لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

معنی اصطلاحات آزمایش خون + علامت ستاره در جواب آزمایش

معنی اصطلاحات آزمایش خون + علامت ستاره در جواب آزمایش

خواندن جواب آزمایش خون برای بسیاری از افراد حیاتی است و دوست دارند همان لحظه از معنی اصطلاحات آزمایش خون شان سر در بیاورند در اینجا برخی از مهمترین معنی کلمات در آزمایش خون را بیان خواهیم کرد:

 

معنی اصطلاحات آزمایش خون

خواندن جواب آزمایش خون دغدغه بسیاری از افراد است که می خواهند در لحظه از خواندن جواب آزمایش خون شان نتیجه را بفهمند. یکی از روش های تشخیص بیماری ها ، آزمایش ابتدایی خون یا پانل خونی است. آزمایش خون می تواند علامت های بیماری ها ، مواد زائد درون خون و … را تشخیص می دهد . با یک ویزیت پزشکی و یک آزمایش خون ساده که پزشک بعد از معاینه بالینی بیمار تجویز می کند ، می توانید از وضعیت سلامت خودتان با خبر شوید. خیلی از افراد پس از انجام آزمایش خون و دریافت برگه جواب آزمایش خون، علاقه‌مندند پیش از بازگشت نزد پزشک شان برای مطلع شدن از معنا و مفهوم اعداد و حروف اختصاری متعدد و اصطلاحات آزمایش خون شان را بدانند که حداقل برخی از این حروف و اعداد به چه امری اشاره دارد.

معنی اصطلاحات آزمایش خون + علامت ستاره در جواب آزمایش

بعد از گرفتن جواب آزمایش خون احتمالا چیزی از آن متوجه نمی شوید و حتما باید از یک پزشک کمک بگیرید، بنابراین اگر اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنید، می توانید با نحوه خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل آشنایی پیدا کنید. یکی از روش‌های تشخیص برای وضعیت جسمانی و سلامت بدن تفسیر آزمایش خون است، پزشکان به کمک این روش تشخیصی می‌توانند از ابتلا به انواع بیماری‌ها آگاهی پیدا کنند اما بسیاری از افراد پس از انجام آزمایش خون به دلیل نوبت طولانی برای ویزیت یا مواردی چون عدم دسترسی به پزشک برای نشان دادن جواب آزمایش خون دچار استرس و اضطراب می‌شوند؛ ما 10 نکته درباره خوان برگه جواب آزمایش خون به شما توضیح می دهیم که این موضوعات را کمتر پزشکی به شما می گوید.

معنی اصطلاحات آزمایش خون + علامت ستاره در جواب آزمایش

علامت ستاره در جواب آزمایش

علامت ستاره ( * ) یا دو ستاره ( ** ) و گاها سه ستاره بعنوان علامت‌هایی برای توجه بیشتر پزشک به نتایج آزمایشات می‌باشد. معمولا در پایین آن آزمایش توضیح مختصری درباره‌ی دلیل آن ستاره به انگلیسی برای پزشک ذکر می‌شود. این علامت بعنوان روشی برای ارتباط پزشک با آزمایشگاه می باشد. سایر علل مرسوم استفاده از علامت ستاره در آزمایش خون عبارتند از:

 

1. بالا یا پایین بودن غیر طبیعی نتایج آزمایش

2. نیاز به تکرار آزمایش

3. تکرار نمونه با نمونه‌گیری مجدد

4. توضیح درباره‌ی تکنیک آزمایش و استفاده از دستگاهی خاص

5. انجام رقیق سازی توسط آزمایشگاه برای جلوگیری از پدیده پروزون

6. لیز بودن نمونه

7. توصیه به پزشک برای درخواست تکرار آزمایش با روشی دیگر

8. اشاره به نیاز به نمونه‌گیری در ساعتی مشخص مثلا برای آزمایش کورتیزول

9. اشاره به احتمال تاثیر دارو‌های مصرفی بیمار در نتایج آزمایش فرد مثلا در آزمایش کشت ادرار

10. در مواردی که نتایج آزمایش حیاتی و مهم و عدم توجه می‌تواند باعث مرگ مریض شود مثلا در آزمایش تروپونین

11. مواردی که نمونه‌ای به هر دلیلی قابل انجام آزمایش نیست.

12. ممکن است در موارد غیر طبیعی بودن نتایج علامت ستاره قرار داده شود و یا قرار داده نشود.

 

در مواردی نیز ممکن است علامت * در کنار نتایج آزمایش قرار داده شود و نتایج آزمایش نیز بالا باشد با این حال پزشک بنا به سایر شرایط بیمار مانند سن، جنس و داروهای مصرفی، فرد را سالم و نرمال تشخیص دهد. بعنوان مثال در نتایج آزمایش ALP در بازه‌ای از سن کودکان بصورت طبیعی افزایش بسیار بالایی داشته باشد ولی همین نتایج برای خانمی، 35 ساله بعنوان احتمال ابتلا به سرطان استخوان مطرح شود.

 

test در آزمایش خون چیست

اصطلاحات آزمایش خون را فقط پزشکان می دانند اما شما هم می توانید با علائم اختصاری در برگه جواب آزمایش خون آشنا شوید آزمایش خون که انجام می‌شود نتیجه آن‌ها در زیر ستونی که عبارت Test نوشته شده است با علائم اختصاری درج می‌شوند، آزمایش‌های هورمونی، تست قند خون، چربی خون، میزان سلول‌های خونی مواردی هستند که در یک آزمایش خون روتین اغلب وجود دارند و آزمایش‌های خاص برای تشخیص بیماری یا یک مورد ویژه انجام می‌شوند.

 

معنی result در آزمایش خون

جواب آزمایش خون در زیر ستونی که عبارت Result نوشته شده است، درج می شوند و به عنوان مثال عددی که در برابر تست کلسترول در زیر ستون Result نوشته شده، مقدار کلسترول خون شما را نشان می‌دهد.

 

معنی unit در آزمایش

واحد اندازه گیری در برگه جواب آزمایش خون را در ستون سوم که عبارت Unit نوشته شده است، درج می کنند که این واحد ها برای مثال mg/ dl در برگه آزمایش خون نشان داده شده است.

 

معنی normal range در آزمایش خون

علائم اختصاری ستون چهارم در برگه جواب آزمایش خون، رنج طبیعی آزمایش خون فرد را نشان می‌دهد که مقادیر آن در زیر عبارت Normal Range نوشته می‌شوند و بر اساس سن (Age)، جنسیت (Female برای خانم‌ها و Male برای آقایان) مقادیر درج می‌شود، البته در مواردی به جای سن، رده سنی چون کودک (Child) یا بالغین (Adult) را در این ستون می‌نویسند، افزون بر این، موارد خطرناک و مرز خطر را هم در ستون Normal Range ذکر می‌کنند.

 

Borderline معنی در آزمایش

مرز خطر در برگه جواب آزمایش خون با علامت اختصاری Borderline، شدیداً خطرناک با High Risk و کم خطر با Low Risk نمایش داده می شوند البته این احتمال وجود دارد که عبارت Not Seen هم در این ستون ببینید، به عنوان مثال اگر وجود باکتری یا عفونتی را خون شما آزمایش کرده باشند، در صورتی که این مورد مشاهده نشود، Not Seen یا Negative درج می‌شود.

 

معنی adults در آزمایش

استفاده از کلمه adults در برگه آزمایش خون به معنی بزرگسالان است و مثلا قصد دارد به پزشک بگوید که رنج نرمال برای یک آزمایش مشخص برای بزرگسالان چند باید باشد.

 

کلمه child در آزمایش خون

child به معنی کودک است و در زمان هایی استفاده می شود که می خواهد بگوید رنج نرمال آزمایشی مشخص برای رده سنی کودکان برابر با چند است.

معنی اصطلاحات آزمایش خون + علامت ستاره در جواب آزمایش

آزمایش خون نرمال چند است

تفسیر جواب آزمایش خون افراد برای پزشک اهمیت زیادی دارد در بسیاری از موارد پزشکان آزمایش خون CBC برای افراد تجویز می‌کنند و با تفسیر جواب آزمایش خون به سلامت بیمار پی خواهند برد و در شرایطی که فرد سلامت کامل داشته باشد نتیجه جواب آزمایش خون نرمال خواهد بود اما در این موارد حتما آزمایش قبلی خود را همراه داشته باشید و از پزشک خود بخواهید که با توجه به تغییرات نتیجه آزمایش خون فعلی با قبلی به شما توضیح دهد.

 

منفی بودن آزمایش خون

برخلاف بیشتر نکات که منفی بودن به معنای وضعیت بد است اما در برگه آزمایش خون، منفی نشان دهنده آن است که فرد در خطر بیماری یا عامل مورد نظر مانند ویروس و باکتری قرار ندارد به عنوان مثال وقتی آزمایش سل انجام می‌شود منفی بودن تفسیر جواب آزمایش خون برای بیماری سل، یعنی آن که فرد به سل مبتلا نیست.

معنی اصطلاحات آزمایش خون + علامت ستاره در جواب آزمایش

معنی male در آزمایش

کلمه male در آزمایش خون به معنی مرد یا آقا است.

 

female در آزمایش خون چیست

استفاده از کلمه female در آزمایش خون به معنی زن و خانم است.

معنی اصطلاحات آزمایش خون + علامت ستاره در جواب آزمایش

محدوده نرمال جواب آزمایش خون

در بسیاری از آزمایش های خون حد طبیعی در مردان و زنان با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال گلبول‌های قرمز خون در مردان 5 تا 6 میلیون در میکرومتر و در خانم‌ها 4 تا 5 میلیون در میکرومتر است. جواب آزمایش خون خارج از رنج طبیعی همیشه به معنای بیماری نیست و در 5 درصد از افراد سالم این احتمال وجود دارد که جواب آزمایش خون خارج از رنج طبیعی باشد.

معنی اصطلاحات آزمایش خون + علامت ستاره در جواب آزمایش

جواب نرمال آزمایش خون برای سنین مختلف

در بعضی آزمایش های خون مانند هموگلوبین جواب برگه آزمایش خون به سن وابسته است در کودکان هموگولبین بین 11 تا 13 گرم بر دسی لیتر در آقایان بین 14 تا 17 و در خانم‌ها بین 12 تا 15 گرم بر دلسی لیتر است، ‌افزون بر این در برخی آزمایش‌ها با وجود آن که حد نرمال در سنین مختلف یکسان است اما پزشک با توجه به سن فرد نظر خود را اعلام می‌کند به عنوان مثال اگر فردی بالای 45 سال و مبتلا به بیماری قلبی یا قند خون باشد پزشک در صورتی که LDL خون بالای 100 نشان داده شود توصیه می‌کند که با رعایت برخی نکات LDL خون را پایین بیاورد. محدوده نرمال هر تست خون یا ادرار بسته به آزمایشگاه متفاوت است و هر دستگاهی حد نرمال تست گرفته شده را در برگه جواب آزمایش خون اعلام می‌کند به همین دلیل باید با توجه به محدوده نرمال ثبت شده در برگه جواب آزمایش خون نتیجه را مورد بررسی قرار داد.

معنی اصطلاحات آزمایش خون + علامت ستاره در جواب آزمایش

درصد اشتباه در جواب آزمایش خون

در مواردی ممکن است جواب آزمایش خون به دلایل مختلفی اشتباه شده باشد در این صورت پزشک پس از مشاهده آزمایش به فرد اعلام می‌کند که باید یک بار دیگر آزمایش تکرار شود این موارد نگران کننده نیست و برای این آزمایش تکرار می‌شود که تفسیر آزمایش خون آن با اطلاعات علمی پزشک مغایرت دارد.

 

به دلایل مختلفی چون مصرف دارو، استرس و اضطراب، مصرف غذا و ناشتا نبودن، بارداری، ساعتی که آزمایش خون می دهید، ورزش، افسردگی و ضربه های ناگهانی می تواند جواب آزمایش خون را غیر طبیعی کند و این تغییرات غیر عادی در آزمایش مشخص می شود و در مواردی نیاز به آزمایش دوباره است و در هنگام نشان دادن جواب آزمایش خون به پزشک باید این موضوعات را به او اطلاع دهید.

 

باتوجه به اینکه امروزه آزمایشات به صورت اتوماسیون دستگاهی انجام می‌شوند، میزان خطا در برگه جواب آزمایش خون به حداقل ممکن خود رسیده است. علاوه براین، آزمایشگاه‌‌ها با انجام کنترل کیفی و کالیبراسیون دستگاه‌‌ها سعی بر به حداقل رساندن میزان خطای کاری خود دارند.

معنی اصطلاحات آزمایش خون + علامت ستاره در جواب آزمایش

مثبت بودن جواب آزمایش خون

اولین آزمایش غربالگری برای یک بیماری اغلب باید با آزمایش دومی تایید شود. باید از آزمایش های مشخص تری برای یافتن نتایج دقیق و معنی دار استفاده کرد. نمونه ای از این آزمایش ها تست سریع HIV است که اغلب دقت کافی را داراست اما به ندرت ممکن است به اشتباه مثبت اعلام شود. باید تست های خاصی انجام دهید که میزان پادتن ها را اندازه گیری نماید، زیرا ممکن است فردی دچار بیماری های سیستم ایمنی (مثل آرتریت روماتوئید یا میلوم مالتیپل) باشد و بدن او تولید آنتی بادی هایی کند که با جواب آزمایش خون تداخل ایجاد نماید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب