نیم نگاهی به گذشته

آموزش خواندن جواب آزمایش خون با معرفی علائم اختصاری + تفسیر جواب آزمایش خون

مجموعه : پزشکی و سلامت
آموزش خواندن جواب آزمایش خون با معرفی علائم اختصاری + تفسیر جواب آزمایش خون

خواندن جواب آزمایش خون برای بسیاری از افراد حیاتی است و دوست دارند همان لحظه از تفسیر جواب آزمایش خون شان سر در بیاورند در اینجا آموزش خواندن جواب آزمایش خون با معرفی علائم اختصاری آزمایش خون را بیان خواهیم کرد.

 

آموزش خواندن جواب آزمایش خون

خواندن جواب آزمایش خون دغدغه بسیاری از افراد است که می خواهند در لحظه از خواندن جواب آزمایش خون شان نتیجه را بفهمند. یکی از روش های تشخیص بیماری ها ، آزمایش ابتدایی خون یا پانل خونی است . آزمایش خون می تواند علامت های بیماری ها ، مواد زائد درون خون و … را تشخیص می دهد . با یک ویزیت پزشکی و یک آزمایش خون ساده که پزشک بعد از معاینه بالینی بیمار تجویز می کند ،می توانید از وضعیت سلامت خودتان با خبر شوید. خیلی از افراد پس از انجام آزمایش خون و دریافت برگه جواب آزمایش خون، علاقه‌مندند پیش از بازگشت نزد پزشک شان برای مطلع شدن از معنا و مفهوم اعداد و حروف اختصاری متعدد و ظاهرا عجیب و غریب، بدانند که حداقل برخی از این حروف و اعداد به چه امری اشاره دارد.

آموزش خواندن جواب آزمایش خون با معرفی علائم اختصاری + تفسیر جواب آزمایش خون

خواندن جواب آزمایش خون

 

بعد از گرفتن جواب آزمایش خون احتمالا چیزی از آن متوجه نمی شوید و حتما باید از یک پزشک کمک بگیرید، بنابراین اگر اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنید ، می توانید برگه جواب آزمایش خون خود را به راحتی بخوانید و تفسیر کنید. یکی از روش‌های تشخیص برای وضعیت جسمانی و سلامت بدن تفسیر آزمایش خون است، پزشکان به کمک این روش تشخیصی می‌توانند از ابتلا به انواع بیماری‌ها آگاهی پیدا کنند اما بسیاری از افراد پس از انجام آزمایش خون به دلیل نوبت طولانی برای ویزیت یا مواردی چون عدم دسترسی به پزشک برای نشان دادن جواب آزمایش خون دچار استرس و اضطراب می‌شوند؛ ما 10 نکته درباره خوان برگه جواب آزمایش خون به شما توضیح می دهیم که این موضوعات را کمتر پزشکی به شما می گوید.

آموزش خواندن جواب آزمایش خون با معرفی علائم اختصاری + تفسیر جواب آزمایش خون

علائم اختصاری در برگه جواب آزمایش خون

علائم اختصاری آزمایش خون را فقط پزشکان می دانند اما شما هم می توانید با علائم اختصاری در برگه جواب آزمایش خون آشنا شوید آزمایش خون که انجام می‌شود نتیجه آن‌ها در زیر ستونی که عبارت Test نوشته شده است با علائم اختصاری درج می‌شوند، آزمایش‌های هورمونی، تست قند خون، چربی خون، میزان سلول‌های خونی مواردی هستند که در یک آزمایش خون روتین اغلب وجود دارند و آزمایش‌های خاص برای تشخیص بیماری یا یک مورد ویژه انجام می‌شوند. جواب آزمایش خون در زیر ستونی که عبارت Result نوشته شده است، درج می شوند و به عنوان مثال عددی که در برابر تست کلسترول در زیر ستون Result نوشته شده، مقدار کلسترول خون شما را نشان می‌دهد.

 

واحد اندازه گیری در برگه جواب آزمایش خون را در ستون سوم که عبارت Unit نوشته شده است، درج می کنند که این واحد ها برای مثال mg/ dl در برگه آزمایش خون نشان داده شده است. علائم اختصاری ستون چهارم در برگه جواب آزمایش خون، رنج طبیعی آزمایش خون فرد را نشان می‌دهد که مقادیر آن در زیر عبارت Normal Range نوشته می‌شوند و بر اساس سن (Age)، جنسیت (Female برای خانم‌ها و Male برای آقایان) مقادیر درج می‌شود، البته در مواردی به جای سن، رده سنی چون کودک (Child) یا بالغین (Adult) را در این ستون می‌نویسند، افزون بر این، موارد خطرناک و مرز خطر را هم در ستون Normal Range ذکر می‌کنند.

 

مرز خطر در برگه جواب آزمایش خون با علامت اختصاری Border Link، شدیداً خطرناک با High Risk و کم خطر با Low Risk نمایش داده می شوند البته این احتمال وجود دارد که عبارت Not Seen هم در این ستون ببینید، به عنوان مثال اگر وجود باکتری یا عفونتی را خون شما آزمایش کرده باشند، در صورتی که این مورد مشاهده نشود، Not Seen یا Negative درج می‌شود.

آموزش خواندن جواب آزمایش خون با معرفی علائم اختصاری + تفسیر جواب آزمایش خون

تفسیر جواب آزمایش خون

تفسیر جواب آزمایش خون افراد برای پزشک اهمیت زیادی دارد در بسیاری از موارد پزشکان آزمایش خون CBC برای افراد تجویز می‌کنند و با تفسیر جواب آزمایش خون به سلامت بیمار پی خواهند برد و در شرایطی که فرد سلامت کامل داشته باشد تفسیر جواب آزمایش خون نرمال خواهد بود اما در این موارد حتما آزمایش قبلی خود را همراه داشته باشید و از پزشک خود بخواهید که با توجه به تغییرات تفسیر جواب آزمایش خون فعلی با قبلی به شما توضیح دهد. برخلاف بیشتر نکات که منفی بودن به معنای وضعیت بد است اما در تفسیر جواب آزمایش خون، منفی نشان دهنده آن است که فرد در خطر بیماری یا عامل مورد نظر مانند ویروس و باکتری قرار ندارد به عنوان مثال وقتی آزمایش سل انجام می‌شود منفی بودن تفسیر جواب آزمایش خون برای بیماری سل، یعنی آن که فرد به سل مبتلا نیست. 

آموزش خواندن جواب آزمایش خون با معرفی علائم اختصاری + تفسیر جواب آزمایش خون

تفسیر ازمایش کامل خون

 

خیلی از افراد پس از انجام آزمایش های پزشکی و دریافت برگه تفسیر جواب آزمایش خون، علاقه‌مندند پیش از بازگشت نزد پزشک شان برای مطلع شدن از معنا و مفهوم اعداد و حروف اختصاری متعدد و ظاهرا عجیب و غریب، بدانند که حداقل برخی از این حروف و اعداد به چه امری اشاره دارد. اگر چه امروزه آزمایش‌های بسیار دقیقی وجود دارند که می توانند مقدار میکروسکوپی جزیی‌ترین اجزای روی سلول‌های سرطانی را هم در بدن اندازه بگیرند و یا هر لحظه عناصر پروتئینی یا شیمیایی جدیدی معرفی می‌شوند که اندازه‌گیری آنها در خون یا دیگر مایعات بدن می تواند به پزشکان در تشخیص بیماری‌ها کمک کند اما برای اغلب مردم و همچنین بسیاری از پزشکان، کلمه «آزمایش‌» یادآور آزمایش کامل خون، یعنی همان آزمایش معروفی است که تعداد سلول‌های اصلی خون طی آن اندازه‌گیری می شود. تفسیر جواب آزمایش خون یا CBC که مخفف جمله انگلیسی «شمارش کامل خون» است، یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اصلی‌ترین آزمایشاتی است که می تواند زمینه تشخیص بسیاری از بیماری‌ها و از آن مهم‌تر، بیانگر شرایط کلی و حیاتی بدن باشد.

آموزش خواندن جواب آزمایش خون با معرفی علائم اختصاری + تفسیر جواب آزمایش خون

محدوده نرمال جواب آزمایش خون

در بسیاری از آزمایش های خون حد طبیعی در مردان و زنان با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال گلبول‌های قرمز خون در مردان 5 تا 6 میلیون در میکرومتر و در خانم‌ها 4 تا 5 میلیون در میکرومتر است. جواب آزمایش خون خارج از رنج طبیعی همیشه به معنای بیماری نیست و در 5 درصد از افراد سالم این احتمال وجود دارد که جواب آزمایش خون خارج از رنج طبیعی باشد.

آموزش خواندن جواب آزمایش خون با معرفی علائم اختصاری + تفسیر جواب آزمایش خون

جواب نرمال آزمایش خون برای سنین مختلف

در بعضی آزمایش های خون مانند هموگلوبین جواب برگه آزمایش خون به سن وابسته است در کودکان هموگولبین بین 11 تا 13 گرم بر دسی لیتر در آقایان بین 14 تا 17 و در خانم‌ها بین 12 تا 15 گرم بر دلسی لیتر است، ‌افزون بر این در برخی آزمایش‌ها با وجود آن که حد نرمال در سنین مختلف یکسان است اما پزشک با توجه به سن فرد نظر خود را اعلام می‌کند به عنوان مثال اگر فردی بالای 45 سال و مبتلا به بیماری قلبی یا قند خون باشد پزشک در صورتی که LDL خون بالای 100 نشان داده شود توصیه می‌کند که با رعایت برخی نکات LDL خون را پایین بیاورد. محدوده نرمال هر تست خون یا ادرار بسته به آزمایشگاه متفاوت است و هر دستگاهی حد نرمال تست گرفته شده را در برگه جواب آزمایش خون اعلام می‌کند به همین دلیل باید با توجه به محدوده نرمال ثبت شده در برگه جواب آزمایش خون نتیجه را مورد بررسی قرار داد.

آموزش خواندن جواب آزمایش خون با معرفی علائم اختصاری + تفسیر جواب آزمایش خون

درصد اشتباه در جواب آزمایش خون

در مواردی ممکن است جواب آزمایش خون به دلایل مختلفی اشتباه شده باشد در این صورت پزشک پس از مشاهده آزمایش به فرد اعلام می‌کند که باید یک بار دیگر آزمایش تکرار شود این موارد نگران کننده نیست و برای این آزمایش تکرار می‌شود که تفسیر آزمایش خون آن با اطلاعات علمی پزشک مغایرت دارد. به دلایل مختلفی چون مصرف دارو، استرس و اضطراب، مصرف غذا و ناشتا نبودن، بارداری، ساعتی که آزمایش خون می دهید، ورزش، افسردگی و ضربه های ناگهانی می تواند جواب آزمایش خون را غیر طبیعی کند و این تغییرات غیر عادی در آزمایش مشخص می شود و در مواردی نیاز به آزمایش دوباره است و در هنگام نشان دادن جواب آزمایش خون به پزشک باید این موضوعات را به او اطلاع دهید. باتوجه به اینکه امروزه آزمایشات به صورت اتوماسیون دستگاهی انجام می‌شوند، میزان خطا در برگه جواب آزمایش خون به حداقل ممکن خود رسیده است. علاوه براین، آزمایشگاه‌‌ها با انجام کنترل کیفی و کالیبراسیون دستگاه‌‌ها سعی بر به حداقل رساندن میزان خطای کاری خود دارند.

آموزش خواندن جواب آزمایش خون با معرفی علائم اختصاری + تفسیر جواب آزمایش خون

مثبت بودن جواب آزمایش خون

اولین آزمایش غربالگری برای یک بیماری اغلب باید با آزمایش دومی تایید شود. باید از آزمایش های مشخص تری برای یافتن نتایج دقیق و معنی دار استفاده کرد. نمونه ای از این آزمایش ها تست سریع HIV است که اغلب دقت کافی را داراست اما به ندرت ممکن است به اشتباه مثبت اعلام شود. باید تست های خاصی انجام دهید که میزان پادتن ها را اندازه گیری نماید، زیرا ممکن است فردی دچار بیماری های سیستم ایمنی (مثل آرتریت روماتوئید یا میلوم مالتیپل) باشد و بدن او تولید آنتی بادی هایی کند که با جواب آزمایش خون تداخل ایجاد نماید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب