در غیر این صورت مسئولیت مالی آن بر عهده این شرکت خواهد بود.

به امید آنکه بتوانیم با کمک یکدیگر گامی هرچند کوچک در بهبود فضای کسب وکار کشورمان برداریم.

با تشکر

نام و امضا و تاریخ

 


 

متن نامه اداری اعتراض به نمره

جناب آقای…

استاد گرامی استاد درس ….

موضوع : اعتراض به نمره امتحان پایان ترم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما

بدینوسیله اینجانب … دانشجوی رشته کارشناسی ……در کلاس…… نسبت به گرفتن نمره پایین در نمره درس … از شما استاد عزیز گله مندم .

اینجانب برای این درس درطول ترم تلاش بسیار کرده ام و درس را با علاقه فراوان دنبال میکردم و تکالیف و ترجمه متن ها را بادقت و وسواس فراوان انجام میدادم و وقت بسیاری را برای درس …. صرف میکردم . بنده حقیر در کلاس نیز تمام تلاش خود را برای فعال بودن در کلاس نیز انجام داده واین روند را درطول ترم نیز دنبال کردم.

در امتحان پایان ترم نیز تمام تلاش خود برای گرفتن نمره کامل درس بکار گرفتم تا رضایت بخش ترین و بهترین عملکرد و نتیجه را داشته باشم.

با ایمان به این که نمره کامل این درس را دریافت میکنم .

اما با دیدن نمره خود و مقایسه با دیگر دانشجویان ضعیف کلاس که نمره های بالاتر دریافت کرده بودند بسیار متعجب شدم.

اینجانب از حضرتعالی استدعا دارم یک بار دیگر برگه امتحانی و عملکرد کلاسی اینجانب را مورد بررسی و بازبینی قرار دهید.

با تشکر و سپاس فراوان

!دانشجوی….

 


 

نمونه یک نامه اداری و رسمی | نحوه نگارش نامه اداری و رسمی

نمونه نامه اداری درخواست بازگشت به کار

جناب آقای ….

مدیر محترم امور اداری / رییس محترم اداره کارگزینی

موضوع : درخواست بازگشت به کار

با سلام و احترام

بدینوسیله به استحضار می رساند اینجانب …………. به شماره کارمندی …… و به شماره شناسنامه ……. که از تاریخ ……….. در شرکت با سمت ……. در واحد …… مشغول بکار بوده ام متاسفانه بنا به دلایل شخصی / کاری ناچار به استعفا و ترک کار از تاریخ …………… گردیده ام با توجه به مشکلات بیشماری که پس از ترک شرکت با آن موجه شده ام ، از جنابعالی تقاضای بازگشت به کار داشته و تعهد می نمایم در صورت موافقت با شروع بکار اینجانب به نحو احسن نسبت به انجام امور محوله اهتمام ورزم .

پیشاپیش از حسن نظر جنابعالی کمال تشکر خویش را ابراز نموده و استدعا دارم در صورت صلاحدید با بازگشت به کار اینجانب موافقت فرمایید.

با تشکر و سپاس

نام و نام خانوادگی

تاریخ و امضا

 


 

نمونه نامه اداری به ارگانهای دولتی

نامه های اداری که از اداره یا ارگانی به اداره یا ارگانی دیگر فرستاده می شود فقط در قسمت اولیه با بقیه نامه های اداری و رسمی تفاوت دارند بدین صورت که اول نامه اداری به ارگانهای دولتی به جای نوشتن نام فرد دریافت کننده و فرستنده نامه از کلمات (از:فلان اداره _ به:فلان اداره) استفاده می شود .

مثال:

به نام خدا
تاریخ : 7/8/1381
شماره : پ/75034
پیوست : دارد
به : سازمان فنی حرفه ای استان اصفهان
از : شرکت پیشگام وابسته به انرژی اتمی اصفهان
موضوع : آموزش اینترنت

عطف به نامه شماره 441 مورخ 5/6/1381 از آن سازمان محترم درخواست میشود یک نفرمدرس را جهت آموزش اینترنت به این مرکز معرفی نمائید . ضمناً خواهشمند است دستور فرمائید چند نسخه از جزوه آموزشی اینترنت به این شرکت ارسال نمایند.

قبلاً از همکاری شما سپاسگزاری میگردد.

 


 

نمونه یک نامه اداری و رسمی | نحوه نگارش نامه اداری و رسمی

نحوه نگارش نامه اداری و رسمی

نگارش نامه ادارای و رسمی با سایر نامه ها مثل نامه عاشقانه و … متفاوت است و نگارش نامه ادارای با ساختار و ویژگی های خاصی است و برای مکاتبات بین یا درون ادارات و سازمان‌ها نوشته می‌شود. پس نگارش نامه‌ اداری با نوشتن یک نامه‌ دوستانه متفاوت است. در نگارش نوشتن نامه اداری علاوه بر رعایت نگارش و نحوه نوشتن استفاده از واژگان و لغات هم از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا نگارش نامه اداری و رسمی باید به گونه‌ای باشد که از نامه برداشت اشتباه نشود.

 

اجزای تشکیل دهنده نامه اداری

سربرگ

مهمترین اجزای تشکیل دهنده نامه اداری و رسمی :

سربرگ در نامه های اداری و رسمی عبارت است از:

تاریخ
شماره‌ی نامه
وضعیت پیوست

متن یا محتوا

 

محتوا در نامه اداری باید شامل پنج قسمت باشد:

ادب و احترام
مقدمه‌ی نامه
پیام اصلی
نتیجه‌گیری
سپاس‌گذاری

پابرگ نامه

 

پابرگ در نامه رسمی و اداری باید شامل سه قسمت باشد:

نام فرستنده
سمت سازمانی فرستنده
امضا

نمونه یک نامه اداری و رسمی | نحوه نگارش نامه اداری و رسمی

آموزش نگارش نوشتن نامه اداری

قبل از نوشتن و نگارش نامه اداری اصلی ابتدا آن را چرک نویس کنید و سپس در برگه‌ی اصلی پاک نویس کنید.
نامه را با حواسی جمع بنویسید که غلط املایی نداشته باشید.
از نشانه‌های قراردادی (ویرگول، نقطه و …) باید درست و به جا استفاده کرد.
نامه اداری باید در یک طرف صفحه نوشته شود.
از کلمات عامیانه و اصطلاحا کوچه بازاری و از گفتن جزئیات و واژگان اضافی پرهیز کنید.
اگر متن نامه خیلی طولانی است، قبل از متن اصلی ابتدا یک خلاصه بیان کنید و سپس متن ابلاغیه یا دستور را در پیوست ضمیمه کنید.
نامه را با خطی خوانا و زیبا بنویسید. اگر نامه را تایپ می‌کنید از فونت‌های رایج و اندازه قلم مناسب استفاده کنید.
اگر نامه دارای پیوست است حتما باید در ابتدای نامه ذکر شود.
اگر نامه در پاسخ به نامه‌ای دیگر است، حتما در ابتدای نگارش متن نامه ذکر کنید که نامه در پاسخ به نامه شماره …. در تاریخ …. است.
و اگر نامه با توجه به نام‌های دیگر نوشته شده از عبارت عطف به نامه شماره … استفاده نمایید.

 

نحوه خطاب قرار دادن سمت های سازمانی در نامه اداری

رعایت دقیق مرتبه های سازمانی در نوشتن نامه‌ اداری و رسمی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و سمت های سازمانی باید به دقت در نامه آورده شوند.

از لفظ به “استحضار می‌رساند” معمولا برای خطاب قرار دادن افراد یا سازمان های بالا دست استفاده می‌شود.
از لفظ “به آگاهی می‌رساند” معمولا برای خطاب قرار دادن افراد یا سازمان های هم‌رده استفاده می‌شود.
از لفظ “به اطلاع می‌رساند” معمولا برای خطاب قرار دادن افراد یا سازمان های زیر دست استفاده می‌شود.

 

مراحل نوشتن یک نامه اداری

۱. در ابتدا برای شروع به نوشتن نامه اداری باید نام خدا و سپس تاریخ همان روز را بنویسید.

 

۲. با کمی فاصله از سمت راست (کمی بیشتر از خط اول) نامه را با احترام به مخاطب نامه بنویسید. یک نامه‌ی اداری برای تاثیر پذیری بیشتر باید در نهایت ادب و احترام نوشته شود.
به عنوان نمونه: جناب آقا/خانم … مدیریت محترم سازمان …

 

۳.مقدمه‌ای بنویسید که مخاطب را جذب کند و ذهن خواننده را برای مطلب اصلی آماده کند. نمی‌توان به یک باره وارد اصل مطلب شد، زیرا که باعث حیرانی و آشفتگی ذهن خواننده می‌شود.
به عنوان نمونه: به استحضار می‌رساند که با توجه به برگزاری “همایش بین المللی فرش و منسوجات” از تاریخ ۲۳ لغایت ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ در سالن نمایشگاه‌های بین المللی …

 

۴. سپس متن و پیکره‌ی اصلی را بنویسید.
مثلا در ادامه‌ی جمله‌ی بالا: به استحضار می‌رساند که با توجه به برگزاری “همایش بین المللی فرش و منسوجات” از تاریخ ۲۳ لغایت ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ در سالن نمایشگاه‌های بین المللی، خواهشمند است دستور فرمائید…

 

۵. پس از درخواست، انتها و پایان نامه را به گونه‌ای بنویسید که تشویق و ترغیب به انجام درخواست شما باشد.
به عنوان نمونه: با توجه به مطالب فوق انتظار می‌رود همکاران محترم در اجرای مفاد بخشنامه مذکور دقت لازم را داشته باشند.

 

۶. پس از اتمام نگارش نامه اداری و رسمی، یک خط جا گذاشته و در سمت چپ نامه را امضا و مهر کنید و تاریخ را یادداشت نمایید.

 

۷. اگر نیاز است که نامه برای بخش‌های دیگری نیز ارسال شود، در قسمت پاورقی نامه، قسمتی به نام رونوشت ایجاد کرده و نام تک تک بخش‌ها را یادداشت کنید.

جدیدترین مطالب