لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه + طرز تهیه پنیر خانگی با شیر ترش شده

طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه + طرز تهیه پنیر خانگی با شیر ترش شده

طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه را در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد و در بخش دوم این مطلب طرز تهیه پنیر خانگی با شیر ترش شده را تهیه و تنظیم کرده ایم و اگر می خواهید در خانه پنیر درست کنید با ما همراه باشید. ممکن است که شما پنیرهای بازاری را دوست نداشته باشید و ترجیح دهید که خودتان در منزل پنیر را تهیه کنید.

 

طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه

در اینجا طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه را به شما آموزش می دهیم. تهیه پنیر خانگی با قرص، با آبلیمو، سرکه و ماست امکان پذیر است؛ اما هر کدام طرفداران خود را دارند؛ برای مثال برخی افراد قرص را به دلیل شیمیایی بودن رد می‌کنند. اما در این مطلب ما قصد داریم طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه را با بهترین روش به شما آموزش دهیم مطمئین باشید بعد از آن به سراغ پنیرهای بازاری پر از نشاسته نخواهید رفت!

 

مواد لازم برای تهیه پنیر خانگی با سرکه

شیر گاو : 3 لیتر
سرکه سفید : 100 میلی‌لیتر
پارچه نازک نخی یا تنظیف

طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه + طرز تهیه پنیر خانگی با شیر ترش شده

روش تهیه پنیر خانگی با سرکه سفید

1. یک قابلمه آورده و شیر را داخل آن خالی کنید و روی گاز بگذارید. زیرش را روشن کنید و منتظر بمانید تا به جوش بیاید. حواس‌تان باشد تا سر نرود و اجاق‌تان را کثیف نکند و برای احتیاط شعله را روی متوسط تنظیم کنید.

 

2. صبر کنید تا شیر شروع به قل قل کردن کند، سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و کم‌کم سرکه را داخل شیر اضافه کنید و هم بزنید. این را بگویم که باید خیلی شیر را هم بزنید تا سرکه به‌خوبی با شیر حل شود. وقتی کل سرکه را اضافه کردید، اینجاست که واکنش‌های شیمیایی شگفت‌انگیز را می‌توانید، ببینید. بله، آشپزخانه هم برای خودش یک آزمایشگاه است. شیر شروع به بریدن می‌کند و تکه تکه از مایع جدا می‌شود. اینجاست که بابت کار ارزشمندتان حس غرور به شما دست می‌دهد!

طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه + طرز تهیه پنیر خانگی با شیر ترش شده

3. وقتی که خوب هم زدید قابلمه را یک ساعت در دمای محیط طبیعی خانه بگذارید تا کار خودش را تمام کند.

 

4. بعد از یک ساعت دستمال تنظیف را روی یک آبکش بگذارید و قابلمه را روی دستمال خالی کنید تا آب اضافی آن برود. حالا تکه‌ های پنیر را می‌بینید که روی پارچه باقی مانده است. بله، این همان پنیر هندی است. تبریک می‌گویم شما موفق شدید.

 

5. دستمال را بقچه کرده و فشــار بدهید تا آبش برود، سپس پنیر را با همان دستمال داخل یک آبکش بگذارید و روی تکه‌ها را خوب صاف کنید تا پنیر خوش‌فرم شود. در آبکش آن را فشار دهید تا شکل آبکش را به خود بگیرد و بعد روی پنیر را یک کاسه پر از آب بگذارید تا سنگین شده و آب پنیر به مرور زمان خارج شود. بعد از دو تا سه ساعت پنیر را داخل یخچال گذاشته و 12 ساعت بعد استفاده کنید.

طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه + طرز تهیه پنیر خانگی با شیر ترش شده

طرز تهیه پنیر خانگی با شیر ترش شده

درست کردن پنیر خانگی با شیر ترش شده امکان پذیر است و من قبلاً شنیده بودم می توان از شیر بریده شده پنیر درست کرد و مطمئن نبودم که بتوان آن را خورد یا نه؟ همانطور که گفتم شیر بریده با شیر فاسد فرق می کند.

 

شیر اگر رنگ و بوی آن فرق نکرده باشد، یعنی بوی ترشی ندهد و رنگ آن زرد یا کدر نشده باشد، فاسد نیست و اگر ببرد می توان از آن پنیر خانگی درست کرد. شیر فاسد را نمی توان پنیر کرد اما از شیر بریده شده می توان پنیر خانگی درست کنید. اگر شیر که بعد از جوشاندن بریده کمتر از یک کیلو هست پنیر درست نکنید چون صرف نمی کند و خیلی کم می شود.

طرز تهیه پنیر خانگی با سرکه + طرز تهیه پنیر خانگی با شیر ترش شده

1. برای درست کردن پنیر خانگی با شیر ترش شده به شیر نمک اضافه کنید. مقدار آن به سلیقه تون بستگی دارد. اما برای هر یک کیلو حداقل یک قاشق مربا خوری نمک بزنید. (هر چه بیشتر نمک داشته باشد دیرتر خراب می شود.)

 

2. بعد یک پارچه نخی یا پارچه توری با سوراخ های خیلی ریز را روی آبکش قرار دهید.

 

3. شیر بریده شده را داخل پارچه بریزید. دور پارچه را گره بزنید.

 

4. روی پارچه یک جسم سنگین مثل هاون یا یک بشقاب سنگین قرار دهید. (هرچه میزان شیر بیشتر جسم تون هم سنگین تر) تا پنیر خانگی با شیر ترش شده سفت شود و بهم بچسبد.

 

5. دو ساعت صبر کنید تا آب پنیر خانگی کاملاً گرفته شود.

 

6. پنیر خانگی با شیر ترش شده آماده است تا در یخچال قرار دهید می توانید برای خوشمزه تر شدن آن از ادویه هایی که روی پنیر میزنند استفاده کنید و روی آن بپاشید.

جدیدترین مطالب