لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

نوشیدنی های مناسب برای افطار

نوشیدنی های مناسب برای افطار

نوشیدنی برای افطار باید عطش روزه داران را کاهش دهد و افراد روزه دار در ماه رمضان برای کاهش عطش و تشنگی حین روزه داری باید در وعده های افطار و سحر از نوشیدنی های مناسب برای افطار استفاده کنند که عطش بدن را خنثی کند. روزه داری در فصل گرما دچار کم آبی بدن می شود، آب بدن مهمترین عاملی است که می تواند برای روزه داران باعث مشکلات زیادی شود و حتی جان فرد را به خطر اندازد. در این مقاله بهترین نوشیدنی برای افطار را توضیح خواهیم داد.

نوشیدنی های مناسب برای افطار

نوشیدنی برای افطار

هنگام روزه گرفتن برای ماه رمضان، مهم است که همیشه مطمئن شوید که سلامت شما به طور مداوم حفظ می شود و در نهایت از سوء تغذیه و یا کم آبی رنج نمی برید. کارشناسان تغذیه با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به روزه داران توصیه می کنند، نوشیدنی های مناسب برای افطار را مصرف کنند مانند شربت آبلیمو، خاکشیر، تخم شربتی، کاسنی، سکنجبین و بیدمشک می تواند به کاهش تشنگی و عطش در ماه مبارک رمضان کمک کند.

 

کلید حفظ یک روزه سالم و پایدار این است که اطمینان حاصل کنید که انرژی و منابعی را از غذا و نوشیدنی دریافت می کنید که می تواند از بدن شما حمایت کند. خوردن برای لذت بردن شما مهم است، اما نه به اندازه حفظ سلامتی. نوشیدنی خنک برای افطار بنوشید و اطمینان حاصل کنید که در هنگام افطار و سحری مدام مایعات می نوشید و هر از چند گاهی آب می نوشید.

 

بهترین انتخاب برای هیدراته کردن آب است. همچنین مهم است که مصرف قند خود را محدود کنید. بسیاری از این نوشیدنی های شیرین دارای سطوح بالایی از قندهای فرآوری شده و طبیعی هستند. سعی کنید میزان مصرف خود را حفظ کنید. شما می خواهید ماه رمضان را همانطور که شروع کرده اید به پایان برسانید. عادات غذایی ایده آل خود را زیر پا نگذارید.

 

پرهیز از نوشیدن آب یخ

زمانی که آب خنک همراه با یخ مصرف می شود چون دمای بدن را برای مدت کوتاهی پایین می آورد، اما باعث رفع عطش در دراز مدت نمی شود. هنگام افطار باید از نوشیدن آب یخ به طور ناگهانی پرهیز کرد همچنین در وعده افطار نیز از نوشیدنی های ماه رمضان استفاده کرد.

 

رفع عطش در رمضان

مصرف میوه و سبزی سبب رفع مشکل یبوست نیز می شود. سبزی ها مانند کاهو، خیار، کرفس و سبزی خوردن چون آب را در خود نگه می دارند باعث استمرار و تداوم آبرسانی به بدن می شوند و مصرف سالاد کاهو به خصوص در وعده سحر توصیه می شود. بین افطار تا سحر روزه داران می توانند از نوشیدنی های مخصوص ماه رمضان، چای کمرنگ، آب میوه های طبیعی و انواع میوه های تابستانی استفاده کنند. چای به دلیل داشتن مواد آنتی اکسیدان و ضد سرطان برای بدن مفید است، اما چای به دلیل مدر بودن باعث می شود مقدار بیشتری از آب بدن دفع شود.

 

هنگام افطار بهتر است که از شیر ولرم همراه با مواد دارای قند طبیعی مانند خرما، عسل یا انگور شیرین استفاده شود چرا که این مواد شیرین علاوه بر تنظیم قند خون، خاصیت سم زدایی نیز دارند. یکی از راههای مقابله با تشنگی در ماه مبارک رمضان مصرف میوه و سبزی فراوان است که علاوه بر مقاومت بیشتر در مقابل تشنگی، به دلیل داشتن فیبر، سرعت حرکت مواد غذایی را کاهش داده و سبب می شود احساس گرسنگی نیز دیرتر فعال شود.

نوشیدنی های مناسب برای افطار

نوشیدنی های مناسب برای افطار

خانواده ها بهتر است بدانند چه نوشیدنی برای افطار مناسب است و آنرا تهیه و پس از افطار به تدریج و مورد استفاده قرار دهند. بسیاری از این نوشیدنی ها ممکن است خوشمزه و در دسترس باشند، اما این بدان معنا نیست که شما باید بیش از حد از آنها بنوشید. تعدادی از گزینه های زیر می توانند بسیار فرآوری شده باشند، حاوی مقدار زیادی مواد نگهدارنده باشند و دارای مواد افزودنی باشند که ممکن است از آنها اطلاع نداشته باشید. اطمینان حاصل کنید که بیش از حد نوشیدنی نمی نوشید و فقط به اندازه ای است که میل خود را برآورده می کند و همچنین بدن خود را هیدراته می کند.

 

1. مخلوط زردآلوی تازه همراه با عسل

نوشیدنی های مناسب برای افطار

مخلوط زرد آلوی تازه همراه عسل نیز مناسب جهت رفع عطش و برای سنگینی معده می توان استفاده کرد. می توان به جای یک عدد میوه، نصف تا یک لیوان آب میوه مصرف کرد، البته بهتر است آبمیوه طبیعی باشد. مخلوط میوه ها با شیر مانند شیر موز یا توت فرنگی نیز از نظر تغذیه بسیار با ارزش است.

 

2. شربت تمبر هندی با عسل

نوشیدنی های مناسب برای افطار

روزه گرفتن در گرمای طاقت فرسای تابستان می تواند کار دشواری باشد. وقتی ماه رمضان در گرما نزدیک می شود، فقط یک کار وجود دارد: وقتی روزه افطار می شود، نوشیدنی های مناسب افطار گوارا تهیه کنید. آب تمر هندی یکی از نوشیدنی های مرسوم ماه مبارک رمضان است که هم آب رسان است و هم لذت بخش است. دمنوش تمر هندی یک نوشیدنی خوشمزه و خنک است. خیس کردن تمبر هندی و صاف کردن آن و سپس مخلوط آن با عسل و تهیه شربت، نوشیدنی مفیدی برای رفع یبوست در ماه رمضان محسوب می شود.

 

3. دم کرده لیمو عمانی

نوشیدنی های مناسب برای افطار

دم کرده لیمو عمانی با گل گاو زبان و نبات نیز می تواند علاوه بر رفع تشنگی، باعث آرامش و خواب مناسب در شب شود.

 

4. دم کرده نعناع

نوشیدنی های مناسب برای افطار

دم کرده برگ خشک نعناع و یا مخلوط آن با عسل بین افطار تا سحر موجب رفع تشنگی خواهد شد. تهیه و مصرف شربت نعناع نیز رفع تشنگی بسیار مفید است. برای تهیه آن باید از شربت پایه استفاده کرد. جوشاندن شکر و آب به نسبت دو به یک و افزودن مقداری عرق نعناع و آب لیمو ترش که باید به صورت خنک مصرف شود. این شربت نیز به میزان زیادی از عطش جلوگیری می کند و از نوشیدنی های مناسب ماه رمضان است.

 

5. آب انار

نوشیدنی های مناسب برای افطار

آب انار یک نوشیدنی مناسب برای افطار و واقعا اشتها آور است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. تصفیه کننده خون است. با آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و پتاسیم غنی شده است. کلسترول بد را کاهش می دهد و کلسترول خوب را در بدن ما افزایش می دهد. این نوشیدنی برای کسانی که فشار خون پایین دارند مفید است.

6. آب نعناع لیمو

نوشیدنی های مناسب برای افطار

نوشیدنی نعناع لیمو یا لیموناد یک نوشیدنی بسیار با طراوت و خوش طعم است و برای افطار ماه رمضان مورد علاقه است. لیمو منبع غنی ویتامین C است. پس از روزه داری یک روزه در ماه رمضان، این نوشیدنی با طراوت نیاز به ویتامین C را در بدن برطرف می کند.

 

7. شربت سکنجبین

نوشیدنی های مناسب برای افطار

شربت سکنجبین به تنهایی یا با اضافه کردن سکنجبین به خاکشیر نیز می تواند به رفع عطش کمک کند و بهتر است این ترکیب را تهیه و برای رفع تشنگی در افطار بنوشید.

 

8. کاسنی

نوشیدنی های مناسب برای افطار

در بین عرقیات سنتی، فقط کاسنی خاصیت خنک کنندگی بدن را دارد، از این رو پیشنهاد می شود نوشیدنی های مخصوص ماه رمضان مانند خاکشیر را با کمی کاسنی و گلاب مخلوط و سپس استفاده کرد.

 

9. شربت خاکشیر و تخم شربتی

نوشیدنی های مناسب برای افطار

از دیگر نوشیدنی های مناسب افطار شربت خاکشیر و تخم شربتی خنک کننده و ضد عطش هستند و می توانند آب را درون دانه های خود نگه دارند و به تدریج آن را به بدن برسانند. در نتیجه نیاز بدن را به مدت طولانی تر نسبت به آب تامین می کند. بهتر است آنها را بدون شکر یا با شکر کم مصرف کرد.

 

10. شربت آبلیمو

نوشیدنی های مناسب برای افطار

شربت آبلیمو یکی از نوشیدنی های ماه رمضان است و شربت آبلیمو کم شیرین سبب ترشح بزاق شده و احساس تشنگی را در روزه داران برطرف می کند.

 

11. آب نارگیل

نوشیدنی های مناسب برای افطار

آب نارگیل یک انتخاب عالی برای افرادی است که به دلیل عدم توانایی در نوشیدن برای مدت طولانی کم آب هستند. هیچ افزودنی مصنوعی وجود ندارد و محصول کاملا ارگانیک و طبیعی است. نارگیل سرشار از الکترولیت ها، ویتامین ها و مواد معدنی است که به آبرسانی مجدد بدن و جلوگیری از کم آبی بدن کمک می کند. همچنین مفید است زیرا باعث افزایش قند خون و سطح انسولین نمی شود و بهترین نوشیدنی برای افطار تلقی می شود.

 

12. آبمیوه طبیعی

نوشیدنی های مناسب برای افطار

آب میوه های طبیعی لذیذ، خوش طعم و مورد علاقه اکثر مردم هستند. شما می توانید نوشیدنی خود را با چیدن میوه های مورد علاقه خود و تنظیم مقدار هر کدام سفارشی کنید. آب میوه ها بهتر است به صورت سرد در وعده افطار سرو شوند، بنابراین نوشیدنی عالی برای غلبه بر گرما است. همچنین حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد مغذی است که یک مکمل عالی در طول ماه روزه داری است.

 

13. شیر و خرما

نوشیدنی های مناسب برای افطار

چه نوشیدنی برای افطار مناسب است؟ خرما به طور سنتی بلافاصله پس از غروب آفتاب و در زمان افطار باید خورده شود و اولین غذایی است که بعد از افطار مصرف می شود. اکثر مردم دوست دارند خرما را یک روز قبل از سرو، طبق معمول و مطابق با تعالیم حضرت محمد (ص) در شیر بپزند. برخی دیگر هنگام خوردن شیر، خرمای ساده میل می کنند که این نیز راهی سریع و آسان برای خوردن آن است.

 

14. جلاب

نوشیدنی های مناسب برای افطار

جلاب یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در امارات و سراسر خاورمیانه است نوشیدنی برای افطاری است. در ماه رمضان، این نوشیدنی در اکثر خانواده ها یکی از مواد اصلی است. با استفاده از خرما، ملاس انگور با گلاب تهیه می شود و با مقدار زیادی یخ سرو می شود تا به شما در غلبه بر گرما در حین هیدراته شدن کمک کند. جلاب اغلب کم کالری است و حاوی شیرین کننده های مصنوعی نیست.

 

15. خرنوب

نوشیدنی های مناسب برای افطار

خروب یک نوشیدنی سنتی است که در مصر رایج شده است. این نوشیدنی به دلیل داشتن یک نوشیدنی با طراوت، غنی از مواد مغذی و خوش طعم در خاورمیانه بسیار محبوب است. خروب که به آب خرنوب نیز معروف است، برای روزه داری ماه مبارک رمضان ضروری است، زیرا سرشار از فیبر، پروتئین و آنتی اکسیدان است. قوام غلیظ آن ممکن است در مقایسه با سایر نوشیدنی ها خیلی نرم از بین نرود اما خوشمزه و مغذی است.

 

از آنجایی که ماه رمضان با هوای گرم بهار مصادف شده است، ممکن است نیاز به نوشیدنی مناسب برای افطار داشته باشید. می توانید لیموناد بنوشید اما فراموش نکنید که اضافه کردن شکر اضافی به آن ایده خوبی نیست و نوشیدنی خوشمزه برای افطار است. ممکن است هنگام روزه داری بیشتر از نوشیدن چای و قهوه غافل شوید، اما بهتر است به خاطر داشته باشید که نوشیدنی های حاوی کافئین سطح آب را در بدن کاهش می دهند که روزه گرفتن را سخت تر می کند. اگر فقط به چای و قهوه علاقه دارید، بهتر است آن را یک یا دو ساعت بعد از افطار و در حد اعتدال بنوشید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب