لاغری

لاغری

hpv

hpv

تست تشخیص میزان افسرده یا غمگین بودن فرد

تست تشخیص میزان افسرده یا غمگین بودن فرد

در این تست جدید شما می توانید دریابید که آیا فرد مورد نظرتان افسردگی دارد یا نه؟ همچنین این تست میزان غمگین بودن فرد را به شما اطلاع می دهد. دكتر دیوید برنز، روانشناس، استاد در دانشكده پزشكی هاروارد و نویسنده كتاب «از حال بد به حال خوب» و «وقتی اضطراب حمله می‌كند» تستی را طراحی كرده كه میزان غمگین بودن یا افسردگی شما را می‌سنجد. لطفا نمره خودتان را از هر تست ثبت کنید.

 

1. احساس اندوه و غمگینی می‌كنید؟

 0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

2. آیـنده را تـاریك می‌بینید؟

 0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

3. احساس می‌كنید بی‌ارزش هستید؟
 
 0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

4. خود را در مقایسه با دیگران حقیر احساس می‌كنید؟

 0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

5. آیا از خود انتقاد می‌كنید یا خود را سرزنش می‌كنید؟

 0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

6. آیا در تصمیم‌گیری با دشواری روبه رو هستید؟

 0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

7. اغلب احساس خشم و رنجش دارید؟

  0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

8. آیا علاقه خود را به شغل، سرگرمی، خانواده یا دوستان‌تان از دست داده‌اید؟

  0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

9. آیا بی‌انگیزه هستید و انجام كارها برای‌تان سخت شده است؟

0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

10. آیا خود را پیر و غیرجذاب می‌دانید؟

 0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

11. آیا اشتهای خود را ازدست داده‌اید یا اینكه بیش از اندازه پرخوری می‌كنید؟

 0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

12. خوابیدن برای‌تان دشوار شده یا اینكه احساس خستگی می‌كنید و بیش از اندازه می‌خوابید؟

  0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

13. آیا میل جنسی خود را ازدست داده‌اید؟

 0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

14. آیا بیش از اندازه نگران سلامت خود هستید؟

 0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

15. آیا فكر می‌كنید اگر بمیرید، بهتر است؟

 0-ابدا
 1-كمی
 2-تاحدی
 3-زیاد

 

چه نمره‌ای می‌گیرید؟
امتیازها را براساس ارقامی كه كنار هر گزینه نوشته شده با هم جمع كنید و مجموع نمرات‌تان را به كمك راهنمای زیر تحلیل كنید.

 

صفر تا چهار
اگر مجموع نمرات شما بین صفر تا چهار است، نشان زیادی از افسردگی در شما نیست. روانشناسان در چنین وضعیتی تشخیص اندكی غمگین بودن را برای‌تان صادر می‌كنند و معتقدند بدون نیاز به درمان‌های طولانی‌مدت می‌توانید شادی را دوباره به زندگی‌تان برگردانید. احتمالا یك اتفاق خاص دلیل اصلی غمگین بودن‌تان شده و با برطرف شدن آن، دوباره زندگی شادتان را شروع خواهید كرد، اما اگر اتفاق خاصی هم نیفتاده باشد، با یك اراده جدی می‌توانید غم‌ها را دست به‌سر كنید.

 

5 تا 10
اگر امتیازتان بین 5 تا 10 است، باز هم جای زیادی برای نگرانی وجود ندارد. شما وضعیت طبیعی دارید و كمی ناخشنود هستید. غم به زندگی شما آمده اما هنوز محاصره‌تان نكرده است. شاید بهتر باشد با كمك كتاب‌های روانشناسی، كمی ورزش كردن و تلاش‌های شخصی برای بازیابی توان‌تان تلاش كنید. با چنین نمره‌ای نمی‌توان شما را بیمار دانست و باید بگوییم كه تنها غمگین‌تر از قبل شده‌اید و انرژی روانی‌تان پایین‌تر از قبل آمده است.

 

11 تا 20
اگر نمره شما در این تست بین 11 تا 20 است، كارتان از غمگین بودن گذشته. شما به افسردگی خفیفی دچار شده‌اید و اگر حواس‌تان به خودتان نباشد، خیلی زود افسردگی در زندگی‌تان ریشه می‌دواند. از نظر روانشناسان وضعیت شما چندان وخیم نیست اما باید برای ازبین بردن این افسردگی ملایم تلاش كنید و اجازه گسترش آن را ندهید. انگیزه و تلاش خود شما در این شرایط از هر چیزی تاثیرگذارتر است اما بد نیست كه گاهی با یك مشاور یا روانشناس درمورد مشكلات‌تان صحبت كنید.

 

21 تا 30
كسب نمره 21 تا 30 در این تست می‌گوید كه سطح متوسطی از افسردگی گریبان شما را گرفته است. درست است كه باز هم تلاش‌های شما بیشتر از هر چیز می‌تواند در تغییر وضعیت‌تان موثر باشد، اما بد نیست در كنار این تلاش‌ها از یك روانشناس هم كمك بگیرید. اگر در چنین شرایطی به متخصص مراجعه كنید دوره درمان‌تان طولانی نخواهد بود و خیلی زود به زندگی عادی برخواهید گشت. پس زود بجنبید و حتی یك روز دیگر را هم به جنگ تن به تن با افسردگی نگذرانید.

 

31 تا 45
اگر نمره 31 تا 45 را در این تست گرفته‌اید، حال‌تان حسابی خراب است. شما به افسردگی شدید دچار شده‌اید و احتمالا در كنار كمك‌های روانشناسان، به دارودرمانی و مراجعه به روانپزشك هم نیاز دارید. دیر جنبیدن می‌تواند افسردگی شما را مزمن و تلاش‌های متخصصان برای بهبود را بی‌اثر كند. پس به توانایی خودتان برای بیرون آمدن از این حال اكتفا نكنید. این نمره می‌گوید كه افسردگی تمام توانش را برای فلج كردن زندگی شما به كار بسته است.

 

 

 

جدیدترین مطالب